Evropa už podle Tuska ve východním Středomoří ukázala, že ve spolupráci s partnery dokáže migrační trasy uzavřít. Šéf Evropské rady přitom připomněl dohodu unie s Tureckem, která omezila příchody migrantů do Řecka přes turecké území.
Po tomto kroku se hlavním koridorem migrace do Evropy, především z afrických států, opět stalo centrální Středomoří. Loni do EU - tedy prakticky do Itálie - dorazilo tímto způsobem okolo 181 000 lidí, tisíce při pokusu překonat moře zemřely.
Schůzka na Maltě oznámí vyšší podporu a pomoc libyjské pobřežní stráži, spolupráci při ochraně jižní hranice země, ale i snahu zlepšit způsoby zachytávání migrantů v Libyi a zajistit jejich návrat zpět do zemí původu, či podporu komunit na pobřeží tak, aby měly alternativu ke spolupráci s pašeráckými a převaděčskými gangy.
Tusk o věci ve středu podle svých slov „dlouze hovořil“ s italským premiérem Paolem Gentilonim a nyní novináře ujistil, že uzavření trasy je v evropských a libyjských možnostech. „Potřebujeme jen plnou rozhodnost to udělat. Dlužíme to těm, kdo riskují své životy, ale také Italům a všem Evropanům,“ dodal Tusk.
Sarrádž před novináři migraci označil spolu s terorismem za dva hlavní okruhy společného zájmu jeho vlády a Evropské unie. „Migrační problematika je dramatická a má mnoho rovin - bezpečnostní, sociální, ekonomickou a politickou. Musíme najít cestu, jak vyřešit všechny tyto prvky,“ řekl Libyjec. Společně je podle něj třeba cestu uzavřít a vracet migranty do zemí původu, kde ovšem budou moci najít práci a nebudou nuceni riskovat životy při dalším pokusu odejít jinam.
V Libyi samotné, kde EU podporuje mezinárodně uznanou vládu, je podle Tuska nyní potřeba začít jednat s těmi, kdo zatím nové instituce nepodporují. „Libyjci prokázali rozhodnost v boji s terorismem, nicméně hrozba v Libyi a okolních zemích trvá a je tak třeba v úsilí vytrvat, aby byl terorismus vymýcen a nevrátil se.“ Sarrádž ujistil, že v boji s terorismem jeho země svou roli plní a hodlá v tom pokračovat i přes vysoké náklady, včetně úmrtí a zranění, které to přináší. „Doufáme, že mechanismy evropské pomoci Libyi budou praktičtější,“ řekl libyjský premiér.
Migranti do Itálie (modře) plují na lodích pašeráku od pobřeží Libye (červeně)
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz