Nejnověji na seznamu od začátku letošního března figuruje třiačtyřicetiletý bývalý olympionik Ryan James Wedding z Kanady, hledaný za vedení a účast v nadnárodním obchodu s drogami.
Ještě před ním v únoru přibyl sedmačtyřicetiletý Španěl Francisco Javier Roman-Bardales, jeden z vůdčích představitelů kriminálního gangu Mara Salvatrucha, obviněný z podpory tohoto gangu, a dále z narkotického spiknutí, vydírání a z pašování lidí.
A na třetím místě je rovněž od února dvaačtyřicetiletý Mexičan Fausto Isidro Meza Flores, drogový baron a údajný vůdce nadnárodní zločinecké organizace Meza-Flores, hledaný pro řadu trestných činů souvisejících s drogami. Celý seznam všech dosavadních „desítek“ nejhledanějších zločinců má FBI zde.
Ke vzniku seznamu v roce 1949 inspiroval tehdejšího šéfa FBI Edgara Hoovera novinář agentury UPI James Donovan. Obrátil se na FBI s dotazem, zda by mu nemohla poslat jména „nejdrsnějších“ zločinců. Když pak publikoval svůj článek, setkalo se to s velkým ohlasem a úřad začal seznam publikovat pravidelně.
Jako vůbec první se na něm v roce 1950 ocitl Thomas Holden hledaný za několikanásobnou vraždu. Agenti FBI jej dopadli v Oregonu o rok a tři měsíce později na základě upozornění muže, který si o případu přečetl v místních novinách. FBI se tak hned napoprvé vyplatila základní myšlenka seznamu: „Čím více lidí zná něčí obličej, tím těžší je schovávat se“. Do roka od zveřejnění na seznamu bylo dopadeno 60 procent hledaných.
Rekord jsou dvě hodiny
Nejkratší dobu si na svobodě po uvedení svého jména v seznamu pobyl Billie Austin Bryant hledaný v roce 1969 za vraždu dvou agentů FBI. Policie jej spolu s agenty úřadu zatkla dvě hodiny po zveřejnění seznamu. Nejdéle pak zatím na seznamu figuroval – dvaatřicet let – až do prosince 2016 Víctor Manuel Gerena podezřelý z ozbrojeného přepadení. Ze seznamu byl stažen, protože se údajně ukrývá na Kubě.
A před patnácti lety byl například nejhledanějším mužem šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, který byl zabit v květnu 2011 v Pákistánu. Na seznamu byl od roku 1999.
FBI našla po desetiletích hrob vraha z desítky nejhledanějších zločinců |
Seznam se během své existence vyvíjel. Zatímco v padesátých letech na něm byli převážně bankovní lupiči či zloději aut, v neklidných šedesátých letech sabotéři či únosci, v sedmdesátých letech organizovaní zločinci a v osmdesátých letech pašeráci drog, v devadesátých letech a v současnosti na něm jsou sexuální násilníci nebo teroristé.
Mění se také způsob, jakým úřad o seznamu informuje. Zatímco dříve býval na každé poště, od roku 1996 jej FBI umisťuje na internet a o seznamu informuje i na komunikačních sítích Facebook a Twitter. Tip vedoucí k úspěšnému dopadení některého z nejhledanějších zločinců jeho autorovi vynese nejméně 100 tisíc dolarů (asi 2,3 milionu korun), což je základní odměna. V případě některých zvláště nebezpečných hledaných lidí pak může být i vyšší.
Aktuální Top 101. Bhadreshkumar Chetanbhai Patel 2. Wilver Villegas-Palomino 3. Yulan Adona Archaga Carias 4. Alejandro Rosales Castillo 5. Fausto Isidro Meza-Flores 6. Vitel’Homme Innocent 7. Francisco Javier Roman-Bardales 8. Ryan James Wedding 9. Omar Alexander Cardenas 10. Ruja Ignatovová |