Za tři dny nám nahlásili dvacet znásilnění, líčí uprchlý syrský novinář

  4:01aktualizováno  4:01
Jednatřicetiletý Nizar ještě před třemi týdny pracoval jako novinář pro mezinárodní agenturu v Damašku, kde monitoroval násilí na místních obyvatelích. Pak ovšem musel zemi tajně opustit a přesunout se do iráckého Kurdistánu, odkud popisuje situaci v rozvrácené Sýrii.

Syrský novinář ještě v Qámišlí drží nápis "Není vězení, které by uvěznilo svobodu. Není vězení, které by uvěznilo Mazena Darwishe." Mazen Darwish je předseda Syrského centra pro média a svobodu projevu (SCM) (24. června 2012)

"Pracoval jsem v Centru pro dokumentaci násilí na Syřanech, zvláště pak na těch ve vězeních. V zemi, kde denně umírá až 150 lidí, se moc lidé nestarají o to, že další tisíce lidí jsou uvězněny," říká Nizar (jméno novináře bylo z bezpečnostních důvodů změněno, pozn. red.), jenž před pár dny uprchl do iráckého Erbilu.

Nerovné podmínky ve škole

Nizar je vystudovaný agronom. "Vystudoval jsem sice agronomii, studium mě však vůbec nebavilo. Už od 18 let jsem psal různé články, fejetony nebo úvahy a vždy jsem chtěl být novinářem," vypráví Nizar o svém studiu. "Studium žurnalistiky mi však nebylo umožněno. Jedinou univerzitou, na kterou jsem mohl být přijat, byla ta zemědělská," říká a s úsměvem přiznává, že jeho studijní výsledky nebyly zrovna nejlepší.

Kurdové protestují proti Asadovu režimu ve městě Girke Lege. Na shromáždění

Strhávání Asadova portrétu ve městě Derik na severovýchodě Sýrie (22. července

I přesto, že studium úspěšně ukončil, nedostal diplom. "Kurdové nemohou získávat tituly. Je nám umožněno studovat na univerzitě, ale díky tomu, že nemáme titul, není pro nás lehké najít práci ve vystudovaném oboru," vysvětluje Nizar.

(O Kurdech v Sýrii více zde.)

"Jsou to většinou představitelé opozice, demonstranti a aktivisté. Nemalou část však také tvoří novináři," vypočítává Nizar, kdo všechno v současnosti pyká za mřížemi syrských žalářů.

Sedmnáct měsíců trvající krvavý konflikt v Sýrii si podle statistik OSN vyžádal 17 tisíc lidských životů. Nizar však mluví až o 25 tisících případech, kdy mnohé oběti podle něj ani nejsou registrovány.

Jako novinář měl možnost hovořit s obětmi násilí na civilním obyvatelstvu v postižených oblastech.

"Když jsme dokumentovali situaci ve městě Homs, během tří nebo čtyř dní nám nahlásili asi 20 případů znásilnění členy syrské armády," líčí Nizar situaci v jednom z nejvíce postižených míst a dodává, že číslo může být několikrát větší, poněvadž mnoho obětí z různých osobních či náboženský důvodů znásilnění ani nenahlásí.

Armáda uzavře město a bombarduje okolo

Zároveň vysvětluje, že armáda nyní používá novou strategii, kdy násilně uzavře město. Všechna bombardování se pak odehrávají v jeho okolí, takže nikdo nemůže dovnitř ani ven.

Nizar se rozhodl pro útěk do iráckého Kurdistánu poté, co syrská armáda ohrožovala jeho rodinu v rodném městě Qámišlí na turecko-syrských hranicích. "Svůj laptop, fotoaparát a důležité dokumenty jsem bezpečně ukryl, takže se k nim nikdo nedostane. Potom jsem se vydal z Damašku směrem ke kurdským hranicím," vypráví mladý novinář.

Fotogalerie

"Hranice jsem překročil ilegálně. Členové mládežnické kurdské strany (Youth Kurdish Party) mi pomohli přes hranice, takže jsem nemusel platit převaděčům, jako většina uprchlíků ze Sýrie.

Jenom v džínách a košili

S sebou jsem si přinesl jen tyhle džíny, košili a novinářský průkaz, což je můj jediný identifikační doklad i v Sýrii," svěřil Nizar svoji dramatickou cestu ze Sýrie koordinátorce společnosti Člověk v tísni, která syrským uprchlíkům v Iráku pomáhá.

 Syrský režim se snažil Kurdy všemožně utlačovat. Třeba i tím, že Kurdům nebylo přiznáno syrské občanství, a tím pádem jim nemohly být vydány ani pasy.I to byl důvod k ilegálnímu přechodu hranic

Pomoc Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při distribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800, var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

"Pokud si Kurd například chce koupit pozemek nebo postavit dům, musí s tím souhlasit tři složky - bezpečnostní, vláda a strana Baas," popisuje složitou situaci uprchlíků Nizar.

Zemi čeká desetiletí obnovy, odhaduje

Nizar nechce zůstat v iráckém Kurdistánu dlouho. "Díky tomu, že jsem pracoval pro mezinárodní agenturu, mám speciální status a snad brzy získám vízum do Francie. Zde chci pokračovat ve své novinářské práci," popisuje své plány.

Budoucnost Sýrie však vidí špatně. Podle jeho slov mnoho lidí, především těch mladých, ze Sýrie uteklo, takže demonstrace už nejsou tak silné a může se zdát, že syrská opozice slábne. Lidé se také stále více bojí výhrůžek z použití biologických zbraní. "Když válka v Sýrii skončí, země bude potřebovat alespoň deset let k tomu, aby bylo vše znovu postaveno. Nemyslím jen budovy, ale hlavně psychika lidí v Sýrii," říká Nizar.

Režimu se nedaří znovuovládnout města

Rusko a Čína od začátku povstání v Sýrii vystupují proti jakémukoliv zahraničnímu vměšování a na půdě Rady bezpečnosti OSN opakovaně vetovaly pokusy Západu a arabských států učinit rázné kroky k zastavení násilí.

V metropoli Damašku a okolí se boje zintenzivňují spolu s tím, jak sílí střety v severosyrském Aleppu, kde se opoziční skupiny vojensky drží od července. Agentury z toho, že se armádě nedaří jednoznačně se velkých měst zmocnit, vyvozují, že vláda postupně ztrácí kontrolu nad Sýrií. Konflikt se částečně přelévá i do sousedního Libanonu. Syrský prezident Asad a jeho režim však stále tvrdí, že má situaci nadále v rukou a povstalce označuje za teroristy, kteří se snaží zemi rozvrátit.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

V Číně se objevil plicní mor. Na internetu se o něm nesmí diskutovat

Čínští lékaři v úterý dvěma pacientům diagnostikovali plicní mor. Oba jsou v karanténě a podstupují léčbu. Plicní forma...

Dvě minuty. Jsem v šoku, řekl cestující, který autobus smrti těsně nestihl

Tragická srážka nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu Slovenska patří mezi nejhorší dopravní nehody na Slovensku....

Hej, židé. Labourista upravil píseň od Beatles, ohrozil stranu ve volbách

Čelní představitel britských labouristů Dan Carden si před novináři údajně prozpěvoval pozměněnou píseň Hey Jude od...

Izrael se dohodl na příměří, Palestinci ho po několika hodinách porušili

Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho okolí, které ale bylo...

Najdete na iDNES.cz