Už jen devět dětí. Británie zastavuje program pomoci mladým uprchlíkům

  18:23aktualizováno  18:23
Mladiství uprchlíci bez doprovodu, kteří se snaží legálně dostat přes kanál La Manche do Velké Británie, budou mít brzy smůlu. Podle britského deníku The Guardian totiž končí takzvaný Dubsův program, který dětským uprchlíkům pomáhal. A oni teď bez vidiny legální cesty do bezpečí opouštějí centra pro dětské běžence.

Francouzské úřady zahájily převoz mladistvých migrantů z tábořiště u Calais (2.11.2016) | foto: Reuters

O Calais nebo Dunkerku už se v souvislosti s uprchlíky příliš nemluví. Ve druhém jmenovaném městě však dodnes žijí rodiny s dětmi v uprchlickém táboře zřízeném tamní radnicí. Kromě špatných hygienických podmínek stovkám náctiletých chlapců, kteří na rozdíl od mladších dětí a dívek přebývají ve stanech s dospělými muži, neustále hrozí také sexuální zneužití. 

Fotogalerie

Britský deník The Guardian upozorňuje, že všechny tyto faktory dohromady mladé běžence přímo vhání do náruče lidem, kteří je brzy zneužijí. Jedinou šancí, jak se legálně dostat do bezpečí, je takzvaný Dubsův program, který se podle informací listu chýlí ke konci.

Britské ministerstvo vnitra to však odmítlo potvrdit. „Nadále zůstáváme plně zavázáni přemístění 480 dětí podle sekce 67 a jsme odhodláni tomu dostát. Přes 220 dětí už je nyní ve Velké Británii a přesun dalších pokračuje. Velká Británie významně přispěla k ochraně zranitelných dětí a od roku 2010 ji zajistila více než 34 600 dětí,“ uvedlo.

Francouzské úřady nicméně místním humanitárním organizacím vzkázaly, že se v rámci programu do Británie přesune už jen devět dalších dětí. „Minulý týden jsem s britskými politiky navštívila dětské centrum v severní Francii a tam nám řekli, že už dětem nemůžeme nabízet Dubsův program, protože žádné další přesuny z Francie do Velké Británie nebudou,“ říká Marie-Charlotte Fabieová z organizace Safe Passage.

Vysvětluje, že nyní už nemají šanci mladistvé běžence přimět ke spolupráci s úřady. „Téhož dne jsme v Calais potkali dva eritrejské mladíky, kteří nám řekli, že centrum opustili poté, co se dozvěděli, že se cesta díky Dubsově programu prozatím uzavřela. Vrátili se do ulic a táborů, aby zkusili své štěstí,“ pokračuje.

Sexuální vykořisťování a násilí. Studie popisuje osudy dětských migrantů

Ty z dětí, které za kanálem La Manche mají rodinu, za ní míří v rámci praxe spojování rodin. Poté, co zjistí, že to legálně nepůjde tak rychle, jak si představovaly, mnohdy z domova pro dětské uprchlíky utečou a zkouší to po vlastní ose. Podle Hayley Willisové z organizace Refugee Youth Service v Dunkerku mají v péči zhruba 20 procent dětí, které mají v Británii příbuzné. 

Popisuje, že když se s kolegy dozvědí, že se některé dítě dostalo do Británie nelegálně, nahlásí ho příslušným úřadům. „Poté, co jsme je uvědomili, se našly čtyři vykořisťované děti. Kromě nás to nikdo jiný nedělá,“ říká s tím, že jen v únoru bylo takových uprchlíků čtyřiapadesát.

Lord Alfred Dubs, po kterém je program pojmenovaný, se podle svých slov pokusí přimět ministerstvo vnitra, aby dětem jedinou legální cestu nezavíralo. „Otevřu tuto otázku ve Sněmovně lordů. Minulý týden jsem byl v Calais a bylo naprosto zřejmé, že tam zoufale potřebují bezpečné trasy,“ míní Dubs s tím, že by si britská vláda neměla hrát s čísly a jednoduše by měla přijmout všechny děti v nouzi.

Šestaosmdesátiletý politik byl kdysi sám dětským uprchlíkem, když z Československa jako jedno z takzvaných Wintonových dětí prchal před nacisty. „Uprchlická krize je globální problém. Francie dělá vše, co může, ale nemůže ho vyřešit sama. Britská vláda by měla udělat více proto, aby přijala svůj férový podíl zoufalých dětí, mnohé z nichž žijí v ulicích a lesích města Calais,“ píše Dubs také v jednom z tweetů o situaci dětských uprchlíků.

19.května 2019 v 13:56, příspěvek archivován: 22.května 2019 v 16:10

The refugee crisis is a global problem. France is doing all it can but it can't solve the problem alone. The UK government should do more to take its fair share of desperate children, many of whom are living rough on the streets and in the woods in Calais. https://t.co/xLXWnJhU6Z

Ohrožených mladistvých jsou stovky, varují podle deníku humanitární organizace. A podle britského serveru The Independent tam jsou kromě mladých lidí na prahu dospělosti i dvanáctileté děti.

„Mám zkušenosti s prací se sexuálně zneužívanými dětmi, takže to poznám. Děti, které dosud neměly peníze, najednou mají iPhone nebo nové tenisky či je neustále přesouvají z tábora do tábora, daleko od jejich přátel. Poškozují se, začínají se opíjet, mají sebevražedné myšlenky. Slýcháme od nich: ‚Mám štěstí, že můžu být ve stanu se starším mužem.‘ Posloucháme to denně,“ vypráví Willisová.

Brexit je katastrofa, chtěl bych se za Británii omluvit, říká lord

Dodává, že děti, které by na přesun do Británie měly nárok, jsou v Evropě často už od počátku loňského roku. Stávající městský tábor v Dunkerku se má navíc v nejbližších týdnech rušit a francouzská policie chce všemi silami zamezit vzniku nového. Stejně jako v Calais.

„Chybí tu informace k ‚Dubsu‘. Nepřijímají nové děti, zároveň je tu ještě přes dvě stě míst, která mají být zaplněna. Ty děti nemají žádné informace a lidé, kteří je zastupují, zase nemají adekvátní informace, takže si pak (děti) říkají, že je rychlejší vlézt do kamionu,“ podotýká Maddy Allenová z organizace Help Refugees.

19.května 2019 v 13:50, příspěvek archivován: 22.května 2019 v 16:08

I went to Calais with @AlfDubs to meet the children betrayed by the Tory government as hundreds of lone kids - as young as 12 - are still being denied a place in the UK despite a pledge to house them won by the Labour peer https://t.co/Og3N9EorMQ https://t.co/LbLihlyuzg

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Kaczynski válcuje opozici. Volby nebyly spravedlivé, míní konkurenti PiS

Štědrou odměnou za velkorysé sociální příspěvky se staly nedělní parlamentní volby pro polskou národně-konzervativní...

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost, povládne další čtyři roky

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí Právo a...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Kurdové záměrně propouštějí vězně, aby nás vlákali do války, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump míní, že syrští Kurdové záměrně propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz