Druhá smrt na hranicích. USA prověří zdravotní stav dětí migrantů

  11:43aktualizováno  11:43
Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) nařídil prověřit zdravotní stav všech dětí migrantů, které zadržuje. Tento měsíc již v USA zemřeli chlapec a dívka z Guatemaly, kteří se přes hranici z Mexika dostali s otci. Migranti pronikají do USA často nelegálně a překonávají i hraniční plot u Tijuany.

V úterý v nemocnici na jihu Spojených států zemřel osmiletý Felipe Gómez Alonzo, jehož spolu s otcem zadržela americká pohraniční stráž po přechodu hranice z Mexika. 

Fotogalerie

Na následky šoku a dehydratace před tím zemřela sedmiletá dívka, jež s otcem patřila do skupiny 163 běženců, kteří se 6. prosince sami vzdali americkým bezpečnostním složkám. 

O osm hodin později dítě zkolabovalo a s horečkou 41 stupňů Celsia bylo letecky přepraveno do nemocnice v texaském El Pasu. Dívka podle CBP prodělala zástavu srdce a i když se lékařům podařilo srdeční činnost obnovit, zemřela po necelých 24 hodinách v nemocnici.  

Postup CBP kolem úmrtí migrujících dětí kritizují ochránci lidských práv i někteří američtí politici. Vyšetření obou dětských úmrtí požaduje po amerických úřadech i guatemalské ministerstvo zahraničí. 

CBP uvedl, že aby mohl poskytovat zdravotní péči, potřebuje pomoc jiných vládních agentur. Jeho mluvčí nebyl podle agentury AP schopen uvést, kolik dětí má jeho instituce aktuálně na starost. 

Přechody hranice se množí a CBP zpracovává každý měsíc tisíce případů dětí v doprovodu i bez doprovodu rodičů. Do nemocnic jich podle vyjádření jednoho z jeho úředníků, Kevina McAleenana, úřad denně posílá desítky.

Migranti přitvrdili. Nigerijci málem unesli loď, aby se dostali do Británie

„Toto je naprosto výjimečný případ,“ řekl McAleenan o smrti obou dětí televizi CBS. „Naposledy zemřelo dítě, které procházelo řízeními CBP, před více než deseti lety, takže pro nás je to otřes,“ dodal.

Agentura Reuters zveřejnila video zachycující, jak středoameričtí migranti ve čtvrtek přelezli starší část plotu, který u Tijuany na severozápadě Mexika vybudovaly USA. Na druhé straně hranice čekali na běžence američtí pohraničníci. 

Mexičtí činitelé uvedli, že zátarasy do USA již překonalo přibližně 1000 lidí z takzvané karavany migrantů. Tu tvořilo až 6000 mužů, žen a dětí z různých středoamerických států, které se hromadně vydaly za lepším životem v říjnu z Hondurasu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Indián lovil mimo sezónu, dostal trest. Zastal se ho Nejvyšší soud USA

Ilustrační snímek

Clayvin Herrera v roce 2014 zveřejnil na internetu fotky z honu, kterého se zúčastnil na jihu Montany, a během nějž...

Al-Džazíra líčila Arabům holocaust. Židé ho zneužili a nafoukli, tvrdila

Kancelář stanice al-Džazíra v Jeruzalémě (13. června 2017)

Katarská zpravodajská televize Al-Džazíra čelí skandálu poté, co vydala dvě videa o holocaustu. Zatímco anglická verze...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Najdete na iDNES.cz