O návrzích Rakouska, které nyní předsedá Radě EU, informoval magazín Spiegel.
Koncepty, o nichž se Spiegel zmiňuje, pocházejí už z července, ale s částí z nich Vídeň počítá i nadále.
Na velký odpor však narazily v Německu, kde je místní ministerstvo zahraničí vedené sociálním demokratem Heiko Maasem označilo v interní komunikaci za „tendenčně formulované“. Zcela podle něj zpochybňují integrační schopnost cizinců a hovoří o nich v souladu s předsudky o špatně vzdělaných mladých mužích, kteří se dopouštějí trestných činů.
Vídeň v přepracované verzi návrhu sice pozměnila rétoriku, zůstaly v něm ale z německé strany „problematické požadavky“ na stanovení celoevropské horní hranice pro příjem uprchlíků nebo centra k vracení odmítnutých žadatelů o azyl ve třetích zemích.
Na rozdíl od německého ministerstva zahraničí mají návrhy podle všeho podporu u zdejšího ministerstva vnitra. Jeho šéf Horst Seehofer (CSU) po zářijovém jednání se svým rakouským protějškem Herbertem Kicklem konstatoval, že v této oblasti podporuje Vídeň ve všem, o co v rámci předsednictví EU usiluje.
Táhnout za jeden provaz
Německá kancléřka Angela Merkelová a rakouský kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci před nedělním jednáním v Berlíně uvedli, že chtějí zlepšit ostrahu vnější hranice Evropské unie.
Spolupracovat chce Německo s Rakouskem také na zlepšování situace lidí v Africe, aby nemuseli ze svých zemí utíkat. Kurz, jehož země nyní předsedá Radě EU, se s Merkelovou sešel několik dní před neformální schůzkou premiérů a prezidentů EU v Salcburku, kde se bude jednat i o migraci.
Merkelová před jednáním zdůraznila, že Německo sdílí priority rakouského předsednictví včetně zlepšení ostrahy vnější hranice EU. Evropská komise navrhuje zvýšit počet zaměstnanců unijní pohraniční agentury Frontex na
10 000. Kurz v neděli řekl, že cílem je tohoto čísla dosáhnout do roku 2020.
Rozvoj Afriky i postoj Budapešti
Důležité je podle Merkelové věnovat více také rozvoji Afriky, aby lidé neměli důvod z ní do Evropy prchat. Kancléřka vyzvala, aby si evropské země „rozdělily práci“ a každá spolupracovala s jinými africkými zeměmi. Kurz upozornil, že Rakousko v prosinci uspořádá ve Vídni summit EU s africkými zeměmi.
Na neformální schůzce šéfů států a vlád EU 20. září v Salcburku podle Merkelové a Kurze nebudou přijaty žádné závěry, sloužit bude především „intenzivní diskusi“.
V Salcburku se příští týden bude jednat zřejmě také o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie. Merkelová se s Kurzem shodla na tom, že je třeba udělat vše pro to, aby se zabránilo situaci, kdy by Británie opustila EU bez dohody.
Německá média v neděli spekulovala, že by Merkelová s Kurzem mohla hovořit také o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Evropský parlament ve středu schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Kurz byl dlouho považován za Orbánova spojence, před hlasováním ale podpořil zahájení procedury vůči Budapešti.
Kurz se jako předseda vlády země, která předsedá Radě Evropské unie, setká ještě v pondělí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Merkelová v pondělí navštíví severoafrický stát Alžírsko.
Migranti se pokouší dostat z Francie do Velké Británie (09/2018)