Běženci u Öresundu sní o Švédsku, aktivisté je tam vozí na plachetnicích

  20:01
Kodaň/Malmö/Stockholm (od zpravodaje iDNES.cz) - Skandinávské státy donedávna platily za země, které běžence vítají s otevřenou náručí. To se však se zavedením hraničních kontrol změnilo. Stovky běženců končí v dánských azylových centrech, další se i přes mizivou šanci snaží překonat úžinu Öresund a dostat se do vysněného Švédska.
V Kodani uprchlíkům se začleněním do společnosti pomáhají dobrovolníci v...

V Kodani uprchlíkům se začleněním do společnosti pomáhají dobrovolníci v komunitním centru Trampoline House. | foto: Trampoline House

Turecko, Řecko, Makedonie, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Německo. Tak vypadá putování statisíců uprchlíků a migrantů ze Sýrie a celé řady dalších zemí za lepším životem v Evropě. Někteří prchají před válkou, jiní už nadále nechtějí snášet bídu ve svých domovinách. Pro některé z nich však příjezdem do Německa cesta nekončí. Před sebou mají další stovky kilometrů směrem na sever.

Cesta na sever

Snaží se využít možností až donedávna pohostinných skandinávských zemí, od letošního ledna ale naráží na hraniční kontroly mezi Dánskem a Švédskem (více o nich čtěte zde). Řada z nich tak končí v dánských azylových centrech daleko od velkých měst.

Někteří propadají depresi a začnou spoléhat výhradně na systém dávek ze strany státu. Bez udělení azylu totiž nemůžou pracovat. Najdou se však i tací, kteří se i s nejistou budoucností snaží zapojit do evropské společnosti. Dobrým příkladem je příběh 23letého Muáze, který přicestoval do Dánska v roce 2013 z afrického Čadu.

„Podobně jako mnoho dalších, i já žiji v azylovém centru, kde v podstatě nic se neděje. Lidé jen posedávají celý den ve stejné místnosti,“ popisuje podmínky v centrech pro uprchlíky. Ven se můžou podívat, kdy se jim zachce, na cestu do měst však většinou nemají peníze.

Zapojení do evropské společnosti

Muáz se před časem doslechl o kodaňském komunitním centru Trampoline House, kde dobrovolníci pomáhají přistěhovalcům s integrací do společnosti (rozhovor s ředitelem centra najdete zde).

„Mám tady přátele, chodím sem rád, trénuji tady dánštinu a angličtinu. Od té doby, co jsem přišel do Dánska, se zdejšími kamarády chodíme hrát fotbal. Moc rád taky tančím. Jediné, o čem teď sním, je stabilní život. Nezáleží na tom, ve které zemi to bude,“ přeje si Muáz.

23letý Muáz pochází z Čadu, v Dánsku nyní žije v jednom z uprchlických center.

Od roku 2013 čeká na udělení dánského azylu také Íránec Bozorgmehr. Žije v táboře Sjælsmark. Podle svých slov se tam cítí jako v kleci. Bez jakéhokoli vyžití a kontaktu s okolím. Do společnosti se dostává jen jednou za čas, když navštíví kodaňské komunitní centrum.

„Ve vlasti jsem měl firmu, byl jsem aktivní a podílel jsem se na utváření společnosti,“ vzpomíná Bozorgmehr na život v Íránu, kde se živil jako počítačový expert. Podle svých slov pracoval v několika firmách a v oboru má 14letou praxi, kterou by rád využil i v Dánsku. Doufá, že v blízké době mu úřady udělí azyl.

Dvaatřicetiletý Syřan Ahmed do Evropy přicestoval už v roce 2010, tedy před vypuknutím občanské války. Několik měsíců žil na ulici v Řecku, v roce 2011 mu dánské úřady udělily azyl a umístily ho do oblasti Allerød nedaleko Kodaně. Ahmed si zde chtěl otevřít krejčovství.

V domovském Homsu měl totiž v oboru slušnou praxi. Jeho jazykové schopnosti mu však znemožňovaly podnikat. Později začal vypomáhat v pečovatelském domě, kde si zlepšil dánštinu i angličtinu. V roce 2013 si vzal za ženu Dánku a nadále pokračuje v práci ošetřovatele.

Jahandar pochází z Íránu. Před útěkem do Evropy se živil jako kadeřník.

Bozorgmehr do Dánska přišel v roce 2013. V rodném Íránu měl praxi v oboru IT.

Ne všichni však chtějí svou budoucnost spojit s Dánskem, pro řadu běženců je jen přestupní stanicí na cestě do Stockholmu. Před zavedením hraničních kontrol měli celou řadu možnosti, jak překonat úžinu Öresund. Někteří cestovali vlakem či autobusem přes most spojující Kodaň a Malmö. Pokud je při pokusu nezadržela policie, měli vyhráno. Ti nejzoufalejší se pokoušeli do dostat přes most pěšky, žádnému se to však nepodařilo (více o mostu přes Öresund zde) .

Na člunu přes úžinu

Další možnost, jak se dostat přes úžinu, se naskýtá mezi přístavy Helsingør a Helsingborg. Stejně jako mezi Tureckem a Řeckem zde uprchlíci na gumových člunech zkoušeli přeplout chladné vody průlivu. Některým se to podařilo, jiné dopadla pobřežní stráž. Podobně skončili i ti, kteří zkusili cestu trajektem.

Všichni zadržení se vrátili do azylových center v Kodani, nejčastěji uprchlické dobrodruhy vítalo centrum Sandholm severně od Kodaně. Od dalších pokusů je to neodradilo. Se zavedením kontrol však úspěšnost klesla na minimum. Některým z uprchlíků se však i přesto podařilo doplout ke švédským břehům.

V poslední době jim v tom pomáhá skupina aktivistů, kteří i přes hrozbu trestního stíhání čas od času uprchlíky vozí na plachetnicích přes Öresund do Švédska.

Jednou z těchto aktivistek je i 24letá Dánka Annika Holm Nielsen. Podle svých slov dobře ví, že při svých plavbách riskuje. „Samozřejmě je to vždy dilema, když porušujete zákon. Není to ale něco, co bych dělala každý den,“ vysvětluje. Policie už v souvislosti s pašeráctvím zadržela 14 lidí, kteří se pokoušeli s uprchlíky přeplout do Švédska.

Cílem většiny běženců mířících do Švédska je Stockholm, kam se nejčastěji vydávají vlakem z centrální stanice v Malmö (reportáž z Malmö najdete zde). Ta byla před zavedením hraničních kontrol dočasným domovem desítek uprchlíků. Nyní se zde vyskytují jen výjimečně.

Centrální nádraží v Malmö bylo před zavedením hraničních kontrol plné uprchlíku. Nyní nádraží využívají jen ti, kteří se chtějí dostat dál do Švédska (12. února 2016)

„Do Malmö jsem se dostal minulý týden. Trajektem jsem se přeplavil do Helsingborgu. Teď se snažím získat peníze, abych mohl dál,“ vysvětlil reportérovi iDNES.cz postarší Afghánec Abbás, který u hlavního nádraží v Malmö budil pozornost množstvím tašek, které s sebou vláčel.

Proč se rozhodl cestovat dál do Stockholmu, vysvětlit nedokázal. „Většina lidí, co znám, jela tam,“ řekl. Své plány ve švédské metropoli odmítl komentovat. „Třeba se tam nikdy nedostanu,“ dodal.

Otázkou zůstává, zda Abbás a spolu s ním desetitisíce dalších uprchlíků, kteří hledají spásu v cestě do Švédska, tuší, že lepší život zde s největší pravděpodobností nenajdou.

Mnozí skončí na předměstí metropole, stranou společnosti. V oblastech, jakými je například přistěhovalecká čtvrť Tensta, která má v očích švédské veřejnosti velmi pochybnou pověst (reportáž z tzv. no-go zóny najdete zde).

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Inspekce prověřila školy v Hodoníně. Kvůli šikaně chce víc sledovat vztahy mezi žáky

Česká školní inspekce prošetřila školy v Hodoníně kvůli případu brutální šikany. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal doporučil všem zařízením posílit poradny a lépe sledovat vztahy mezi žáky....

23. dubna 2025,  aktualizováno  10:31

Dohašování skládky v Rynholci. Hasiči rozebírají plasty, zásah potrvá i další dny

Hasiči ve středu ráno pokračují v likvidaci rozsáhlého požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, který vypukl v pondělí v podvečer. V noci na místě s pomocí těžké techniky...

23. dubna 2025  8:19,  aktualizováno  10:29

„Ukrajinská havěť, tupci, kret...“. V Nitře útočí na zahraniční studenty

Zahraniční studenti v Nitře na jihu Slovenska čelí slovním a fyzickým útokům skupinek mladíků, ti útočí na vysokoškoláky mluvící rusky a ukrajinsky, napsal list Sme. Místní univerzita UKF vyzvala své...

23. dubna 2025  10:24

Do Česka se ženou silné bouřky. Na východě může napršet až 50 milimetrů

Východ Česka ve čtvrtek odpoledne zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm, varují meteorologové z Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ). Napršet může až 50 milimetrů. Hrozí zatopení sklepů,...

23. dubna 2025  10:23

Česko na Eurovizi 2025 bude reprezentovat Slovák ADONXS

Česko bude na Eurovizi 2025 bude reprezentovat zpěvák a umělec Adam Pavlovčin (ADONXS). Vítěz poslední Česko Slovenské Superstar (2021) zabojuje o hlasy diváků i odborné poroty v květnu ve švýcarské...

23. dubna 2025  10:19

Nedostatku elektřiny má zabránit urychlení výstavby paroplynových elektráren

Přímý přenos

K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou schválili poslanci. Novela lex plyn má zkrátit povolovací procesy paroplynových elektráren až o pět let....

23. dubna 2025  5:25,  aktualizováno  10:10

Jíst v divadle je neslušné? Tady to bude nutnost, říkají Bartoš a Vaníček

Vysíláme

Co se stane, když zmizí maso ze světa a jeho návrat se promění v téměř náboženský zázrak? A co když se tenhle zázrak odehraje uprostřed inscenované jedenáctichodové večeře? Tak začíná představení...

23. dubna 2025

Trať u Hustopečí může být průjezdná od června. Hladík chce prodloužit stav nebezpečí

Krizový štáb ministerstva životního prostředí znovu řešil následky velké únorové havárie nákladního vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou. „Dnes předložím vládě návrh o jeho prodloužení o třicet...

23. dubna 2025  6:30,  aktualizováno  9:59

Papežovu rakev přenesli do baziliky sv. Petra. Tělo upravili, aby vydrželo teplo

Přímý přenos

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se od středy mohou lidé naposledy rozloučit s papežem Františkem. Rakev převezli z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let...

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  9:55

Trump znovu uklidňuje trhy, popřel záměr odvolat šéfa Fedu Powella

Americký prezident Donald Trump popřel, že by chtěl odvolat šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. V posledních dnech ho přitom opakovaně kritizoval za to, že Fed na posledních měnových...

23. dubna 2025  9:47

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Velký požár skládky u Rynholce zaznamenala i družice z výšky 36 tisíc kilometrů

Požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, který vypukl v pondělí v podvečer, zaznamenala také družice Meteosat-12. Snímek sdílel na síti X Český hydrometeorologický ústav...

23. dubna 2025  9:39

Škoda Auto šlápla do módy. Spojila se s Botasem a má své vlastní tenisky

Dvě české značky, Škoda Auto a obuvnická firma Botas, navázaly spolupráci, jejímž prvním výsledkem je limitovaná edice tenisek inspirovaná novým designem automobilky a připravovaným elektromobilem...

22. dubna 2025  15:30,  aktualizováno  23.4 9:35