Ve Washingtonu po 54 letech zavlála kubánská vlajka

  7:35aktualizováno  16:53
Kubánská vlajka zavlála nad ambasádou, kterou Havana oficiálně otevřela ve Washingtonu. Vztyčení vlajky potvrdilo formální obnovení diplomatických vztahů obou zemí, přerušených od roku 1961. Na ceremonii dohlížel kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez.

Vlajka ostrovního státu slavnostní zavlála v pondělí v 16:30 SELČ nad budovou kubánského zastupitelského úřadu ve Washingtonu. Naposledy tomu bylo v roce 1961, upozornila agentura AFP. Na ceremonii dohlížel kubánský ministr zahraničí Rodríguez.

Ceremonii ve Washingtonu přihlíželo více než 500 lidí. Mezi nimi byli úředníci z Bílého domu, američtí zákonodárci a velká delegaci z Kuby. Ambasáda se nachází v téměř sto let staré budově, která jako zastupitelský úřad sloužila už dříve.

Fotogalerie

Také v Havaně byla otevřena americká ambasáda. Zatím však bude vyřizovat jen obchodní záležitosti. Americká vlajka nad úřadem oficiálně zavlaje, až zemi navštíví ministr zahraničí John Kerry.

Prezidenti USA a Kuby Barack Obama i Raúl Castro několikrát zdůraznili, že mezi nimi přetrvávají značné názorové rozdíly.

Kuba byla dosud v USA zastoupena jen takzvanou zájmovou sekcí, která byla oficiálně součástí švýcarského velvyslanectví. Stejně tak americká zájmová sekce fungovala jako součást švýcarské ambasády v Havaně. Právě tyto zájmové sekce se v pondělí mění na velvyslanectví.

Následně se Rodríguez sejde s americkým šéfem diplomacie Kerrym. Ve foyer budovy ministerstva zahraniční, kde jednání proběhne, bude kubánská vlajka umístěna mezi vlajky ostatních zemí, s nimiž USA udržují diplomatické styky.

Jednat by podle mluvčího ministerstva zahraničí USA Johna Kirbyho mělo Kerry s Rodríguezem mimo jiné o spolupráci v oblasti zdravotnictví či o rozšíření přístupu Kubánců k „telekomunikačním prostředkům“. Vyhnout by se neměli ani tématu lidských práv. Kolem 20:00 SELČ společně oba ministři promluví na tiskové konferenci.

Republikáni chtějí blokovat výběr amerického velvyslance

V Havaně se zároveň otevře i velvyslanectví Spojených států. Ceremonie vztyčení americké vlajky nad jeho budovou se ale odehraje až v době návštěvy ministra Kerryho na ostrově. USA zatím termín této cesty oficiálně neoznámily, podle agentury AP by se mohla uskutečnit v srpnu.

USA přerušily diplomatické vztahy s karibským ostrovem oficiálně na počátku roku 1961. Dva roky předtím převzali moc nad Kubou komunisté v čele s Fidelem Castrem.

Hospodářské embargo vůči Kubě platné od roku 1962 zůstane zatím v platnosti. Obama některá omezení, která jsou v jeho pravomoci, sice už zmírnil, úplně zrušit ho může pouze Kongres. Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta existuje v americkém zákonodárném sboru silná podpora pro normalizaci i v hospodářských stycích. Naopak složité podle něj bude získat rychlý souhlas pro jakéhokoli Obamou vybraného kandidáta na velvyslance, protože část vysoce postavených republikánů oznámila, že hodlá tento krok blokovat.

Novou kapitolu v americko-kubánských vztazích oznámil prezident Barack Obama loni 17. prosince. Zdůvodnil to tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky, navíc je podle něj překonaná (více zde).

Poprvé po půl století jednali Obama s Castrem 12. dubna 2015:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

Šest tisíc Evropanů šlo bojovat za IS, 1800 je zpět, řekl expert v Rozstřelu

Radko Hokovský, předseda think-tanku Evropské hodnoty v diskusním pořadu...

Evropa musí návratu členů Islámského státu zadržených na Blízkém východě zamezit. Ale i nedávná výzva amerického...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz