V říjnu při útocích Íránu na Izrael USA pomohly židovskému státu svými protileteckými střelami čelit balistickým raketám. Od teroristického útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 Spojené státy vypálily více než 100 protiletadlových střel Standard Missiles, přičemž další byly použity proti povstalcům Húsiům, kteří napadají lodě v Rudém moři. Iráčtí spojenci Íránu také cílí na americké jednotky.
Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) delší konflikty na Blízkém východě a Ukrajině zvyšují tlak na již omezené americké zásoby. Pentagon má obavy, že tyto zdroje čerpá rychleji, než je zvládá doplňovat.
K zajištění zásahu raket nepřátelských sil je často nutné vypálit dvě americké rakety, což se ukazuje jako velmi nákladné – americké rakety stojí miliony dolarů, zatímco ty íránské jsou výrazně levnější.
Pozorovatelé varují, že dodávky raket do Blízkého východu a na Ukrajinu by mohly USA připravit o potřebné zdroje pro případný konflikt s Čínou v Pacifiku. Bývalý admirál Mark Montgomery uvádí, že angažmá USA v těchto konfliktech znovu snižuje připravenost námořnictva na operace v Tichomoří.
Ruské jaderné zbraně Ukrajině na dosah. Katastrofa hrozí i náhodou |
Americké ministerstvo obrany nezveřejňuje počet raket ve skladech z obav o jejich zneužití protivníky jako Írán.
Úprava priorit a snižování podpory
Podle The Washington Post naznačuje priorizaci přesun jediné letadlové lodi USS Abraham Lincoln z Blízkého východu zpět do Pacifiku s cílem odradit Čínu od agresivního chování. Kyjev rovněž pociťuje dopady snižující se ochoty USA poskytovat zbraně. Podle CNN klesly balíčky vojenské pomoci Ukrajině od dubna 2024 na hodnotu 400 milionů dolarů, což je méně než v předchozích letech.
Putinův globální konflikt. Rusko dalo Húsíům data pro útoky na západní lodě |
Americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil nový balíček pro Ukrajinu v hodnotě 425 milionů dolarů. Zástupce ministerstva obrany uvedl, že USA zbraně neposílají najednou, protože musí zohlednit své vlastní potřeby obrany. „Existují limity, jak rychle můžeme stáhnout vybavení, aniž by to ovlivnilo naši připravenost,“ vysvětlil.
Podle obranného analytika Eliase Yousifa z Stimsonova centra Spojené státy nejsou připraveny na dlouhé opotřebovací války v Evropě a na Blízkém východě, které zároveň plně zachovají jejich standardy připravenosti.
Ministr námořnictva Carlos Del Toro už v květnu oznámil tlak na americký průmysl ke zvýšení výroby raket, ale přiznal, že výroba sofistikovaných raket je složitá. Firmy se navíc zdráhají rozšířit výrobní kapacity a přijímat více zaměstnanců, protože nevědí, zda Pentagon bude v dlouhodobém horizontu tyto zdroje potřebovat, což by jejich investice mohlo znehodnotit.