VIDEO: USA zpřísnily kontroly na mexické hranici, doprava kolabovala

  18:33aktualizováno  18:33
Další americká bezpečnostní opatření zabrzdila v neděli dopravu na přechodech z Mexika, například u Tijuany. Americký prezident Donald Trump hrozí, že jižní hranici uzavře zcela. Snaží se tak dotlačit Mexiko k zastavování nelegálních migrantů, kterých do USA v únoru pronikl rekordní počet.

Ve městě Tijuana na severozápadě Mexika je jeden z frekventovaných přechodů do USA. Využívají jej hlavně Mexičané, kteří v USA legálně pracují. V pátek i o víkendu se u přechodu tvořily fronty aut, které američtí pohraničníci kontrolovali. 

„Americké vládě bych vzkázal, aby raději hledala efektivnější způsoby, jak řešit problémy, které vyvolávají nelegální migraci,“ řekl Mexičan Carlos Bueno, jenž jezdí za prací do kalifornského San Diega. 

Fotogalerie

Agentuře Reuters poskytl vyjádření také americký číšník Brandon Carlan. Ten pracuje v San Diegu, ale žije v Tijuaně, protože nemá na vysoké nájmy na americké straně. Řekl, že hranici překračuje denně a její uzavření by mu znemožnilo platit účty. 

Čekací doby se prodloužily i na přechodu mezi mexickým Ciudad Juárez a texaským El Pasem. Hraniční most spojující obě města překračuje denně tolik studentů, že jim úřady vyhradily zvláštní pěší pruh. 

Zpřísnění hraničních kontrol nařídil Trump v pátek. Zároveň varoval, že může tento týden vstupy na jižní hranici uzavřít, pokud Mexiko nezabrání nelegálním migrantům, aby přes něj proudili do USA. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard uvedl, že jeho země nejedná pod výhrůžkami. 

V březnu oznámili američtí pohraničníci, že v únoru zaznamenali přes 76 000 latinskoamerických migrantů, kteří do USA neoprávněně pronikli z Mexika. Z hlediska oficiálních statistik je to nejvyšší počet příchozích v únoru za posledních 11 let. 

Trump zastavil platby pro středoamerické státy, chce zpřísnit migrační zákony

Trump uzavřením hrozil již v minulosti, ale zatím se k tomuto kroku nikdy neodhodlal. Uzavření by postihlo hlavně Mexičany i Američany, kteří hranici překračují legálně. Jde o stovky tisíc lidí denně. 

Uzavření by také narušilo obchodní výměnu, která loni dosáhla hodnoty 612 miliard dolarů. Mexiko zůstává třetím největším obchodním partnerem USA.

Hranice USA s Mexikem měří přes 3 000 kilometrů. Na části z ní již Washington postavil bariéry, které mají bránit nelegální migraci. Trump chce vybudovat velkou zeď, finance na ní mu však Kongres neuvolnil. Šéf Bílého domu proto v únoru vyhlásil na jižní hranici stav nouze. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Le Penová použila gesto bílých nacionalistů. Jeho význam údajně neznala

Šéfka národního sdružení na konferenci zástupců evropských protiunijních a...

Francouzská politička a předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová čelí vlně kritiky poté, co se vyfotila s poslancem...

Varšavou prošlo 50 tisíc lidí. Slavili polské členství v Evropské Unii

Tisíce lidí v sobotu pochodovali Varšavou na oslavu polského členství v EU (18....

Tisíce lidí v sobotu prošly centrem Varšavy, aby na manifestaci uspořádané opozičními proevropskými stranami oslavily...

Brazilcům vadí finanční škrty ve školství. Užiteční idioti, míní Bolsonaro

Brazilci vyšli do ulic na protest proti snižován státních výdajů ve školství....

Desetitisíce Brazilců ve středu protestovaly proti snížení výdajů na školství, které chystá vláda prezidenta Jaira...

Najdete na iDNES.cz