Archer Harmon, ředitel pohřební služby ve Virginii,  drží krabici se...

Archer Harmon, ředitel pohřební služby ve Virginii, drží krabici se zpopelněnými ostatky válečného veterána, která bude odeslána na Arlingtonský národní hřbitov. | foto: Getty Images

Změna pohřebních zvyklostí. V USA čím dál víc posílají zpopelněné poštou

  • 16
Koronavirová omezení proměnila pohřební zvyklosti Američanů. Stále větší počet jich preferuje kremaci. Popel svých milovaných si nechávají zasílat poštou. V některých případech musí čekat i týdny, než balík přijde. Někteří Američané však raději pošlou ostatky poštou, než aby riskovali, že někoho nakazí při osobním doručení.

Joey Hewell z Charlotte čekal několik týdnů, než mu pošta dodá očekávanou zásilku s neobvyklým obsahem – popelem jeho zesnulé matky. Balík s velkým červeným nápisem „zpopelněné ostatky“ ale nepřicházel. „Je to šokující. Není to něco, co by se mělo ztratit na poště,“ řekl stanici WCNC.

Nakonec se mu ale balík dostal do rukou. Pošta se mu omluvila s tím, že zdržení způsobila omezení způsobená probíhající pandemií a nedávnými nezvykle silnými zimními bouřemi.

Hewell tvrdí, že chápe, s jakými problémy se pošta potýká. „Doufám, že zlepší systém. Alespoň utvoří nějaký typ horké linky nebo tak něco,“ vyzývá poštu.

Posílání zpopelněných ostatků se stává stále častěji běžnou realitou pro řadu Američanů, kteří kvůli opatřením zavedeným proti šíření covidu nemohou uspořádat poslední rozloučení tak, jak by chtěli. Někteří lidé raději pošlou popel dalším příbuzným z obavy, že při osobním setkáním by je mohli nakazit.

Poštovní služba Spojených států amerických (USPS) tuto službu nabízela ještě před vypuknutím koronavirové krize. V návodu ze září 2019 pošta píše, že popel musí být uložen v nádobě, u níž nehrozí, že se během dovážky rozsype. Může se jednat o „jednoduché dřevěné bedny“ nebo „dekorativní“ urny“. Tato nádoba musí mít i vnější obal ve formě poštovního balíku. Aby bylo jasné, jaký má v sobě obsah, musí mít na sobě označení 139.

Ne všichni Američané vědí, že lze poslat ostatky poštou:

Zásilku lze poslat jen přes prioritní expresní službu a příjemce ji musí po doručení podepsat. „Bylo by hrozné přijít domů a najít zpopelněné ostatky, jak na vás čekají,“ řekla listu The Washington Post Lori Cashová, pracovnice pošty ve městě Lancaster.

Cashová přiznala, že se stále častěji setkává s balíky nadepsané číslem 139. Vzpomíná na jednu ženu, která se přišla na poštu zeptat po chybějí zásilce s ostatky jednoho z jejích rodičů. „Její ruce se třásly,“ řekla pošťačka s tím, že sama propukla v pláč.

Mluvčí USPS nedokázala říci, o kolik se po vypuknutí pandemie navýšil počet zásilek s nezvyklým obsahem. List The Washington Post odhaduje, že pokud by pošta poslala zpopelněné ostatky alespoň jednoho procenta více než 1,5 milionu lidí pohřbených žehem, pak by se v roce 2020 jednalo o 15 tisíc zásilek.

Kremace je stále populárnější

O zájmu hovoří i zaměstnanci a majitelé pohřebních ústavů. „Zvyky se mění,“ podotýká Archer Harmon, který provozuje pohřební dům Fairfax Memorial Funeral Home v severní Virginii.

„Víte, že kremace se stává mnohem populárnější, když pošta zveřejňuje pokyny a dává štítky (na balíky s pozůstatky). Stigma už neexistuje. “

V New Yorku nestíhají zpopelňovat mrtvé. Posílají je do jiných států

Ačkoliv v některých jižanských státech dominuje tradiční pohřbívání do země, stále větší počet Američanů dává přednost kremaci. V roce 1960 jen 4 procenta Američanů byla pohřbena žehem. V současnosti je to více než polovina.

Klíčovým faktorem je cena. Finanční těžkosti vyvolané omezeními ekonomiky nutí Američany se poohlédnout po levnějších alternativách nákladného pohřbu do země. Kremace je též výhodnější pro uspořádání smutečních rituálů. Lidé mohou mít popel zatím u sebe, než bude možné se setkat a rozloučit se s milovaným člověkem.

Na stále více veřejných místech vznikají takzvané „zahrady rozptýlení“, kde mohou pozůstalí rozprášit popel. Hřbitovy staví kolumbária, pietní místa sloužící k ukládání uren.

Objevují se i iniciativy, které mají zamezit tomu, aby lidé se rozloučili se svými partnery či příbuznými přes poštovní zásilku. Stan Reese z Huntsville nabízí pozůstalým, že pro ně osobně vyzvedne popel zpopelněného příbuzného či partnera a rozptýlí jej před kamerou na místě, které si vyberou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video