Ve Washingtonu po 54 letech zavlála kubánská vlajka

  7:35aktualizováno  16:53
Kubánská vlajka zavlála nad ambasádou, kterou Havana oficiálně otevřela ve Washingtonu. Vztyčení vlajky potvrdilo formální obnovení diplomatických vztahů obou zemí, přerušených od roku 1961. Na ceremonii dohlížel kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez.

Vlajka ostrovního státu slavnostní zavlála v pondělí v 16:30 SELČ nad budovou kubánského zastupitelského úřadu ve Washingtonu. Naposledy tomu bylo v roce 1961, upozornila agentura AFP. Na ceremonii dohlížel kubánský ministr zahraničí Rodríguez.

Ceremonii ve Washingtonu přihlíželo více než 500 lidí. Mezi nimi byli úředníci z Bílého domu, američtí zákonodárci a velká delegaci z Kuby. Ambasáda se nachází v téměř sto let staré budově, která jako zastupitelský úřad sloužila už dříve.

Fotogalerie

Také v Havaně byla otevřena americká ambasáda. Zatím však bude vyřizovat jen obchodní záležitosti. Americká vlajka nad úřadem oficiálně zavlaje, až zemi navštíví ministr zahraničí John Kerry.

Prezidenti USA a Kuby Barack Obama i Raúl Castro několikrát zdůraznili, že mezi nimi přetrvávají značné názorové rozdíly.

Kuba byla dosud v USA zastoupena jen takzvanou zájmovou sekcí, která byla oficiálně součástí švýcarského velvyslanectví. Stejně tak americká zájmová sekce fungovala jako součást švýcarské ambasády v Havaně. Právě tyto zájmové sekce se v pondělí mění na velvyslanectví.

Následně se Rodríguez sejde s americkým šéfem diplomacie Kerrym. Ve foyer budovy ministerstva zahraniční, kde jednání proběhne, bude kubánská vlajka umístěna mezi vlajky ostatních zemí, s nimiž USA udržují diplomatické styky.

Jednat by podle mluvčího ministerstva zahraničí USA Johna Kirbyho mělo Kerry s Rodríguezem mimo jiné o spolupráci v oblasti zdravotnictví či o rozšíření přístupu Kubánců k „telekomunikačním prostředkům“. Vyhnout by se neměli ani tématu lidských práv. Kolem 20:00 SELČ společně oba ministři promluví na tiskové konferenci.

Republikáni chtějí blokovat výběr amerického velvyslance

V Havaně se zároveň otevře i velvyslanectví Spojených států. Ceremonie vztyčení americké vlajky nad jeho budovou se ale odehraje až v době návštěvy ministra Kerryho na ostrově. USA zatím termín této cesty oficiálně neoznámily, podle agentury AP by se mohla uskutečnit v srpnu.

USA přerušily diplomatické vztahy s karibským ostrovem oficiálně na počátku roku 1961. Dva roky předtím převzali moc nad Kubou komunisté v čele s Fidelem Castrem.

Hospodářské embargo vůči Kubě platné od roku 1962 zůstane zatím v platnosti. Obama některá omezení, která jsou v jeho pravomoci, sice už zmírnil, úplně zrušit ho může pouze Kongres. Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta existuje v americkém zákonodárném sboru silná podpora pro normalizaci i v hospodářských stycích. Naopak složité podle něj bude získat rychlý souhlas pro jakéhokoli Obamou vybraného kandidáta na velvyslance, protože část vysoce postavených republikánů oznámila, že hodlá tento krok blokovat.

Novou kapitolu v americko-kubánských vztazích oznámil prezident Barack Obama loni 17. prosince. Zdůvodnil to tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky, navíc je podle něj překonaná (více zde).

Poprvé po půl století jednali Obama s Castrem 12. dubna 2015:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Další z rubriky

Ruské senzory se po výbuchu rakety odmlčely, řekl šéf monitorovacího systému

Plakát v ruské vesnici Ňonoksa, který připomíná, že jde o oblast, kde se...

Ruské úřady po explozi testovací rakety u Severodvinska zřejmě vypnuly čtyři senzory zařazené do mezinárodní sítě,...

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

Jednat o Ukrajině můžeme, ale jen společně s Francií a Německem, řekl Putin

Vladimir Putin a Emmanuel Macron si podávají ruce na setkání v jižní Francii....

Vladimir Putin, ruský prezident, podpořil před pondělním setkáním se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz