Pokračují tak spory kolem nejasně formulovaného pokynu, v němž Bílý dům na konci ledna nařídil složkám vlády „dočasně pozastavit veškeré aktivity spojené se závazky či vyplácením veškeré federální finanční podpory“. Krok vyvolal obavy o nejrůznější vládní programy včetně zdravotního pojištění pro chudší Američany. Prezidentská kancelář záhy pokyn odvolala.
Soudy vládě nařídily platby neblokovat, například web Politico ovšem o několik dní později napsal, že Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v tom v některých případech pokračovala.
„Státy (vedené Demokratickou stranou) předložily důkazy..., že žalovaná strana v některých případech pokračuje v nepatřičném zmrazení federálních peněz,“ uvádí v pondělním příkazu soudce John McConnell, který působí ve státě Rhode Island. „Žalovaná strana musí okamžitě ukončit jakékoli pozastavení federálního financování,“ pokračuje.
Soudy brzdí Trumpa a Muska, zablokovaly rozpouštění USAID i citlivé údaje financí |
McConnell zároveň zopakoval, že krok Bílého domu považuje za pravděpodobně protiústavní. O tom, na co se utrácí peníze amerických daňových poplatníků, rozhoduje Kongres, někteří Trumpovi spojenci ovšem prosazují teorii, že ústava dává hlavě státu možnost do jejich vyplácení zasahovat. Plošné pozastavení plateb plánované na konci ledna Bílý dům zdůvodňoval snahou zajistit naplňování Trumpových dekretů.
Deník The New York Times nařízení McConnella označil za první případ od začátku druhého Trumpova mandátu, kdy musel nějaký soud ministerstvu spravedlnosti připomenout, že soudní příkazy se dodržují. Přišel poté, co o víkendu vysoce postavení představitelé Trumpovy administrativy zpochybnili pravomoc federálních soudů dohlížet na výkonnou moc současné hlavy státu.
Další federální soudce v neděli taktéž nedal zelenou Trumpově vládě, aby uvedla do praxe program několikaměsíčního placeného volna pro státní zaměstnance, kteří podali výpověď. Oznámil, že jeho předběžné nařízení blokující tento plán zůstane v platnosti i během dalšího pokračování soudního řízení. Informovala o tom agentura Reuters.
Bostonský soudce George O’Toole původně postup administrativy zablokoval ve čtvrtek těsně před vypršením lhůty, kterou vláda původně zaměstnancům pro přijetí nabídky dala.
Osm platů za okamžitou výpověď. Jak chce Trump vládě ušetřit 100 miliard dolarů![]() |
Podle odborové organizace vládních zaměstnanců AFGE administrativa nabídkou porušila zákon a poskytla rozporuplné pokyny ohledně podmínek návrhu. Svaz upozornil, že Kongres pro program „odstoupení s odkladem“ nevyčlenil peníze.
Trumpova administrativa krátce po nástupu k moci nabídla asi dvěma milionům civilních pracovníků federální vlády, že když do stanoveného termínu podají výpověď, nebudou do 30. září muset fyzicky docházet na pracoviště a dostanou peníze odpovídající zhruba osmi měsíčním platům. Plán je spojován s týmem miliardáře Elona Muska.
Na Trumpa se valí žaloby
Bílý dům podle agentury AP ihned nereagoval na žádost o reakci na výzvu federálního soudce. AP uvádí, že McConnell zároveň zakazuje vládě provést avizované škrty ve výdajích amerického Národního ústavu zdraví (NIH). Tento plán se mezitím stal terčem nové žaloby podané státními činiteli z řad Demokratické strany, kteří uvádí, že ohrožuje životně důležitý výzkum.
Podobně se podle amerického tisku vyjadřují zástupci některých univerzit a vědci. Výdajové škrty by se dotkly peněz, které NIH vyplácí společně s granty pro výzkumníky a slouží na pokrytí výdajů nepřímo spojených se zdravotnickými studiemi. Vládní ústav chce tyto „režijní“ výdaje omezit na 15 procent celkové dotace a ušetřit tak čtyři miliardy dolarů.
Soud zablokoval Trumpův plán na pozastavení vyplácení dotací či půjček![]() |
Právní bitvy kolem kroků Trumpa a jeho vlády pokračují i na dalších frontách. Žalobu proti prezidentovi v pondělí vznesl dosavadní šéf Úřadu zvláštního žalobce (OSC) Hampton Dellinger s tím, že jej šéf Bílého domu nelegálně zbavil funkce.
OSC je nezávislý orgán dohlížející mimo jiné na etické předpisy pro veřejné činitele a Dellinger jej vedl od loňského roku, kdy jeho jmenování na pětiletý mandát potvrdil Senát USA.
Dellinger uvádí, že jej Bílý dům odvolal, aniž by to zdůvodnil zanedbáváním pracovních povinností či jiným prohřeškem, jak požaduje zákon.
Politico připomíná, že Dellinger byl terčem dalšího kola Trumpových čistek, které se minulý týden dotklo také ředitelky Národního archivu Colleen Shoganové nebo nespecifikovaného počtu členů dozorčí rady washingtonského kulturního ústavu Kennedy Center.
6. listopadu 2024 |