Virus zmenšující dětské mozky je v Evropě, případy hlásí Dánové a Britové

  6:27aktualizováno  8:05
První případ nakaženého virem zika oznámilo ve středu Dánsko. Podle dánské veřejnoprávní televize se pacient nakazil v Latinské Americe. První případy nakažených hlásí také Velká Británie, Spojené státy a Kostarika.

Pozitivní test na virus zika byl potvrzen u muže z Dánska, uvedla dánská veřejnoprávní televize DR s odvoláním na zdravotnické zdroje. Zdravotnické úřady z města Aarhus uvedly, že pacient cestoval do Jižní a Střední Ameriky, kde se zřejmě nakazil. Úřady doporučily těhotným ženám, aby se vyvarovaly cest do oblastí postižených virem. Zároveň uvedly, že Dánsku epidemie nemoci poškozující mozky novorozenců nehrozí.

O víkendu ohlásila tři případy nákazou virem Británie. I v tomto případě pobývali všichni nemocní ve státech Latinské Ameriky. Zdravotnické úřady podle agentury Reuters očekávají, že počet případů nákazy virem zika v Evropě vzhledem k intenzitě mezinárodního cestovního ruchu poroste. Britské zdravotnické úřady tvrdí, že pro Evropu virus nepředstavuje žádnou hrozbu, neboť se nepřenáší z člověka na člověka.

Italské sdělovací prostředky ve středu přinesly informaci, že na Apeninském polostrově byly už na jaře 2015 zaznamenány čtyři případy nemoci. Šlo tehdy o čtyři Italy, kteří se nakazili během pobytu v Brazílii, uvádí italský zpravodajský portál Rai News.

Fotogalerie

První dva případy ohlásily v úterý Spojené státy. Infikovaní Američané pochází z Virginie a Arkansasu a oba se nedávno vrátili ze zemí Latinské Ameriky, uvedla ve středu agentura Reuters.

Pacient z Virginie nepředstavuje žádné riziko pro své okolí, uvedla v úterý zástupkyně místního zdravotnického úřadu Marissa Levineová. Důvodem je prý fakt, že ve Virginii nyní není sezóna komárů. Nakažený v Arkansasu trpí prý jen mírnou formou onemocnění.

První případ nákazy virem zika v úterý potvrdila také Kostarika. Pětadvacetiletý muž se stejně jako v případu USA nenakazil přímo v zemi, nakažený komár ho pravděpodobně bodl při nedávné návštěvě Kolumbie. Úřady už v okolí jeho domu provedly postřik proti komárům, aby zabránily dalšímu šíření viru.

Zakrnělé mozky

Americký prezident Barack Obama již vyzval k rychlému pokroku ve vývoji účinných léků a preventivních prostředků. „Prezident zdůraznil nutnost urychlit výzkum, aby byly dostupné lepší diagnostické testy, vakcíny a léky,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. Obama rovněž chce, aby všichni Američané měli o viru dostatek informací.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. U dospělých se nemoc projevuje jako chřipka doprovázená vysokou teplotou nebo bolestí hlavy či kloubů. Nebezpečí představuje pro nenarozené děti, u kterých způsobuje zakrnění mozku.

Americké úřady ve středu oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum ale bude trvat několik let. Zatím totiž není ani jasné, jakými způsoby se virus šíří. Lékaři předpokládají, že choroba se kromě komářího bodnutí může přenášet i pohlavním stykem.

Americké aerolinky United Airlines v úterý oznámily, že umožní svým klientům, kteří si zakoupili letenky do zemí postižených virem zika, odložení letu nebo vrácení peněz. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci doporučilo těhotným ženám odložit cestu do Karibiku a Jižní Ameriky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) už v pondělí uvedla, že virus se nejspíš rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile (více čtěte zde). Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.

Šíření viru zika

Šíření viru zika

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bodrý britský premiér. Johnson si při návštěvě u Macrona dal nohu na stůl

Emmanuel Macron a premiér Johnsonn na schůzce v Elysee Palace v Paříži (22....

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli...

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Najdete na iDNES.cz