S iniciativou přišlo pět republikánských zákonodárců z Minnesoty. Chtěli by, aby v tomto americkém státě také začal být syndrom uznáván za nemoc, uvedl zpravodajský televizní kanál Fox News.
Návrh, který má být v pondělí předložen Senátu a postoupen výboru pro zdravotnictví a sociální služby, definuje TDS jako akutní paranoiu a hysteričnost vyvolanou politikou bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
Od nenávisti k respektu. Trump omámil republikány, odpustí mu i výhrůžky NATO |
Podle textu návrhu zákona může syndrom zahrnovat neschopnost odlišit běžné politické rozdíly od údajné patologické psychické nestability. Tento termín byl dlouhodobě využíván Trumpem a jeho podporovateli k označení kritiků, které považují za iracionálně posedlé jeho osobou a politikou.
Odborníci však poukazují na to, že TDS není oficiálně uznávanou diagnózou a není součástí žádného mezinárodního seznamu duševních poruch. Návrh tak naráží na značnou kritiku a s ohledem na rozdělené složení státní legislativy má jen minimální šanci na schválení.
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství![]() |
Samotný pojem „derangement syndrome“ jako politická fráze vznikl již v roce 2003, kdy jej politický komentátor Charles Krauthammer použil k popisu podobného jevu mezi kritiky tehdejšího prezidenta George W. Bushe. Návrh zákona v Minnesotě obsahuje téměř totožnou definici, jakou Krauthammer tehdy použil.
KOMENTÁŘ: Smrtelně rozdělená Amerika. Atentát vyrostl z podhoubí nenávisti |
Zastánci návrhu tvrdí, že termín popisuje skutečný fenomén, kdy Trumpovi odpůrci jednají iracionálně a s přehnanou emocionální reakcí. Kritici naopak varují, že taková definice slouží spíše k zesměšnění politických oponentů a že legislativa nemá oporu v lékařské vědě.