K izraelské vlajce před americkým konzulátem v Jeruzalémě přibyla i americká. (7. května 2018) | foto: Reuters

Trump se nezúčastní otevření americké ambasády v Jeruzalémě

  • 22
Americký prezident Donald Trump ani viceprezident Mike Pence nenavštíví Izrael při příležitosti otevření velvyslanectví USA v Jeruzalémě. Úřad se má oficiálně otevřít 14. května, na který připadá sedmdesáté výročí vzniku židovského státu. Američtí diplomaté dosud sídlili v Tel Avivu.

Prezidenta Trumpa však zastoupí jeho dcera Ivanka Trumpová s manželem Jaredem Kushnerem, kteří působí jako poradci Bílého domu. S odvoláním na dnešní prohlášení Bílého domu o tom informovala agentura Reuters.

Americkou vládu budou při této příležitosti oficiálně zastupovat první náměstek amerického ministra zahraničí John Sullivan a ministr financí Steven Mnuchin. Kushner je v delegaci jako poradce pro Blízký východ.

Fotogalerie

Trump loni v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Washington se následně rozhodl přestěhovat do Jeruzaléma své velvyslanectví z Tel Avivu. 

Naplnil tím sice jeden z volebních slibů, za rozhodnutí si ale vysloužil odsouzení mnoha amerických spojenců. Ti říkají, že přesun jen dále zkomplikuje dosahování míru mezi Izraelci a Palestinci. Palestinská samospráva kvůli tomuto rozhodnutí kontakty s USA od prosince bojkotuje.

Velvyslanectví se má oficiálně otevřít 14. května, což je den, na který připadá 70. výročí vyhlášení nezávislého Izraele podle našeho letopočtu. Dočasně bude umístěno v budově současného amerického konzulátu, nové místo pro ambasádu bude teprve určeno. Přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma podporuje i prezident Miloš Zeman (psali jsme zde). Česká republika zatím v Jeruzalémě plánuje otevřít honorární konzulát.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek