Černošští extremisté jsou hrozba, tvrdí FBI. Aktivisté se bojí represí

  15:57aktualizováno  15:57
Aktivisté za práva černochů mají v USA strach z tvrdšího postupu úřadů a bezpečnostních složek. Jejich obavy vzbudily uniklé dokumenty z protiteroristické divize FBI. Tajná služba v nich varuje, že se Afroameričané budou mstít za policejní brutalitu. Aktivistům mimo jiné vadí, že je FBI paušálně označuje za extremisty.

Protesty proti policejnímu násilí na černoších v Phoenixu (8. července 2016) | foto: AP

Zprávu datovanou k srpnu 2017 zpracovala divize FBI, která se zabývá analýzami hrozeb domácího terorismu (dokument v angličtině k nahlédnutí zde).

„FBI považuje za velmi pravděpodobné, že vnímání policejní brutality černošskými extremisty vedené proti Afroameričanům vyvolalo nárůst úmyslného násilného chování vůči represivním složkám a velmi pravděpodobně bude sloužit jako ospravedlnění takového násilí,“ píše se ve zprávě. Ta dále tvrdí, že incidenty „údajné policejní brutality“ budou nadále sloužit ideologicky motivovaným trestným činům v rámci hnutí za černošskou identitu.

V USA rostou útoky antifašistů. Sílí a jsou nebezpečnější, varuje FBI

Že jsou různí černošští aktivisté pod drobnohledem FBI, není novinkou. Jejich sledování protiteroristickou sekcí je však podle některých alarmující. Bojí se totiž, že úřady mohou pod záminkou hrozby terorismu omezovat svobodu projevu i u aktivistů, kteří s násilím nemají nic společného, a zaměňovat je za extremisty.

„Když mluvíme o nepřátelích státu a teroristech, automaticky (takto označené) lidi zbavujeme práv mluvit a protestovat,“ myslí si Mohammad Tajsar, advokát Amerického svazu občanských svobod. „Marginalizuje to legitimní hlasy v rámci politické debaty, které volají po rasové a ekonomické spravedlnosti,“ dodává.

FBI na dotazy novinářů nereagovala, pro web Foreign Policy pouze obhajovala sledování „černošských radikálů“ s tím, že nejde o rasovou profilaci. „FBI nemůže zahájit vyšetřování pouze na základě rasy, etnicity, národního původu či náboženství,“ uvedla ve vyjádření.

Black Lives Matter: S násilím nemáme nic společného

FBI ve zprávě píše o některých případech násilí proti policii. Nejvíce prostoru dostal pětadvacetiletý Micah Johnson, který v Dallasu zabil pět policistů a později uvedl, že cílil na bělochy a zástupce státních orgánů. Počet policistů zabitých ve službě nicméně zůstává zlomkem z počtu zabitých lidí policisty. Podle statistik navíc policisty zabíjejí častěji běloši než černoši, upozorňuje The Guardian.

Protesty proti policejní brutalitě

Násilí spojené s černošským extremismem podle zpravodajců dosáhlo vrcholu v šedesátých a sedmdesátých letech v reakci na změny socioekonomických postojů a na zacházení s černochy ve společnosti. Možnými indikátory současné hrozby násilí vůči státním složkám má být podle FBI zvyšující se „antibělošská rétorika“ a pokusy o získání nelegálních zbraní nebo výbušnin.

Hnutí Black Lives Matter (spolek protestující proti častým zabitím černochů policií v USA) v souvislosti se zprávou upozorňuje, že nemá žádné vazby na Micaha Johnsona ani jiné extremisty.

Aktivistka hnutí, herečka Elsa Waitheová, varuje, že klasifikace FBI by mohla některé lidi odradit od účasti na pokojných protestech a kriminalizovat některé členy hnutí. „Označení černí extremisté je záměrně vágní... Jestli si chci udělat piknik pro černochy, znamená to teď, že jde o nějaký druh teroristické aktivity?“ pokládá řečnickou otázku Waitheová.

Zpráva se blíží názoru rasistů, tvrdí kritici

Někteří se také obávají, že probíhá posun v prioritách bezpečnostní politiky administrativy Donalda Trumpa. Úřady se podle nich mají více soustředit na černé komunity nebo hrozbu islámského terorismu a naopak méně na ultrapravicové skupiny prosazující bělošskou nadřazenost.

Amerika strhává památníky Konfederace, rozčilená pravice pozvedá pochodně

Dokument se podle Mohammada Tajsara zdá v souladu s názory ultrapravicových osobností, které považují hnutí Black Lives Matters za teroristickou skupinu a někdy ho srovnávají s rasistickou organizací Ku Klux Klan.

Označení pro černošské extremisty (BIE - Black Identity Extremists) začaly úřady používat relativně nedávno. Do stejné skupiny domácích extremistů řadí rovněž bělošské nacionalisty, anarchisty, bojovníky za práva zvířat, „ekoteroristy“ a další protivládní či separatistické radikální skupiny.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Na Maledivách zemřel český senior, pravděpodobně se utopil

Jumeirah Dhevanafushi, Maledivy

V sobotu odpoledne bylo v laguně jednoho z maledivských ostrovů nalezeno tělo 84letého českého turisty. Příčinou smrti...

Obětí výbuchu palivového potrubí v Mexiku je už 79, raněných je ještě víc

Mexičtí vojáci hlídají okolí místa výbuchu benzínového potrubí ve městě...

Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Výbuch a plameny zabily...

Najdete na iDNES.cz