Spojenci při sobotních útocích použili mimo jiné stíhačky F/A-18, americkou letadlovou loď Dwight D. Eisenhower a střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpalované z amerických válečných plavidel.
Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že operace se uskutečnila s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady, Dánska, Nizozemska a Nového Zélandu.
„Tato kolektivní akce vysílá jasný signál Húsíům, že ponesou další následky, pokud neukončí nezákonné útoky na mezinárodní plavbu,“ uvedl šéf Pentagonu v prohlášení.
USA a Británie udeřily v Jemenu proti pozicím Húsíů. Ti hrozí odplatou |
V pátek americká armáda sestřelila osm bezpilotních letounů u jemenského pobřeží a zničila také čtyři drony, které se podle USA chystali vyslat Húsíové z Jemenu, oznámilo regionální velitelství americké armády CENTCOM.
„Americké síly identifikovaly drony v oblastech Jemenu kontrolovaných húsíjskými povstalci a dospěly k názoru, že představují bezprostřední hrozbu pro obchodní plavidla a lodě amerického vojenského námořnictva v regionu,“ napsal CENTCOM v prohlášení.
Jeden z pátečních amerických úderů mířil na dron nad Adenským zálivem, sedm na drony nad Rudým mořem a čtyři další na pevninské oblasti Jemenu ovládané rebely.
USA zaútočily na íránské gardy a milice, do odvety zapojily dálkové bombardéry |
Šíitští povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě. Akce Húsíů vedly k omezení námořního obchodu v oblasti a ke zvýšení cen ropy.
Spojené státy na útoky proti plavidlům opakovaně reagovaly použitím síly, zcela je zastavit se jim však stále nepodařilo.