Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

USA hlásí první oběť války

  19:15
Spojené státy oznámily svoji první potvrzenou oběť afghánské války. CIA potvrdila, že při vzpouře zajatých talibanských vojáků u Mazáre Šarífu zahynul jejich agent Johnny "Mike" Spann. "Byl tam, kde chtěl být: v přední linii, kde sloužil svojí zemi," řekl šéf americké ústřední služby George Tennet. Během vojenské kampaně už zemřeli čtyři američtí vojáci, ale žádný v bojové situaci.

Spannovo tělo bylo objeveno několik hodin poté, co byla vzpoura potlačena.
Zanechal po sobě ženu a tři děti.

Američtí mariňáci budou chytat talibance
Pentagon uvedl, že téměř 800 příslušníků americké námořní pěchoty buduje poblíž přistávací dráhy u Kandaháru na jihu Afghánistánu předsunutou operační základnu.

Generál Tommy Franks, který americké operaci v Afghánistánu velí, řekl, že na základnu bude vysláno celkem 1100 amerických vojáků. Jejich posláním bude za pomoci útočných vrtulníků AH-1W Cobra zabránit ustupujícím vojákům Talibanu v útěku do Pákistánu, do Íránu nebo na sever do Kábulu. 

Umar: Bojujte dál!
Talibanské milice opět dostaly morální injekci od svého nejvyššího vůdce Muhammada Umara. Ten je rádiem vyzval, aby se nestahovaly z žádných území, které ještě mají pod kontrolou.

Ve svém poselství Umar reagoval na paštunské kmenové vůdce, kteří s talibanci v jihoafghánském Spinbuldaku vyjednávají, aby některá území opustili. Paštunští vůdci se rovněž snaží Taliban přimět, aby se stáhl z Kandaháru.

"Není to otázka kmenů. Je to otázka islámu," prohlásil Umar a vyzval milice k boji.

Bitva či masakr?
Nad událostmi z posledních dnů v pevnosti Kaláje Džaundži na severu země stále zůstávají otazníky. Fotograf AP hlásí, že viděl asi 50 těl talibanských bojovníků u jižního vstupu do pevnosti. Viděl vojáky Severního spojenectví, jak přeřezávají noži a nůžkami černé šátky na zápěstích mrtvol některých talibanských bojovníků. Rovněž řekl, že nejméně jeden voják páčil z úst obětí zlaté korunky.

Afghánští uprchlíci si přejí rychlou smrt

Oddíly Severního spojenectví ve středu oznámily, že pevnost je od rána v jejich rukou. V neděli se tam vzbouřili zajatí protalibanští zahraniční bojovníci. Jeden z opozičních velitelů Abdulatif řekl, že během vzpoury zahynulo téměř pět stovek zajatců. Ztráty svých jednotek ale neupřesnil.

"Ráno jsme zlomili odpor posledních cizinců. Dohromady jsme jich zabili 450. Žádný z nich se nechtěl vzdát. Byli to Pákistánci, Čečenci, Arabové a Uzbekové," dodal Abdulatif.

Nádvoří pevnosti je poseto mrtvolami a ohořelými vozidly. Na zemi leží i rakety a tisíce nábojnic. Podle dohody nyní mrtvoly odváží Červený kříž.

Zajatci do pevnosti propašovali zbraně
Na šest set lidí, převážně Pákistánců, se v sobotu vzdalo Severnímu společenství v severoafghánském Kunduzu.

Afghánci podpořili bývalého krále

V Afghánistánu zemřel švédský kameraman

Protalibanští bojovníci se vzbouřili poté, co byli dopraveni do pevnosti. Do objektu propašovali zbraně, zabili dozorce a zmocnili se další munice. Poté se údajně pokusili probít ven.

Amnesty international: Vše se musí vyšetřit
"Okamžitě musí být zahájeno vyšetřování vzpoury v Kaláje Džaundži, aby se zjistily příčiny tohoto násilného incidentu a zejména to, za jakých podmínek byli vězni zadržováni a jak s nimi bylo nakládáno. Musí se také stanovit, zda odpověď Severního společenství a britských a amerických sil byla odpovídající," píše se v prohlášení AI.

Pákistánské radikální islámské kruhy obvinily Severní spojenectví a americkou armádu ze záměrného zmasakrování zajatců. Na pátek proto vyhlásili celonárodní den smutku nad oběťmi.

Mluvčí Severního spojenectví Abdul Wahíd ale popírá, že by opozice využila vzpoury talibanců k tomu, aby se zbavila nechtěných zajatců. Zdůraznil, že spojenectví si je mezinárodních konvencí vědomo a dodržuje je.

ÚTERÝ
Už v úterý opozice hlásila, že pevnost Kaláje Džaundži dobyla. Americký ministr obrany však byl opatrnější a s odvoláním na místo bojů řekl, že jsou odtud slyšet ještě drobné přestřelky. 

Severní spojenectví pobilo stovky zajatců

Televizní záběry společnosti Fox News ukázaly, jak do pevnosti vjíždějí nákladní vozy s asi dvěma stovkami bojovníků opozice. Do areálu bylo navíc umístěno protiletadlové dělo.

Televize rovněž přinesla záběry, jak do pevnosti vstupují američtí a britští vojáci, kteří jednotky Severního spojenectví při útoku na pevnost podpořili. 

Talibanci drží kanadského novináře
Podle agentury AFP talibanští bojovníci unesli v příhraničním městečku Spinbuldaku kanadského novináře Kena Hetchmana a pohrozili jeho zabitím. Podle všeho za něho hodlají požadovat výkupné.

PONDĚLÍ
Americké letouny v pondělí v noci pevnost těžce bombardovaly. Při náletech letadel AC-130 byl zřejmě zasažen muniční sklad. Silný výbuch otřásl okny až v deset kilometrů vzdáleném Mazáre Šarífu.

Pentagon potvrdil, že zbloudilá puma zranila pět amerických vojáků. Ti byli evakuováni do Uzbekistánu.

Washington identifikoval
více než 40 míst v
Afghánistánu, kde by mohly být prováděny výzkumy zaměřené na výrobu zbraní hromadného ničení, prohlásil americký generál Tommy Franks.

Američtí mariňáci slídí po bin Ládinovi
U jihoafghánského města Kandahár operují stovky příslušníků námořní pěchoty USA. V pondělí tady byli vysazeni vrtulníky a letadly. Podle amerického prezidenta George Bushe se mají podílet na pronásledování bin Ládina a dalších teroristů z Al-Kajdy.

Američtí vojáci v pondělí ovládli pouštní letiště Dolangi, které má být hlavní základnou pro vojenské akce USA v oblasti. Jejich úkolem je letiště opravit a opevnit. V noci na tam přistávaly vrtulníky a letadla s dalšími americkými vojáky. Celkem jich má být v jižním Afghánistánu rozmístěno asi tisíc.

Prudké boje sváděly 27. listopadu oddíly Severního spojenectví, podporované americkými zvláštními jednotkami, se zahraničními bojovníky Talibanu, kteří se 25. listopadu v zajetí vzbouřili v pevnosti Kaláje Džaundži u severoafghánského města Mazáre Šaríf. (27. listopadu 2001)

Voják Severního spojenectví kope do těla zahraničního bojovníka Talibanu v pevnosti Kaláje Džaundží u Mazáre Šarífu, kterou 28. listopadu vojáci aliance úplně dobyli. (28. listopadu 2001)

Autoři: , ,

Mimozemský život najdeme nejspíše jinde než na Marsu, myslí si odborník

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Kancléřovy pikantní nepříjemnosti. Mnozí věští Kurzův politický pád

Premium Rakouští politici často nemají ke skandálům daleko, nyní je to ale poprvé, kdy je vyšetřován kancléř kvůli kauze, která...

Prezident Biden podal daňové přiznání, státu odvedl čtvrtinu svých příjmů

Manželé Joe a Jill Bidenovi, prezident Spojených států a vysokoškolská učitelka, si za loňský rok vydělali 607 336...

V USA si nevlastní bratři neprávem odseděli 31 let. Dostanou tučné odškodné

Porota v americkém státě Severní Karolína minulý týden přiznala celkem 75 milionů dolarů, v přepočtu 1,5 miliardy...

Tisíce migrantů míří do Španělska. Úřady nasadily vojáky, roste napětí

Do španělské enklávy Ceuta míří další tisíce migrantů. Už v pondělí tam přes moře připlul rekordní počet asi šesti...

Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!
Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!

Na 10 uživatelek čeká textilní razítko na míru, díky kterému předejdete zbytečným ztrátám. Je citlivé k pokožce a vydrží i v pračce. Zapojte se do...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...