Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Běženci u Öresundu sní o Švédsku, aktivisté je tam vozí na plachetnicích

  20:01
Kodaň/Malmö/Stockholm (od zpravodaje iDNES.cz) - Skandinávské státy donedávna platily za země, které běžence vítají s otevřenou náručí. To se však se zavedením hraničních kontrol změnilo. Stovky běženců končí v dánských azylových centrech, další se i přes mizivou šanci snaží překonat úžinu Öresund a dostat se do vysněného Švédska.
V Kodani uprchlíkům se začleněním do společnosti pomáhají dobrovolníci v...

V Kodani uprchlíkům se začleněním do společnosti pomáhají dobrovolníci v komunitním centru Trampoline House. | foto: Trampoline House

Turecko, Řecko, Makedonie, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Německo. Tak vypadá putování statisíců uprchlíků a migrantů ze Sýrie a celé řady dalších zemí za lepším životem v Evropě. Někteří prchají před válkou, jiní už nadále nechtějí snášet bídu ve svých domovinách. Pro některé z nich však příjezdem do Německa cesta nekončí. Před sebou mají další stovky kilometrů směrem na sever.

Cesta na sever

Snaží se využít možností až donedávna pohostinných skandinávských zemí, od letošního ledna ale naráží na hraniční kontroly mezi Dánskem a Švédskem (více o nich čtěte zde). Řada z nich tak končí v dánských azylových centrech daleko od velkých měst.

Někteří propadají depresi a začnou spoléhat výhradně na systém dávek ze strany státu. Bez udělení azylu totiž nemůžou pracovat. Najdou se však i tací, kteří se i s nejistou budoucností snaží zapojit do evropské společnosti. Dobrým příkladem je příběh 23letého Muáze, který přicestoval do Dánska v roce 2013 z afrického Čadu.

„Podobně jako mnoho dalších, i já žiji v azylovém centru, kde v podstatě nic se neděje. Lidé jen posedávají celý den ve stejné místnosti,“ popisuje podmínky v centrech pro uprchlíky. Ven se můžou podívat, kdy se jim zachce, na cestu do měst však většinou nemají peníze.

Zapojení do evropské společnosti

Muáz se před časem doslechl o kodaňském komunitním centru Trampoline House, kde dobrovolníci pomáhají přistěhovalcům s integrací do společnosti (rozhovor s ředitelem centra najdete zde).

„Mám tady přátele, chodím sem rád, trénuji tady dánštinu a angličtinu. Od té doby, co jsem přišel do Dánska, se zdejšími kamarády chodíme hrát fotbal. Moc rád taky tančím. Jediné, o čem teď sním, je stabilní život. Nezáleží na tom, ve které zemi to bude,“ přeje si Muáz.

23letý Muáz pochází z Čadu, v Dánsku nyní žije v jednom z uprchlických center.

Od roku 2013 čeká na udělení dánského azylu také Íránec Bozorgmehr. Žije v táboře Sjælsmark. Podle svých slov se tam cítí jako v kleci. Bez jakéhokoli vyžití a kontaktu s okolím. Do společnosti se dostává jen jednou za čas, když navštíví kodaňské komunitní centrum.

„Ve vlasti jsem měl firmu, byl jsem aktivní a podílel jsem se na utváření společnosti,“ vzpomíná Bozorgmehr na život v Íránu, kde se živil jako počítačový expert. Podle svých slov pracoval v několika firmách a v oboru má 14letou praxi, kterou by rád využil i v Dánsku. Doufá, že v blízké době mu úřady udělí azyl.

Dvaatřicetiletý Syřan Ahmed do Evropy přicestoval už v roce 2010, tedy před vypuknutím občanské války. Několik měsíců žil na ulici v Řecku, v roce 2011 mu dánské úřady udělily azyl a umístily ho do oblasti Allerød nedaleko Kodaně. Ahmed si zde chtěl otevřít krejčovství.

V domovském Homsu měl totiž v oboru slušnou praxi. Jeho jazykové schopnosti mu však znemožňovaly podnikat. Později začal vypomáhat v pečovatelském domě, kde si zlepšil dánštinu i angličtinu. V roce 2013 si vzal za ženu Dánku a nadále pokračuje v práci ošetřovatele.

Jahandar pochází z Íránu. Před útěkem do Evropy se živil jako kadeřník.

Bozorgmehr do Dánska přišel v roce 2013. V rodném Íránu měl praxi v oboru IT.

Ne všichni však chtějí svou budoucnost spojit s Dánskem, pro řadu běženců je jen přestupní stanicí na cestě do Stockholmu. Před zavedením hraničních kontrol měli celou řadu možnosti, jak překonat úžinu Öresund. Někteří cestovali vlakem či autobusem přes most spojující Kodaň a Malmö. Pokud je při pokusu nezadržela policie, měli vyhráno. Ti nejzoufalejší se pokoušeli do dostat přes most pěšky, žádnému se to však nepodařilo (více o mostu přes Öresund zde) .

Na člunu přes úžinu

Další možnost, jak se dostat přes úžinu, se naskýtá mezi přístavy Helsingør a Helsingborg. Stejně jako mezi Tureckem a Řeckem zde uprchlíci na gumových člunech zkoušeli přeplout chladné vody průlivu. Některým se to podařilo, jiné dopadla pobřežní stráž. Podobně skončili i ti, kteří zkusili cestu trajektem.

Všichni zadržení se vrátili do azylových center v Kodani, nejčastěji uprchlické dobrodruhy vítalo centrum Sandholm severně od Kodaně. Od dalších pokusů je to neodradilo. Se zavedením kontrol však úspěšnost klesla na minimum. Některým z uprchlíků se však i přesto podařilo doplout ke švédským břehům.

V poslední době jim v tom pomáhá skupina aktivistů, kteří i přes hrozbu trestního stíhání čas od času uprchlíky vozí na plachetnicích přes Öresund do Švédska.

Jednou z těchto aktivistek je i 24letá Dánka Annika Holm Nielsen. Podle svých slov dobře ví, že při svých plavbách riskuje. „Samozřejmě je to vždy dilema, když porušujete zákon. Není to ale něco, co bych dělala každý den,“ vysvětluje. Policie už v souvislosti s pašeráctvím zadržela 14 lidí, kteří se pokoušeli s uprchlíky přeplout do Švédska.

Cílem většiny běženců mířících do Švédska je Stockholm, kam se nejčastěji vydávají vlakem z centrální stanice v Malmö (reportáž z Malmö najdete zde). Ta byla před zavedením hraničních kontrol dočasným domovem desítek uprchlíků. Nyní se zde vyskytují jen výjimečně.

Centrální nádraží v Malmö bylo před zavedením hraničních kontrol plné uprchlíku. Nyní nádraží využívají jen ti, kteří se chtějí dostat dál do Švédska (12. února 2016)

„Do Malmö jsem se dostal minulý týden. Trajektem jsem se přeplavil do Helsingborgu. Teď se snažím získat peníze, abych mohl dál,“ vysvětlil reportérovi iDNES.cz postarší Afghánec Abbás, který u hlavního nádraží v Malmö budil pozornost množstvím tašek, které s sebou vláčel.

Proč se rozhodl cestovat dál do Stockholmu, vysvětlit nedokázal. „Většina lidí, co znám, jela tam,“ řekl. Své plány ve švédské metropoli odmítl komentovat. „Třeba se tam nikdy nedostanu,“ dodal.

Otázkou zůstává, zda Abbás a spolu s ním desetitisíce dalších uprchlíků, kteří hledají spásu v cestě do Švédska, tuší, že lepší život zde s největší pravděpodobností nenajdou.

Mnozí skončí na předměstí metropole, stranou společnosti. V oblastech, jakými je například přistěhovalecká čtvrť Tensta, která má v očích švédské veřejnosti velmi pochybnou pověst (reportáž z tzv. no-go zóny najdete zde).

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Vance navštívil vojáky v Grónsku, návštěvu zredukoval. Vítala ho „jednota proti tlaku“

Americký viceprezident J.D. Vance přiletěl na americkou základnu Pituffik v Grónsku. Je zde, aby navštívil americké vojáky, od původních plánů odstoupil kvůli pobouření obyvatel. Budoucí grónský...

28. března 2025  17:53

Nekrmit, nehladit. Zoo se bojí slintavky, ruší i zážitkové programy

Rodiny, které se v těchto dnech chystají do některé z českých zoo, musí počítat s tím, že děti si nepohladí ani nenakrmí ovce či kozy. Smůlu mají i dospělí zájemci o zážitkové programy či speciální...

28. března 2025  17:35

Senátoři navrhli, aby NKÚ mohl kontrolovat Českou televizi a rozhlas

Rozšířit pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na prověrku hospodaření veřejnoprávní televize a rozhlasu má ústavní novela, kterou tento týden předložili senátoři ze všech frakcí. Senát by...

28. března 2025  14:27,  aktualizováno  17:28

Putin navrhuje správu Ukrajiny pod záštitou OSN, chce se zbavit Zelenského

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by umožnila uspořádání „demokratických“ prezidentských voleb v zemi a následné vyjednání mírové dohody...

28. března 2025  8:13,  aktualizováno  17:14

Izrael porušil příměří s Hizballáhem. Macron chce volat Trumpovi a Netanjahuovi

Izraelské letectvo v pátek provedlo velký úder na budovu na jižním předměstí libanonské metropole Bejrútu, píše agentura Reuters s odkazem na svého zpravodaje. Jde podle ní o první intenzivní...

28. března 2025  16:39

Anketu Zlatý Ámos vyhrál Lukáš Knaute, učí na prvním stupni v Sezemicích

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze ZŠ v Sezemicích. Korunu mu předal ministr školství Mikuláš Bek. Knaute vyhrál i cenu Dětský Ámos. Finále 32. ročníku...

28. března 2025  16:38

Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match
Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match

Vybrat správnou kojeneckou lahvičku či dudlík bývá často obtížné. My vám však s výběrem rádi pomůžeme. Zapojte se do naší soutěže a získejte...

Při odstřelu v kamenolomu se těžce zranil pracovník, incident vyšetřuje policie

V kamenolomu u Nečína na Příbramsku se při odstřelu kamene vážně zranil jeden z pracovníků. Vrtulník ho přepravil do nemocnice. Událost vyšetřuje policie, řekla v pátek policejní mluvčí Michaela...

28. března 2025  16:23,  aktualizováno  16:32

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, počet obětí může jít do tisíců

Barma hlásí v důsledku silného zemětřesení zemětřesení 144 mrtvých. V Thajsku zahynulo devět lidí, v Bangkoku se zřítila stavba mrakodrapu. Američtí experti s odvoláním na své projekce varují, že...

28. března 2025  9:33,  aktualizováno  16:15

Motorkář předjížděl kolonu v zákazu a narazil do odbočujícího auta, je zraněný

Pětatřicetiletý motorkář ve čtvrtek v podvečer u Sadové na Královéhradecku naboural do osobního auta. Patrně přes zákaz předjížděl kolonu aut a narazil do vozu, jenž odbočoval vlevo. Se zraněním...

28. března 2025  16:07

Krmiva a steliva ze Slovenska a Maďarska mají zákaz. Hrozí kontaminace, říká správa

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala v pátek s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy...

28. března 2025  15:59

Mrtvolu z Vltavy policie identifikovala po dvaceti letech. Záhada tím však nekončí

Jeho tělo nalezli kriminalisté na prvního máje 2004 ve Vltavě. Ale až nyní se podařilo alespoň částečně objasnit, o koho se jednalo. Díky testům DNA detektivové zjistili, že zemřelým byl...

28. března 2025  15:49

Chaos a křik, voda se valí dovnitř. Kamera zachytila havárii ponorky v Hurghadě

Nově zveřejněné video ze ztroskotané výletní ponorky Sindbad ukazuje, jak se plavidlo začalo nedaleko egyptského letoviska Hurghada potápět. Na záběrech je slyšet křik vyděšených turistů, zatímco se...

28. března 2025  15:30