Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Prezident Zelenskyj za mnou přijede v pátek ráno. A podepíšeme opravdu velmi důležitou dohodu pro obě strany, protože nás to skutečně dostane do té země,“ řekl Trump, zřejmě s odkazem na potenciální aktivity amerických podniků na Ukrajině.
Trump mluvil s novináři na úvod schůzky se Starmerem. Dodal, že dohodu lze považovat za „pojistku“ pro Kyjev.
Tímto slovem začali někteří evropští lídři označovat bezpečnostní záruky, které by od Washingtonu rádi viděli v rámci budoucí mírové dohody, která by zastavila tři roky trvající ruskou agresi vůči Ukrajině.
Podle britských i amerických médií je to jedno z hlavních témat, o kterém chtěl Starmer ve čtvrtel s americkým prezidentem mluvit.
ANALÝZA: Z Trumpa je sběratel barevných kovů. Slevu Ukrajině si vynahradí u Rusů |
Spojené státy v této souvislosti dávají najevo, že členství Ukrajiny v NATO ani vyslání amerických jednotek na Ukrajinu jako součást urovnání války odmítají. Některé evropské země, včetně Británie, vyslání svých vojáků nevylučují, Moskva takovou možnost dopředu odmítá.
Trump ve čtvrtek řekl, že jednat o mírových silách na Ukrajině považuje za předčasné. „Myslím, že jsme s dohodou velmi dobře pokročili, ale zatím jsme neuzavřeli dohodu,“ uvedl „Proto nechci mluvit o udržování míru, když jsme neuzavřeli dohodu, abychom posunuli věci kupředu,“ dodal.
Starmer mu v úvodním proslovu poděkoval za to, že „změnil debatu“ o ukončení tři roky trvající ruské války, dodal však, že jakékoli příměří musí být trvalé. Trump pak vyjádřil přesvědčení, že ruský prezident Vladimir Putin by případnou mírovou dohodu neporušil. „Znám ho už dlouho a nevěřím, že by nedodržel svoje slovo,“ řekl šéf Bílého domu, který se v minulosti opakovaně o Putinovi vyjadřoval obdivně.
Na otázku novinářů, zda považuje Zelenského za diktátora, Trump s úsměvem reagoval, že nevěří, že by něco takového pronesl. „To jsem řekl? To si nemyslím,“ prohlásil. Zelenského přitom před týdnem označil za „diktátora bez voleb“, který odvedl hroznou práci.
Trump přijal pozvání od krále Karla III.
Britští představitelé jsou podle agentury Reuters ze čtvrtečního jednání nervózní, ale optimističtí, přičemž se odvolávají na Trumpovu náklonnost k Británii - zemi, kde se narodila jeho matka a kde se nacházejí dvě jeho golfová hřiště - a na vřelost, která mezi prezidentem a Starmerem panovala během jejich několika setkání a telefonátů.
„Britská strana doufá, že Trumpův respekt ke Starmerově přímočarosti a nedostatek okázalosti umožní premiérovi vznášet obtížné otázky, aniž by došlo k napětí,“ míní agentura.
Starmer prezidentovi předal dopis, v němž ho britský král Karel III. pozval na státní návštěvu Spojeného království. Trump pozvání přijal. Stal se tak prvním voleným lídrem v moderní historii, který pozvání dostal dvakrát.
Macron krotil Trumpa: Nemůžete vést obchodní válku současně s Čínou i s Evropou |
Zda budou jakékoli bezpečnostní záruky zahrnuty v avizované dohodě se Zelenským, Trump neuvedl, stejně tak nespecifikoval její další aspekty.
Americký prezident původně po Ukrajincích požadoval, aby USA odevzdali právo na část ukrajinského nerostného bohatství na oplátku za dřívější válečnou pomoc. Tento návrh Kyjev odmítl a současná podoba zmiňované dohody a souvisejících úvah není příliš jasná.
Starmer v Londýně v úterý oznámil, že Británie zvýší své výdaje na obranu na 2,5 procenta HDP do roku 2027. Doposud Británie dávala na obranu 2,3 procenta hrubého domácího produktu.
Ve čtvrtek se Starmer zřejmě pokusí přesvědčit Trumpa, aby zachoval americkou podporu Ukrajině a alianci NATO.
19. února 2025 |