10:42
  • Syrský uprchlík na zádi rybářské lodi se modlí cestou na řecký ostrov Lesbos....

    Syrský uprchlík na zádi rybářské lodi se modlí cestou na řecký ostrov Lesbos. (27. září 2015) / Autor: Reuters

10:12
Místopředseda české vlády pro vědu Pavel Bělobrádek v sobotu promluvil před účastníky summitu OSN o udržitelném rozvoji po roce 2015. Poukázal na nutnost najít rovnováhu mezi ekonomickým růstem a využíváním přírodních zdrojů. Mezi probíranou agendu patřilo vymýcení extrémní chudoby, ochrana přírodních zdrojů, zajištění míru a sdílení prosperity nebo rozvojové pomoci spolu s řešením celosvětové migrační krize. „Základem pro dosažení těchto globálních cílů je respekt k lidským právům a základním svobodám. Velkým tématem je také rovnocenné zapojení žen do společnosti, fungující a efektivní instituce, dobrá správa věcí veřejných a nekorupční prostředí. Sami vidíme, jak se například v oblasti globální migrace svět dynamicky mění, a pokud se mezinárodní společenství skutečně zasadí o naplnění cílů, které si tento summit vytkl, úspěch nové agendy nebude jen na papíře, ale v každodenním životě milionů lidí volajících po změně," upozornil vicepremiér.
09:13
Velitelství irácké armády potvrdilo zpravodajskou a bezpečnostní spolupráci v Bagdádu s Ruskem, Íránem a Sýrií, která má být zaměřena proti Islámskému státu. Ruská média tvrdí, že v Bagdádu již vzniklo „informační středisko“, ve kterém mají působit představitelé generálních štábů všech čtyř zmíněných zemí.
09:09
Francie zahájila letecké údery na pozice organizace Islámský stát v Sýrii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na úřad francouzského prezidenta. Paříž nálety provedla údajně na základě informací získaných monitorovacími lety nad Sýrií, které probíhaly v uplynulých dvou týdnech. (více čtete zde)
08:47
Ministerstvo vnitra otevře 5. října záchytné zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku. Areál bývalé věznice bude mít kapacitu 240 lidí. S otevřením nesouhlasí okolní obce i Ústecký kraj.
08:08
Asociace učitelů občanské výchovy Občankáři.cz vydala materiál, jak mají učitelé výkladat žákům o uprchlících. Ti by si podle něj měli ujasnit pojmy a také si lépe představit, v jaké situaci jsou lidé, kteří musí opustit své domovy. Materiál na webu Občankáři.cz zde
08:07
Vážení čtenáři, vítejte u pokračování on-line reportáže o uprchlické krizi.
22:59
To je pro dnešek k uprchlické krizi vše. Pokračovat budeme opět v neděli.
22:34
V Německu pokračovaly výtržnosti související s uprchlickou krizí. Levicoví demonstranti v Lipsku házeli kameny na účastníky protiislámského průvodu, zatímco v saské obci Niederau byli napadeni dobrovolníci pomáhající uprchlíkům. Brémská policie zase vyšetřuje pokus o žhářský útok na uprchlický stan. Podle německých úřadů se letos v Německu odehrálo více než 400 útoků na uprchlíky a jejich ubytovny.
21:19
V Libyi byl údajně v pátek společně se svými osmi komplici zabit Saláh Maschút, jeden z nejvýznamnějších šéfů libyjských band pašujících uprchlíky. Podle libyjských médií se stal terčem útoku čtyřčlenné skupiny ozbrojených mužů. Objevily se spekulace, že za útokem stály italské zvláštní jednotky. To však italská vláda rozhodně popírá. Podle britského listu The Guardian italská vláda jeho smrt potvrdila, někteří jeho příbuzní prý ale tvrdí, že je stále naživu. Podle libyjských médií byly v tělech obětí nalezeny speciální náboje, které využívají zvláštní jednotky západních zemí.
20:52
Uprchlíci čelí zhoršujícímu se počasí. I přes pokles teplot však počet lidí vydávajících se na cestu do Evropy neklesá, uvedla BBC.
20:11

Do Rakouska proudí další běženci.

  • Rakouští vojáci se snaží nasměrovat uprchlíky k autobusům v Nickelsdorfu (26....

    Rakouští vojáci se snaží nasměrovat uprchlíky k autobusům v Nickelsdorfu (26. září 2015) / Autor: Reuters

19:20
Více než pět tisíc uprchlíků vstoupilo do Chorvatska poté, co Maďarsko uzavřelo své hranice se Srbskem. Část uprchlíků tak míří na srbsko-chorvatské hranice, další skupiny se do Chorvatska snaží dostat přes Bosnu a Hercegovinu (oranžové šipky na mapce). Červeně jsou pak vyznačena minová pole, uprchlické tábory jsou vyznačeny fialově.
17.září 2015 v 12:40, příspěvek archivován: 26.září 2015 v 19:23

More than 5,000 refugees enter Croatia after Hungary seals border http://t.co/rN3Lxjrr1S #RefugeeCrisis pic.twitter.com/BKqJEQ1GFV

18:11
Maďarsko oznámilo odstranění ostnatého drátu v úseku hranic se Slovinskem. Maďarský premiér Viktor Orbán také přislíbil, že bude dokončení ostnatého drátu na hranicích s Chorvatskem konzultovat s vládami okolních států.
17:15
Zástupci bulharské pravoslavné církve v pátek uvedli, že státní orgány této balkánské země by neměly umožnit žádným dalším uprchlíkům překročit jejich hranice. Podporuje tak odhodlání bulharské vlády řešit příliv migrantů, který se převalil přes její sousední země.
16:12
Členové příležitostného spolku Jsme kamarádi a místních katolických farností uspořádali v Liberci sbírku pro pro uprchlíky v utečeneckém táboře v Bělé pod Bezdězem. Hora darů je překvapila.
15:41
  • Afghánští uprchlíci se v athénském metru schovávají před bouřkou. (26. září...

    Afghánští uprchlíci se v athénském metru schovávají před bouřkou. (26. září 2015) / Autor: Reuters

15:40
Německá kancléřka Angela Merkelová se vůbec poprvé za poslední dva roky neumístila na prvním místě žebříčku důležitosti politiků. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění časopisu Der Spiegel. V čele ankety ji nahradil ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier, který na rozdíl od křesťanskodemokratické kancléřky pochází z koaliční sociálnědemokratické strany. Na vině ztráty popularity je podle časopisu především kancléřčina vstřícná politika vůči migrantům. Merkelová skončila na čtvrtém místě za ministrem financí Wolfgangem Schäublem, kterému body vynesl údajně hlavně tvrdý postoj vůči Řecku při řešení dluhové krize, a prezidentem Joachimem Gauckem. (více se dočtete zde)
15:35
Zámecký park ve Velké Bystřici zdobí ode dneška tři desítky stromů, které symbolicky zastupují osudy migrantů z celého světa, jež našli nový domov v České republice. Vysázeli je cizinci, které zachytil ve svém projektu známý fotograf Jindřich Štreit. Topoly, javory či lípy reprezentují v parku životní příběhy lidí z Afghánistánu, Ugandy, Izraele či Ekvádoru. Sázení stromů, které zde zapustí kořeny stejně jako jejich zástupci, přihlíželo několik stovek lidí.
15:27
Podle OSN se Evropa musí připravit na další miliony uprchlíků, pokud neskončí občanská válka v Sýrii. Uvedl to koordinátor pro záležitosti uprchlíků Amin Awad. "Dokud nenajdeme nějaké řešení pro Sýrii a dokud nestabilizujeme podmínky uprchlíků v sousedních zemí Sýrie, tak musíme počítat s následky," uvedl Awad.