V projevu v Miami na Floridě Trump uvedl, že jeho nová politika zpřísní pravidla týkající se cestování a zasílání finančních prostředků na karibský ostrovní stát. Slíbil ale, že nezruší některé diplomatické a obchodní vazby a neodstěhuje americké velvyslanectví v Havaně.
Komerční lety mezi USA a Kubou budou pokračovat a Američané dál budou moci vozit si domů kubánské zboží.
Podle Bílého domu změna přístupu k Havaně povzbudí americký obchod se svobodnými kubánskými podniky. V doplňujícím dokumentu Trumpův úřad upozornil, že hlavní překážkou pro kubánskou prosperitu a hospodářskou svobodu je kontrola kubánské armády nad kubánskou ekonomikou.
Bílý dům také vyzval mezinárodní společenství, aby podpořilo obnovení sankcí proti Kubě s tím, že budoucí zlepšování vztahů s Havanou závisí na tom, zda ostrovní země přijme „konkrétní“ politické a ekonomické reformy.
Trump v Miami odsoudil „brutální“ charakter vládnoucího režimu na Kubě v projevu, v němž odsoudil dohodu dosaženou Obamou jako dokument, který „nepomůže kubánskému lidu a obohacuje režim“.
„Teď, když jsem prezidentem, bude Amerika odhalovat zločiny Castrova režimu,“ řekl Trump a odsoudil utrpení Kubánců trvající „téměř šest desetiletí“. „Víme, co se děje, a pamatujeme si, co se stalo,“ dodal.
Trump výrazný obrat v kubánském uvolnění sliboval již ve své loňské volební kampani, po nástupu do úřadu se však na toto téma příliš nevyjadřoval. Očekává se, že jeho opatření najdou příznivou odezvu mezi kubánskou exilovou komunitou na Floridě, která ve volbách Trumpovi pomohla k zisku tohoto klíčového státu.