USA uznaly syrskou opozici, desítky zemí včetně Česka se přidaly

  8:31aktualizováno  15:27
USA oficiálně uznaly nově zformovanou syrskou opoziční koalici, která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, coby legitimního zástupce Syřanů. Podobný krok učinily desítky zemí z několika kontinentů, které se spojily do tzv. Přátel Sýrie.

"Rozhodli jsme se učinit tento velký krok," řekl americký prezident Barack Obama. | foto: AP

"Syrská opoziční koalice je nyní dostatečně inkluzivní, odráží a zastupuje dostatek syrského obyvatelstva do té míry, že ji považujeme za legitimního zástupce syrského lidu a rozhodli jsme se učinit tenhle velký krok," prohlásil americký prezident Barack Obama.

USA uznaly syrskou opozici již před středečním setkáním 70 států v severoafrickém Maroku, kde se Přátelé Sýrie sešli. Americký příklad pak následovaly další země. Podle všeho ale toto uznání legitimity syrské opozice neznamená, že se Národní koalice sil revoluce a syrské opozice stává v očích Přátel Sýrie jediným legitimním zástupcem země.

Nově zformovaná koalice je ale nyní jediným představitelem opozice, se kterým budou Západ a protiasadovsky orientované země jednat. Postoj České republiky je podle vyjádření ministerstva zahraničí stejný.

Jak pomoci Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800, var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

USA i další státy z Přátel Sýrie se tak zařadily po bok Velké Británie, Francie, Turecka a několika zemí Perského zálivu, které syrskou opoziční koalici uznaly už dříve. Koalice, která vznikla v polovině listopadu v katarském Dauhá, má zastupovat všechny opoziční síly a v budoucnu chce sestavit přechodnou vládu.

V Sýrii se bojuje už více než rok a půl a podle humanitárních aktivistů si nepokoje vyžádaly na 40 tisíc lidských životů. Přes půl milionu Syřanů v uplynulých měsících a týdnech uprchlo do sousedních států, třeba do Jordánska nebo Turecka.

Zbraně nedostanete, vzkázal Obama povstalcům

Obama podle americké stanice ABC uvedl, že syrská opozice svým konáním získala právo zastupovat místní lid, předem ji však varoval, že s "uznáním přichází i velká zodpovědnost".

"Musí si být jistí, že reprezentují všechny strany a že se zavázali politický kurz změnit směrem k respektování práv žen a menšin," řekl Obama a varoval před extremisty, kteří by do opoziční koalice mohli proniknout. Uznání opozice podle něj také neznamená, že by USA začaly vyzbrojovat skupiny povstalců.

Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov podle agentury Reuters rozhodnutí USA komentoval slovy, že Amerika "vsadila všechno na ozbrojené vítězství".

Konflikt v Sýrii se rozhořel v souvislosti s takzvaným arabským jarem v severoafrických a blízkovýchodních zemích. Syřané se postavili proti tvrdému autoritativnímu režimu prezidenta Bašára Asada podobně jako obyvatelé řady dalších arabských zemí.

Na rozdíl od Tuniska, Egypta či Libye, kde postupně padly mnohaleté nadvlády tamních vůdců, se v Sýrii Asada sesadit nedaří a konflikt s desítkami tisíc mrtvých a raněných patří k těm nejkrvavějším.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

Shromáždění k prvnímu výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho...

Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho...

Rozruch v britském parlamentu. Od Mayové i Corbyna odcházejí poslanci

Poslanec Chuka Umunna na tiskové konferenci oznamuje, že vystupuje z...

Velká Británie možná stojí na okraji radikální proměny svého tuhého politického systému. Poslanci z řad...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz