Maďaři zasáhli na hranicích proti migrantům. Tři sta lidí bylo zraněno

  15:45aktualizováno  21:50
Uprchlíci ve středu prolomili bariéru na jednom z hraničních přechodů s Maďarskem. Na místě zasahovaly desítky policistů. Ti proti migrantům použili vodní děla i slzný plyn. Srbská televize uvádí, že při střetech bylo zraněno 300 lidí, mezi nimi i 30 dětí. Večer se situace uklidnila.

„Na hranici se Srbskem jsou lidé s klacky a kovovými trubkami, kteří házejí předměty po policistech a snaží se dostat na maďarské území. Agresivní skupina ilegálních migrantů se snaží dostat do Maďarska,“ citovala agentura Reuters mluvčího maďarské vlády.

Policistům se dav běženců, kteří na ně házeli plastové lahve, podařilo zastavit. Podle záběrů agentury Reuters na místě zasahovaly ambulance. Při střetech bylo zraněno 20 maďarských policistů a dvě děti uprchlíků, uvedl bezpečnostní poradce maďarského premiéra György Bakondi. Srbská televize televize RTS informuje až o třech stovkách zraněných včetně 30 dětí. Už dříve srbské zdroje uváděly, že srbští záchranáři ošetřovali lidi zasažené slzným plynem a jednu ženu, která začala rodit.

Srbští lékaři, které citovala agentura AP, uvedli, že dva lidé byli zraněni vážně a dalších 200 až 300 osob vyhledalo lékařskou péči zejména po zásahu slzným plynem. Migranti prý často utrpěli řezné rány, modřiny, popáleniny a také si stěžovali na problémy s očima. „Stáli u nás ve frontě, abychom ji vymyli oči, nebo jim zavázali zranění,“ uvedl jeden z lékařů. Dva lidé prý byli posláni do nedaleké nemocnice, jeden utrpěl vážné zranění hlavy.

Situace se večer uklidnila. Srbské úřady zajistily autobusy, které migranty odvezly do města Kanjiža ležícího nedaleko hranice, informovala agentura DPA.

Podle zástupce OSN, který je v oblasti hraničního přechodu Horgoš-Röszke, se tam sjelo asi více než sto příslušníků maďarské pořádkové policie vybavených štíty i vodním dělem. „Policie přijala všechna zákonná a přiměřená opatření v rámci ochrany maďarských hranic a vnějších hranic Evropské unie,“ uvedla police v oficiálním prohlášení.

Chování maďarské policie odsoudil srbský premiér Aleksandar Vučić, který ho označil za „brutální“ a „neevropské“. „Nedovolíme nikomu, aby nás ponižoval. Vyzývám Evropskou unii, aby reagovala a aby se její členové chovali v souladu s evropskými hodnotami,“ řekl Vučić. „Jestliže Evropská unie nebude reagovat, najdeme způsob, jak ochránit naše hranice a rovněž i evropské hodnoty,“ dodal a opětovně vyzval maďarskou policii, aby již nepoužívala slzný plyn na srbském území.

Tvrdé zákony a uzavření hranic

V úterý začaly v Maďarsku platit nové antiimigrační zákony, podle kterých může policie zadržet kohokoli, kdo nelegálně překročí hranice. Tresty hrozí také za překonávaní nebo poškození hraničního plotu.

Maďarské úřady po uzavření hranic zaznamenaly v úterý výrazný pokles počtu migrantů z pondělních rekordních 9380 na 367. Všechny čeká soudní řízení za nezákonné překročení hranice či poškození hraniční bariéry.

Po uzavření hranic stovky uprchlíků zamířily směrem do Chorvatska. Ve středu dopoledne premiér Zoran Milanović uvedl, že „Chorvatsko je připraveno přijmout nebo nasměrovat uprchlíky tam, kam chtějí, což je podle všeho Německo a Skandinávie.“

Mimořádná schůze Evropského parlamentu

Uprchlickou krizi bude na čtvrteční mimořádné schůzí řešit také Evropský parlament. V rámci schůzky bude také hlasovat o nových návrzích Evropské komise včetně plánů na přerozdělování uprchlíků do méně zasažených zemí osmadvacítky.

Fotogalerie

Případná čtvrteční podpora europarlamentu novým návrhům Evropské komise bude podle jejího místopředsedy Franse Timmermanse jasným signálem všem členským zemím EU, že parlament, který reprezentuje národy Evropy, „chce činy a chce je okamžitě“.

Ministři vnitra členských zemí pak budou znovu jednat v úterý. Hlavním sporným tématem opět bude Českem a dalšími zeměmi visegrádské skupiny odmítaný návrh na krizové přerozdělení celkem 120 000 Syřanů, Iráčanů a Eritrejců z Řecka, Itálie a Maďarska. V ministerské radě se hlasuje kvalifikovanou většinou, je tam tedy možné přehlasovat skupinu zemí, která příslušný krok odmítá.

Na příští týden, ale podle diplomatů zřejmě nejdříve na středu, by pak mohl šéf summitů unie Donald Tusk svolat mimořádné setkání prezidentů a premiérů osmadvacítky k migrační krizi. Tam mohou jednotlivé státy, které s návrhem EK nesouhlasí, uplatnit právo veta.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Najdete na iDNES.cz