VIDEO: V Americe vláčeli muže po palubě letadla, nebylo pro něj místo

  12:55aktualizováno  17:04
Americké aerolinky United Express se staly terčem kritiky po tom, co se na internet dostala nahrávka nevybíravého zacházení s jedním z cestujících. Kvůli nedostatku sedadel posádka muže za asistence ochranky vláčela po zemi a donutila ho vystoupit.

Incident se odehrál v neděli na palubě letu 3411 před odletem z chicagského letiště do Louisville v Kentucky.

Na videu je vidět, jak ochranka vláčí muže po zemi. Muž se vysmekne a klopýtá zpět ke svému sedadlu. Cestující si všimli, že měl zakrvácené rty. „Chci letět domů, chci letět domů,“ opakoval posádce letounu. Svědci později popsali, co incidentu předcházelo.

Děvčátko se narodilo 13 tisíc metrů nad zemí, na svět mu pomáhaly letušky

Za problémy může obvyklá praxe aerolinek, které na lety prodávají více letenek, než je počet sedadel. Snaží se využít toho, že až na výjimky se vždy některý z cestujících na let nedostaví. Při incidentu na palubě United Express posádka hledala čtyři volná místa pro zaměstnance partnerských aerolinií.

Nejprve cestujícím nabídli 400 dolarů, pokud se vzdají svého místa. Nikdo zájem neměl. Situace se nezměnila ani po nabídce 800 dolarů. Posádka proto náhodně vybrala čtyři cestující. Tři nakonec nabídku přijali, čtvrtý však nadále odmítal. Tvrdil, že je lékař a v pondělí musí ošetřovat pacienty.

Letět zadarmo? Tak na legíny zapomeňte, rozhodly aerolinky v USA

Na palubu krátce na to dorazili tři členové letištní ochranky a muže vyzvali, aby opustil letadlo. Následně ho vláčeli napříč letounem. Let nabral tříhodinové zpoždění. Vzpurného muže se nakonec podařilo dostat ven z letadla.

Šéf aerolinek sklízí kritiku

Oscar Munoz, výkonný ředitel United Airlines, pod které spadá i regionální dopravce United Express, navzdory kritickým hlasům cestujících uvedl, že za kroky posádky stojí. Podle něj postupovala v souladu se směrnicemi.

Čínský hněv

Kauzu zaznamenali i v Číně. Muž, kterého z letu nevybíravě vyvedla ostraha, má totiž podle videozáznamu čínské předky. Číňané na sociálních sítích píší, že poslední incident ukazuje, jak musí potomci čínských přistěhovalců v USA snášet diskriminaci. Někteří velí k bojkotu United Airlines.

Zdroj: NYTimes

„Naši zaměstnanci postupovali podle zavedených postupů, aby zmíněnou situaci vyřešili. Hluboce lituji situace, která nastala, zároveň ale rozhodně stojím za vámi všemi,“ napsal Munoz v interním e-mailu. V něm dále uvedl, že zmíněný pasažér odmítl dobrovolně opustit letadlo, proto personál neměl jinou volbu, než zavolat letištní ostrahu, aby muže vyvedla.

Munoz nyní čelí kritice za to, jak se k případu postavil. V březnu přitom dostal od magazínu PRWeek letošní cenu za nejlepší komunikační schopnosti. Toho si povšimli uživatelé internetu a na webu na to satiricky reagují vymýšlením nových reklamních hesel.

„Nastoupíte jako lékař, vystoupíte jako pacient,“ uvádí jeden z návrhů. „Usadíme vás a pak vás zmlátíme,“ dodává jiný komentář. Další lidé pak udělili United Airlines cenu za nejhorší reklamu či jízlivě poznamenali, že letecká společnost jako další cestovní třídu zavádí rváčský klub.

Kompenzace za nedostatek sedadel

Aerolinky později na Twitteru zveřejnily smířlivější vyjádření a uvedly, že celý incident prošetří. Chicagské letiště zareagovalo rázněji. Člen ostrahy, který muže vláčel po zemi, byl dočasně postaven mimo službu.

Aerolinky po celém světě běžně prodávají více letenek, než mohou na palubě konkrétních letů přepravit pasažérů. V případě, že se na letišti objeví všichni cestující, nabízejí zájemcům vyplacení náhrady, pokud se místa vzdají. Kompenzace by se podle AP měly pohybovat okolo dvojnásobku jednosměrné letenky až do výše 675 dolarů. Pokud se však cestující na letišti zdrží o více než dvě hodiny, může se odškodné vyšplhat až na 1 350 dolarů.

Aerolinky United Airlines v roce 2016 přepravily více než 86 milionů cestujících. Z nich 3 765 muselo opustit palubu letadel po nařízení posádky kvůli nedostatku míst, dalších 62 895 se pak podle statistik vzdalo svých sedaček dobrovolně výměnou za finanční kompenzaci.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Trump by opravdu rád koupil Grónsko, nejde jenom o nejapný žert

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v neděli potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá...

Paleocén byl zlatý věk obřích tučňáků. Na Zélandu žil druh velký jako člověk

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba...

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba 1,6 metru a vážil až 80 kilogramů....

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz