Urny v curyšském jezeře zůstanou záhadou. Klinika Dignitas vyvázla

  12:26aktualizováno  12:26
V dubnu našli potápěči v curyšském jezeře desítky uren. Přes výpovědi svědků, kteří viděli Ludwiga Minelliho, šéfa kliniky pro asistovanou sebevraždu Dignitas, vhazovat urny do vody, proti němu chybějí důkazy. Úřady nyní oznámily, že končí vyšetřování.

Středisko Dignitas ve švýcarském Forchu. | foto: Michal Šula

Ostatky sedmašedesáti lidí na dně curyšského jezera a raketově rostoucí bohatství. To jsou dva pojmy, které, zdálo se, spojuje jedno jméno. Ludwig Minelli. Jenže nově se k nim přidal pojem ještě jeden: zastavení vyšetřování.

Švýcarské úřady oznámily, že odložily případ podivného nálezu z letošního dubna. Dva potápěči tehdy našli na dně jezera v největším městě Švýcarska čtrnáct uren. Okamžitě se rozjelo vyšetřování a policejní potápěči vylovili ze dna dalších čtyřiapadesát uren.

Podezřelý byl jasný. Ve Švýcarsku existuje jen jeden muž, který je kontroverzní natolik, že plní noviny v zemích celé Evropy. Jediný, za kterým lidé z celé Evropy jezdí pro smrt.

Na klinice už umírali i Češi

Ludwig Minelli je šéfem sdružení zvaného Dignitas. Určité obdoby kliniky, kam můžete – i jako cizinec – přijet a nechat si legálně naordinovat smrtící koktejl. Jeho služeb využívají nejčastěji Britové, ale také Němci. A v klinice už umírali i Češi.

Obyvatelé Curychu museli přihlížet tomu, jak se na chodníku před klinikou hromadí rakve, které hodiny čekají na odvoz. Hrůzné podmínky a několikahodinové bolestivé umírání klienta popisovala zase jedna z žen, která na klinice v minulosti pracovala.

KLINIKA DIGNITAS

Klinika vznikla v květnu 1998. Její motto zní "důstojně žít a důstojně zemřít". Svým klientům poskytuje smrtící koktejl, po němž má následovat rychlá smrt.

Ve Švýcarsku působí více podobných zařízení. Tomuto však nebývale rostou zisky, přijímá klienty i ze států, kde je asistovaná sebevražda trestná, a existují svědectví o dlouhém a bolestivém umírání i špatných podmínkách.

Švýcarský server NZZ Online citoval státního zástupce Georga Stauba, podle něhož Minelli jako obžalovaný odmítl vypovídat. Nekomentoval prý ani svědectví, která jej usvědčují.

"Vždy vzal pět nebo i více uren, naložil je do auta a odjel v noci k curyšskému jezeru. Tam je vhodil do vody," řekl serveru Tagesschau novinář Bruce Falconer.

Také list NZZ am Sonntag přinesl dokument kliniky, v němž se hovoří o "svěření prachu curyšskému jezeru". Ale šlo skutečně o ony konkrétní urny? To podle NZZ Online nemohlo státní zastupitelství prokázat, a proto svědectví jako důkazy nepoužilo.

Jediným pojítkem, které by mohlo vést k Minelliho Dignitasu, byla identifikace prachu, jejž urny obsahovaly. Jenže některé schrány už ani neměly víka, další byly prázdné nebo plné jezerního sedimentu. Analýza DNA by byla zbytečná.

Šéf kliniky zázračně zbohatl

A tak bylo vyšetřování zastaveno. Prokazatelné tak vlastně zůstává jen jedno spojení z úvodu článku. Minelli a bohatství. Švýcarský magazín Beobachter vysledoval příjmy sdružení Dignitas a Minelliho osobní vlastnictví.

Zatímco zdanitelné příjmy stoupají z nuly při založení kliniky v roce 1998 až k 162 200 frankům (necelé tři miliony korun ročně) v roce 2007 (pozdější data nejsou zveřejněna), křivka zobrazující Minelliho majetek se zastavila těsně pod dvěma miliony franků, tedy v přepočtu na zhruba 36 milionech českých korun.

Odkud že tedy Minelli peníze získal? Částečně jako dědictví, ale nabytí 611 tisíc franků (zhruba 11 milionů korun) podle Beobachteru není možno dokázat.

Na řadu se tak opět dostávají dohady. Třeba ty, že Minelli, byť to švýcarské zákony zakazují, na smrti svých klientů vydělává. Že od nich přijímá, nebo dokonce vyžaduje dary, jež výrazně převyšují náklady na asistovanou sebevraždu.

"Měl by existovat zákon, který by organizacím provozujícím asistovanou sebevraždu přikazoval doložit každý jednotlivý případ, kdy, kdo, od koho a kolik peněz přijal," řekl Beobachteru vrchní státní zástupce Andreas Brunner. A dodal, že další švýcarská organizace, Exit, něco takového už nyní dělá. A dobrovolně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Najdete na iDNES.cz