Vážené, čtenářky, vážení čtenáři, od pondělí 28. září pokračuje online reportáž iDNES.cz na nové adrese. Sledovat ji můžete zde.
22:59
Tímto online přenos k uprchlické krizi pro dnešek končí. Budeme pokračovat opět v pondělí.
22:54
Na situaci uprchlíků na chorvatsko-srbské hranici se byla podívat dobrovolnice Veronika Stachová. Fotografie z cesty zveřejnila na svém profilu. Více zde.
21:36
Chorvatská vláda informuje, že v Opatovaci je nyní kolem 600 uprchlíků. Lidé jsou přepravováni k hranicím s Maďarskem.
27.září 2015 v 19:00, příspěvek archivován: 27.září 2015 v 21:12

U Opatovcu trenutno se nalazi oko 600 #izbjeglice; sve pristigle osobe i dalje se prevozi do granice s Mađarskom http://t.co/V4pz6M2k9H

20:39
Americký ministr zahraničí John Kerry dnes jednal se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem o vojenské účasti Ruska v konfliktu v Sýrii i o možných politických změnách v této zemi zmítané občanskou válkou. „Byla to velmi důkladná výměna názorů ohledně vojenských a politických důsledků zvýšené angažovanosti Ruska v Sýrii," řekl nejmenovaný představitel USA agentuře Reuters. Dodal, že dnešní jednání mělo připravit půdu pro pondělní setkání amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.
19:29
V regionálních volbách v Horních Rakousech uspěla Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která se vymezuje proti migraci. Skončila druhá se ziskem 31,3 procent hlasů za vítěznými lidovci. Ti dostali 34,9 procent hlasů. Více o výsledcích voleb v Horních Rakousech si můžete přečíst zde.
18:44
Francouzská letadla dnes uskutečnila první úder, při němž úspěšně zasáhla a zničila výcvikový tábor Islámského státu na východě Sýrie. V New Yorku o tom informoval francouzský prezident François Hollande. Nálet na tábor islamistů u Dajr az-Zauru si nevyžádal žádné civilní oběti, zdůraznil.
17:52
  • V Bruselu se konal pochod na podporu uprchlíků. (27. září 2015)

    V Bruselu se konal pochod na podporu uprchlíků. (27. září 2015) / Autor: Reuters

17:22
V saském Heidenau byli napadeni čtyři uprchlíci z Pákistánu, dva z nich byli zraněni. Pachateli sobotního večerního jsou údajně mladíci ruského původu, informovala dnes podle agentury DPA policie. Podle policie byli zraněni dva Pákistánci ve věku 24 a 33 let. Vše začalo slovní rozmíškou. Jednoho z uprchlíků útočník podle policejního mluvčího tloukl lahví. Kvůli tržné ráně musel být ošetřen v nemocnici. Druhý Pákistánec utržil odřeniny v obličeji. O motivech napadení zatím nejsou známy podrobnosti.
15:18
Do Německa, kam má letos přijít kolem 800 tisíc migrantů, by podle ministra vnitra Milana Chovance příští rok mohlo legálně v rámci scelování rodin dorazit kolem 1,5 milionu dalších lidí. Do Česka zase, v případě zhoršení konfliktu na Ukrajině, až 50 tisíc Ukrajinců. Jak Chovanec, tak bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová se vyslovili pro vytvoření takzvaných hotspotů v Řecku a Itálii. Chovanec je také pro navýšení evropské pomoci Turecku, na jehož území jsou asi dva miliony uprchlíků ze Sýrie. Právě Sýrii jako zemi svého původu nyní podle policie uvádí 80 až 90 procent běženců, aby zvýšili své šance na udělení azylu. Chovanec uvedl, že 98 procent syrských a eritrejských žadatelů dostane v Evropě azyl.
15:11
Ministr vnitra Milan Chovanec je na rozdíl od Elišky Wagnerové přesvědčen, že Česko dodržuje všechny evropské normy. „Pro nás je daleko horší oddělovat případně matku od dítěte, byť by to bylo dítě odrostlé. Je lépe, aby byly spolu v detenci,“ konstatoval. Odmítl také slova Wagnerové o tom, že by stát neměl od uprchlíků v detenci, kteří si to mohou dovolit, chtít finanční příspěvek. Podle ministra je legitimní ho vyžadovat, když porušili české zákony. Ministr vnitra také uvedl, že od zpřísnění bezpečnostních opatření v červnu Česko z asi tří tisíc zachycených uprchlíků více než polovinu vrátilo do Rakouska, menší část pak na Slovensko. Pokud bude pokračovat současný klesající trend záchytů, budou podle Chovance Česku stačit kapacity. Situace by se ale mohla rychle změnit, kdyby například Německo zavřelo své hranice.
15:08
Česku podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové hrozí žaloba k Soudnímu dvoru Evropské unie za to, že děti uprchlíků dává do detenčních zařízení. Řekla to dnes v Otázkách Václava Moravce. Wagnerová uvedla, že ji zděsily podmínky, v jakých v Česku ve státních zařízeních přebývají uprchlíci. „Myslím, že si tady Česká republika koleduje o žalobu...na takzvané kruté, nelidské zacházení, které je spatřováno mimo jiné v tom, zejména ve vztahu k dětem, které vůbec v té detenci nemají být,“ nechala se slyšet.
14:59
Zhruba pět tisíc migrantů dorazilo zatím během dneška do Rakouska, za celý víkend je jich už 17 tisíc. Většinu z nich se podařilo rakouské policii rozvézt do tranzitních ubytoven. Část z nich se vydala taxíky rovnou na cestu do Vídně. Z rakouské metropole valná část běženců pokračuje vlaky do Salcburku a dál do Německa. Do Maďarska, odkud uprchlíci přicházejí, dnes dorazilo přes devět tisíc lidí z Chorvatska, informovala agentura APA.
14:36
Rostoucí výdaje na pomoc uprchlíkům mohou potopit návrhy rozpočtů některých evropských vlád a Brusel by měl za to zvážit úlevy v podmínkách, jak velký deficit mohou dané země mít. Podle agentury Reuters to uvedl rakouský ministr financí Hans Joerg Schelling. „Krátkodobé náklady jsou vysoké, ale předvídatelné. Kritičtější je otázka dlouhodobých následků pro rozpočty,“ míní ministr. Podle něj mnoho uprchlíků v Evropě zůstane a národní vlády tak budou muset postavit více škol a dalších domů. „Pochybuji, že budou plánované rozpočty stačit,“ řekl Schelling.
13:39
  • Syrští uprchlíci míří na řecký ostrov Lesbos a vrtulník Frontexu jim létá nad...

    Syrští uprchlíci míří na řecký ostrov Lesbos a vrtulník Frontexu jim létá nad hlavami. (27. září 2015) / Autor: Reuters

13:31
V noci ze soboty na neděli zadrželi jihočeští policisté u Halámek devět Iráčanů ve voze s belgickou státní poznávací značkou. Řidič do České republiky vezl dvě ženy a čtyři děti. Jako jediný měl platný pas a povolení k pobytu v Belgii. V kufru auta pak policisté objevili další dvě děti. Všichni směřovali pravděpodobně do Belgie. Řidič skončil v policejní cele. Během několika hodin bude pravděpodobně obviněn z tzv. převaděčství. Ženy i s dětmi jsou zatím v připraveném zázemí a zjišťuje se jejich totožnost.
12:08
V obci Kaltbrunn na severovýchodě Švýcarska v noci na dnešek vyhořela ubytovna pro žadatele o azyl. S odvoláním na místní policii o tom dnes informoval sever 20 Minuten. Požár se obešel bez zranění. Příčina vzniku požáru zatím není známa. Plameny budovu zcela zničily. Celkem 24 žadatelů o azyl, kteří ji obývali, už našli dočasné náhradní ubytování v místní škole. Vzniklou škodu úřady odhadují na několik stovek tisíc franků (několik milionů korun).
11:39
Německé úřady jen za letošní rok zaznamenaly 22 žhářských útoků na již zprovozněné či plánované ubytovny pro migranty. Většinou to jsou činy jednotlivců pocházejících z bezprostředního okolí místa. S odvoláním na Hanse-Georga Maassena, předsedu Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) o tom informovala agentura DPA. Úřad v Německu vykonává funkci civilní kontrarozvědky. Podle dosavadních poznatků se nezdá, „že by se připravovaly strategicky, že by za nimi byl nějaký hlavní organizátor nebo nějaké uskupení, které po Německu rozesílá své vykonavatele,“ uvedl Maassen.
11:32
Brzy ráno se v Egejském moři utopilo sedmnáct migrantů. Na osmimetrové lodi se jich z tureckého Bodrumu na řecký ostrov Kos plavilo sedmatřicet. „Naši kolegové zachránili dvacet lidí a našli sedmnáct těl,“ potvrdil pro turecký list Hürriyet místní guvernér Amir Çiçek s tím, že se nikdo další nepohřešuje. Vyšetřování neštěstí však ještě není u konce.
11:23
Ministr financí Andrej Babiš v televizi Prima tvrdí, že skutečných uprchlíků je minimum a většina jsou ekonomičtí migranti. Zopakoval, že Německo páchá v přímém přenosu ekonomickou sebevraždu. Šéf ANO mimo jiné uvedl, že by už v Turecku mělo být rozhodnuto, kdo prchá před válkou a skutečnými útrapami a kdo si chce jen polepšit. Uprchlickou krizi by podle něj měly řešit jednotlivé státy a nikoli nařízení Evropské unie o kvótách.