V případě devíti z devatenácti lidí obviněných Izraelem „získané důkazy naznačují, že zaměstnanci UNRWA mohli být zapojeni do ozbrojených útoků ze 7. října“, uvedl Farhan Haq, zástupce mluvčího generálního tajemníka OSN. Dodal, že agentura s nimi hodlá ukončit spolupráci.
Izrael zahájil po teroristických útocích Hamásu z loňského října ofenzivu. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. V zajetí zůstává zhruba 120 rukojmích, ne všichni jsou však stále naživu.
Snaha o další příměří vedená Katarem a Egyptem a podporovaná Spojenými státy zatím selhala kvůli sporům mezi bojujícími stranami, které se vzájemně obviňují z patové situace.
Izrael podnikl razii v sídle úřadu OSN v Gaze, Hamás tam osnoval útoky |
Izraelská odvetná ofenziva stála podle úřadů v Gaze životy nejméně 39 623 Palestinců, většinou civilistů, a na 91 400 Palestinců při ní bylo zraněno. Počty nelze nezávisle ověřit, podle expertů úřadů OSN však víceméně odpovídají skutečnosti, tisíce mrtvých jsou také podle jejich odhadu stále pod troskami domů zničených masivním izraelským bombardováním.
Řada států přestala úřad OSN finančně podporovat poté, co Izrael uvedl, že někteří z jeho členů se účastnili útoku.
UNRWA vznikla v roce 1949 po konci první arabsko-izraelské války. V Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Sýrii a Libanonu poskytuje zdravotní a humanitární pomoc.