„Situace se prudce zhoršila, losangeleská policie proti demonstrantům vyrazila na koních, střílí gumovými projektily na protestující a přesouvá je dál centrem Los Angeles,“ odříkávala reportérka Lauren Tomasiová na kameru, když ji jeden z policistů zezadu zasáhl gumovou střelou.
Na videu je vidět, jak policista míří směrem k Tomasiové a jejímu kameramanovi a střílí, načež novinářka vykřikne a chytí se za lýtko.
„Právě jste zasáhl reportérku,“ je slyšet na dalším záběru jednoho z demonstrantů. „Jsem v pořádku,“ hlásí nakonec Tomasiová.
Na situaci obratem zareagovalo australské ministerstvo zahraničí. „Všichni novináři by měli mít možnost vykonávat svou práci bezpečně. Austrálie podporuje svobodu médií a ochranu novinářů,“ konstatovalo.
Senátorka za australské Zelené Sarah Hansonová-Youngová vyzvala premiéra Anthonyho Albanese, aby požádal USA o vysvětlení. „Střelba na australskou novinářku je šokující a zcela nepřijatelná,“ uvedla politička. Vyšetřování incidentu žádají také další australští zákonodárci.
ANALÝZA: Trumpův vlhký sen. Nepokoje v Los Angeles přehluší jeho přešlapy![]() |
„Lauren byla zasažena gumovým projektilem. Reportérka i její kameraman jsou v bezpečí a budou pokračovat ve své důležité práci při pokrývání těchto událostí,“ uvedla stanice Nine, pro kterou dvojice pracuje.
„Tento incident je jasnou připomínkou nebezpečí, kterému mohou novináři čelit, když informují o protestech z první linie, a zdůrazňuje význam jejich role při poskytování důležitých informací,“ dodala.
Britský fotograf musel urgentně na operaci
V neděli utrpěl při střetu mezi policií a demonstranty v Los Angeles zranění také britský zpravodajský fotograf Nick Stern.
Podle stanice BBC musel akutně podstoupit operaci poté, co se mu do stehna zavrtala sedmicentimetrová „plastová kulka“. „Ze zadní části nohy mi trčelo něco tvrdého a noha byla celá od krve,“ popsal Stern.
Do Los Angeles dorazila Národní garda, kterou povolal Trump kvůli protestům![]() |
Uvedl také, že se k němu seběhlo až osm demonstrantů, kteří ho odnesli z „nebezpečné oblasti“, než mu zdravotník rozstřihl kalhoty, přiložil na ránu tlakový obvaz a zavázal škrtidlo. „Měl jsem na krku novinářský průkaz a velký foťák,“ vylíčil a naznačil, že ho policista zasáhl úmyslně.
Protesty nejprve vypukly v pátek v Los Angeles poté, co imigrační úřady provedly ve městě na západním pobřeží USA sérii razií a zadržely nejméně 44 lidí za údajné porušení imigračních předpisů.
Jednalo se o zatím poslední z řady podobných zátahů provedených v amerických městech v rámci snahy Trumpa zakročit proti nelegální imigraci. Situace ve městě se vyhrotila v neděli poté, co Trump proti vůli místního guvernéra i starostky rozhodl ve městě proti demonstrantům nasadit Národní gardu. Podle amerických médií se jedná o první takový zásah za 60 let bez souhlasu vedení státu.
Imigrační razie v Los Angeles vyvolala chaos a protesty. V městě se mluví o teroru![]() |
Velení amerických ozbrojených sil podle stanice CNN uvedlo, že je připraveno v případě dalšího vyhrocení situace v Los Angeles vyslat do akce 500 příslušníků námořní pěchoty.
Protesty postavily demokraty řízené Los Angeles proti republikánskému prezidentovi, který si v rámci svého druhého funkčního období stanovil za cíl tvrdě zakročit proti nelegální migraci. Guvernér Newsom a starostka Los Angeles Karen Bassová Trumpovo nasazení Národní gardy kritizovali, podle nich pouze způsobil strach a chaos.