USA hlásí první oběť války

  19:15aktualizováno  19:15
Spojené státy oznámily svoji první potvrzenou oběť afghánské války. CIA potvrdila, že při vzpouře zajatých talibanských vojáků u Mazáre Šarífu zahynul jejich agent Johnny "Mike" Spann. "Byl tam, kde chtěl být: v přední linii, kde sloužil svojí zemi," řekl šéf americké ústřední služby George Tennet. Během vojenské kampaně už zemřeli čtyři američtí vojáci, ale žádný v bojové situaci.

Spannovo tělo bylo objeveno několik hodin poté, co byla vzpoura potlačena.
Zanechal po sobě ženu a tři děti.

Američtí mariňáci budou chytat talibance
Pentagon uvedl, že téměř 800 příslušníků americké námořní pěchoty buduje poblíž přistávací dráhy u Kandaháru na jihu Afghánistánu předsunutou operační základnu.

Generál Tommy Franks, který americké operaci v Afghánistánu velí, řekl, že na základnu bude vysláno celkem 1100 amerických vojáků. Jejich posláním bude za pomoci útočných vrtulníků AH-1W Cobra zabránit ustupujícím vojákům Talibanu v útěku do Pákistánu, do Íránu nebo na sever do Kábulu. 

Umar: Bojujte dál!
Talibanské milice opět dostaly morální injekci od svého nejvyššího vůdce Muhammada Umara. Ten je rádiem vyzval, aby se nestahovaly z žádných území, které ještě mají pod kontrolou.

Ve svém poselství Umar reagoval na paštunské kmenové vůdce, kteří s talibanci v jihoafghánském Spinbuldaku vyjednávají, aby některá území opustili. Paštunští vůdci se rovněž snaží Taliban přimět, aby se stáhl z Kandaháru.

"Není to otázka kmenů. Je to otázka islámu," prohlásil Umar a vyzval milice k boji.

Bitva či masakr?
Nad událostmi z posledních dnů v pevnosti Kaláje Džaundži na severu země stále zůstávají otazníky. Fotograf AP hlásí, že viděl asi 50 těl talibanských bojovníků u jižního vstupu do pevnosti. Viděl vojáky Severního spojenectví, jak přeřezávají noži a nůžkami černé šátky na zápěstích mrtvol některých talibanských bojovníků. Rovněž řekl, že nejméně jeden voják páčil z úst obětí zlaté korunky.

Afghánští uprchlíci si přejí rychlou smrt

Oddíly Severního spojenectví ve středu oznámily, že pevnost je od rána v jejich rukou. V neděli se tam vzbouřili zajatí protalibanští zahraniční bojovníci. Jeden z opozičních velitelů Abdulatif řekl, že během vzpoury zahynulo téměř pět stovek zajatců. Ztráty svých jednotek ale neupřesnil.

"Ráno jsme zlomili odpor posledních cizinců. Dohromady jsme jich zabili 450. Žádný z nich se nechtěl vzdát. Byli to Pákistánci, Čečenci, Arabové a Uzbekové," dodal Abdulatif.

Nádvoří pevnosti je poseto mrtvolami a ohořelými vozidly. Na zemi leží i rakety a tisíce nábojnic. Podle dohody nyní mrtvoly odváží Červený kříž.

Zajatci do pevnosti propašovali zbraně
Na šest set lidí, převážně Pákistánců, se v sobotu vzdalo Severnímu společenství v severoafghánském Kunduzu.

Afghánci podpořili bývalého krále

V Afghánistánu zemřel švédský kameraman

Protalibanští bojovníci se vzbouřili poté, co byli dopraveni do pevnosti. Do objektu propašovali zbraně, zabili dozorce a zmocnili se další munice. Poté se údajně pokusili probít ven.

Amnesty international: Vše se musí vyšetřit
"Okamžitě musí být zahájeno vyšetřování vzpoury v Kaláje Džaundži, aby se zjistily příčiny tohoto násilného incidentu a zejména to, za jakých podmínek byli vězni zadržováni a jak s nimi bylo nakládáno. Musí se také stanovit, zda odpověď Severního společenství a britských a amerických sil byla odpovídající," píše se v prohlášení AI.

Pákistánské radikální islámské kruhy obvinily Severní spojenectví a americkou armádu ze záměrného zmasakrování zajatců. Na pátek proto vyhlásili celonárodní den smutku nad oběťmi.

Mluvčí Severního spojenectví Abdul Wahíd ale popírá, že by opozice využila vzpoury talibanců k tomu, aby se zbavila nechtěných zajatců. Zdůraznil, že spojenectví si je mezinárodních konvencí vědomo a dodržuje je.

ÚTERÝ
Už v úterý opozice hlásila, že pevnost Kaláje Džaundži dobyla. Americký ministr obrany však byl opatrnější a s odvoláním na místo bojů řekl, že jsou odtud slyšet ještě drobné přestřelky. 

Severní spojenectví pobilo stovky zajatců

Televizní záběry společnosti Fox News ukázaly, jak do pevnosti vjíždějí nákladní vozy s asi dvěma stovkami bojovníků opozice. Do areálu bylo navíc umístěno protiletadlové dělo.

Televize rovněž přinesla záběry, jak do pevnosti vstupují američtí a britští vojáci, kteří jednotky Severního spojenectví při útoku na pevnost podpořili. 

Talibanci drží kanadského novináře
Podle agentury AFP talibanští bojovníci unesli v příhraničním městečku Spinbuldaku kanadského novináře Kena Hetchmana a pohrozili jeho zabitím. Podle všeho za něho hodlají požadovat výkupné.

PONDĚLÍ
Americké letouny v pondělí v noci pevnost těžce bombardovaly. Při náletech letadel AC-130 byl zřejmě zasažen muniční sklad. Silný výbuch otřásl okny až v deset kilometrů vzdáleném Mazáre Šarífu.

Pentagon potvrdil, že zbloudilá puma zranila pět amerických vojáků. Ti byli evakuováni do Uzbekistánu.

Washington identifikoval
více než 40 míst v
Afghánistánu, kde by mohly být prováděny výzkumy zaměřené na výrobu zbraní hromadného ničení, prohlásil americký generál Tommy Franks.

Američtí mariňáci slídí po bin Ládinovi
U jihoafghánského města Kandahár operují stovky příslušníků námořní pěchoty USA. V pondělí tady byli vysazeni vrtulníky a letadly. Podle amerického prezidenta George Bushe se mají podílet na pronásledování bin Ládina a dalších teroristů z Al-Kajdy.

Američtí vojáci v pondělí ovládli pouštní letiště Dolangi, které má být hlavní základnou pro vojenské akce USA v oblasti. Jejich úkolem je letiště opravit a opevnit. V noci na tam přistávaly vrtulníky a letadla s dalšími americkými vojáky. Celkem jich má být v jižním Afghánistánu rozmístěno asi tisíc.

Prudké boje sváděly 27. listopadu oddíly Severního spojenectví, podporované americkými zvláštními jednotkami, se zahraničními bojovníky Talibanu, kteří se 25. listopadu v zajetí vzbouřili v pevnosti Kaláje Džaundži u severoafghánského města Mazáre Šaríf. (27. listopadu 2001)

Voják Severního spojenectví kope do těla zahraničního bojovníka Talibanu v pevnosti Kaláje Džaundží u Mazáre Šarífu, kterou 28. listopadu vojáci aliance úplně dobyli. (28. listopadu 2001)

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta padala do řeky

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města...

Kamikaze dodávka. Migranti prorazili hranici mezi Marokem a Španělskem

Dodávka s 52 migranty prorazila v noci na pondělí hraniční zábrany na přechodu mezi Marokem a severoafrickou španělskou...

Rande jen s vlastní matkou? Vítejte v nejpesimističtější vsi ve Finsku

Finské městečko Puolanka se řadu let objevovalo ve zprávách jen z negativních důvodů. Jeho obyvatelé se však rozhodli,...

Trumpův Mnichov. Osady Židů na palestinské půdě neporušují právo, tvrdí USA

Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu...

Najdete na iDNES.cz