Trump zruší příspěvky do OSN pro palestinské uprchlíky, má vlastní plán

  16:45aktualizováno  16:45
Vláda prezidenta USA Donalda Trumpa se podle informací listu The Washington Post (WP) rozhodla zrušit veškeré financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům ze strany USA. Washington přehodnocuje svou politiku zahraniční pomoci a připravuje vlastní izraelsko-palestinský mírový plán, napsal list.

Palestinci v Pásmu Gazy čekají na projev Donalda Trumpa, který má uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele (6. prosince 2017) | foto: Reuters

Německo v pátek naopak oznámilo, že svou pomoc agentuře OSN pro palestinské uprchlíky zvýší. Spojené státy už snížily svůj letošní příspěvek z původně přislíbených 350 milionů dolarů (7,7 miliardy Kč) na 60 milionů.

Fotogalerie

Americká administrativa se podle WP za několik týdnů v oznámení vyjádří nesouhlas se způsobem, jakým úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) vynakládá finanční prostředky, a vyzve k zásadnímu snížení počtu Palestinců uznaných za uprchlíky. Podle zdrojů listu z více než pěti milionů na necelou desetinu tohoto počtu.

Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost upozorňují, že snížení rozpočtu UNRWA vyústí ve zhoršení už tak katastrofální humanitární situace, zejména v Pásmu Gazy, a v prudký nárůst násilí.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se domnívá, že finanční krize UNRWA přispívá k nejistotě. „Ztráta této organizace byl mohla vyvolat nekontrolovatelnou řetězovou reakci,“ sdělil.

Německo letos agentuře poskytlo 81 milionů eur (2,1 miliardy korun) a je připraveno pomoc dále zvýšit, stojí v Maasově dopise určeném kolegům z Evropské unie, který měla možnost vidět agentura Reuters. Ministr si je vědom, že dodatečné německé peníze nevyřeší deficit 217 milionů dolarů, s nímž se agentura potýká. Maas vyzval státy EU a další země, aby s financováním pomohly.

USA zásadně mění politiku na Blízkém východě

Jordánsko ve čtvrtek ohlásilo, že povede kampaň na získání fondů pro UNRWA a osloví i Ligu arabských států.

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, Palestinci pálí vlajky USA

Kromě příspěvků úřadu UNRWA Spojené státy poskytují přímou a bilaterální pomoc Západnímu břehu Jordánu a Pásmu Gazy. Minulý týden však ministerstvo zahraničí oznámilo, že více než 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) z již schválených prostředků na tento rok bude „přesměrováno“ jinam. Snížení finančních prostředků spolu se změnami v politice, včetně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, jsou součástí zásadního posunu politiky USA na Blízkém východě.

UNRWA, nejstarší a nejrozsáhlejší program pomoci OSN na Blízkém východě, poskytuje zdravotní péči, vzdělání a sociální služby přibližně pěti milionům Palestinců v Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Sýrii a v Jordánsku.

Stanovisko USA, které letos snížily svůj příspěvek, je podle zdrojů listu takové, že pokud OSN jejich peníze chce, musí změnit pravidla úřadu UNRWA i způsob jeho práce.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ve slovenské zbrojovce se střílelo, zaměstnanec se mstil za propuštění

Slovenská policie

Dva mrtvé si v pondělí vyžádala střelba ve firmě, sídlící v areálu někdejší zbrojovky ZŤS v Dubnici nad Váhom na západě...

Vrah v Polsku podřízl hrdlo desetileté dívce, o pedofila však patrně nešlo

Polská policie

Polskem otřásla brutální vražda desetileté dívky Kristiny, kterou rodina pohřešovala od čtvrtka. Nakonec ji našli šest...

Strache se kvůli sponzorskému skandálu vzdal mandátu europoslance

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

Bývalý předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléř Heinz-Christian Strache, který se minulý měsíc po skandálu...

Najdete na iDNES.cz