Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Unie se postavila za odvetu

  23:30aktualizováno  23:30
Summit zemí Evropské unie vyjádřil plnou podporu Spojeným státům v jejich boji s teroristy. USA mají na vojenskou odvetu právo, shodli se nejvyšší představitelé členských zemí. Vyzvali svět, aby vytvořil protiteroristickou koalici pod křídly OSN. Členské státy EU se takové cílené akce hodlají zúčastnit. Odveta může být podle závěru summitu namířena také proti státům, které by teroristům pomáhaly, poskytovaly jim útočiště nebo je podporovaly.

Spojené státy tak našly v Evropské unii pevného spojence.

USA důkaz Talibanu nedají
Bílý dům oficiálně odmítl požadavek Talibanu, který chtěl předložit důkaz, že viníkem teroristických útoků na New York a Washington je bin Ládin. O tom nemůže být řeč, o tom nemůžeme vést žádná jednání, vzkázal Talibanu mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. "Prezidentovy podmínky jsou jasné. Řekl, že o nich nelze jednat," dodal mluvčí. K Afghánistánu se začaly stahovat jednotky americké armády: letadlové lodě, letadla a speciálně cvičení výsadkáři.

Kde je LÁDIN?
Bin ládin opustil Afghánistán, tvrdí list

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE
sobota 22. září

Mluvčí Bílého domu zdůraznil, že v tažení proti terorismu nejde Spojeným státům o svržení talibanské vlády v Afghánistánu.

"Nejsme ochotni vydat Usámu bin Ládina bez důkazů," řekl velvyslanec talibanského režimu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf jen několik hodin poté, co Bush varoval Taliban, že musí vydat teroristy, nebo sdílet jejich osud.

Afghánské vládní hnutí po jednání svých duchovních vyzvalo Usámu, aby opustil území Afghánistánu. Bílý dům ale vzkázal, že to nestačí. Trvá na vydání Ládina.

"Není to možné," opakoval velvyslanec talibanského režimu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf. "Naše stanovisko ohledně Usámy se nezměnilo. Vydat ho Americe nebo vypudit ho ze země by bylo urážkou islámu a šaríe (islámského práva)," podotkl.

Taliban podle něj nemůže Usámu k ničemu nutit. "Pokud bude chtít dobrovolně odejít, může. Donutit ho k tomu nemůžeme," dodal.

Americká armáda se blíží k místu odvety
Šestadvacátá expediční jednotka námořní pěchoty dostala rozkaz vyplout na třech lodích, které budou součástí letecko-námořní skupiny 14 plavidel vedených letadlovou lodí Theodore Roosevelt.

V oblasti je očekáván kontingent 2200 příslušníků námořní pěchoty vycvičených pro zvláštní operace, jako je například evakuace velvyslanectví.
Podrobnější přehled toho, co se stahuje k Afghánistánu najdete zde.

Nikdy se nevzdáme, hlásá Taliban
Bin Ládina nevydáme, jsme připraveni bojovat, nikdy se nevzdáme. Podobnými výroky se jen hemžila tisková konference velvyslance afghánského hnutí Taliban v Pákistánu. Abdas Salám Zaíf prohlásil, že jeho země neustoupí před americkými hrozbami vojenským útokem. "Nikdy neskloníme hlavu před zlem a mocí," řekl. Vyslanec Talibanu zopakoval, že jeho vláda bin Ládina bez důkazů Spojeným státům nevydá. Myslí si také, že sousední Pákistán nebude dále rozšiřovat spolupráci s USA.

Bush: Kdo se staví na stranu teroristů, bude sdílet jejich osud
Kdo se postaví na stranu teroristů, musí sdílet jejich osud. Právě tato slova zazněla v emotivním projevu amerického prezidenta George Bushe na mimořádném zasedání Kongresu. Šéf Bílého domu vyzval Američany, aby se připravili na dlouhý a obtížný boj, na jehož konci má být svět bez sítí teroristů. Ujistil, že proti neviditelným agresorům budou USA postupovat nekompromisně, ale spravedlivě.

Bushův projev k představitelům obou komor parlamentu každou chvíli přerušoval potlesk celého sálu. Prezident vzpomněl hrdinství pasažérů unesených letadel, kteří i v ohrožení života bojovali s únosci.

OSN na straně Spojených států

Vyslanec OSN pro Afghánistán Vendrell se přiklonil k požadavku USA. Vyzval Taliban, aby vydal Usámu bin Ládina a rozpustil jeho teroristickou síť.

Vendrell začal v Ženevě jednání se zástupci OSN pro USA a Německo.

Připomněl také všechny nevinné oběti a obětavost záchranářů, kteří už více než týden nepřetržitě pracují na odstranění trosek Světového obchodního centra.

Vyjádřil také vděk Američanů za podporu ostatních států, které bezprostředně nabídly USA pomoc. Zasedání byl přítomen také britský premiér Tony Blair. "Amerika nemá většího přítele, než je Velká Británie," prohlásil Bush.

"Američané znají války a útoky, ale ne na tisíce civilistů. Na svět padla noční můra teroru a důkazy, které máme, ukazují na řadu propojených skupin známých jako Al-Káida" řekl Bush. Dodal, že tato organizace vyznává zvláštní formu extremismu, kterou islámští duchovní vůdci odmítají, protože je proti koránu.

Vážím si prostého afghánského lidu, říká Bush
Zdůraznil, že si váží prostého afghánského lidu, který trpí útlakem ze strany vládnoucího radikálního islámského hnutí Taliban. "Pro podporu vražd je Taliban sám tím, kdo vraždí," konstatoval Bush.

Znovu proto vyzval Taliban, aby vydal bosse organizace Al-Káida Usámu bin Ládina a všechny teroristy, kteří se skrývají na území Afghánistánu. Talibanští duchovní vůdcové už ve čtvrtek naznačili, že donutí Usámu bin Ládina k opuštění země. USA však takové řešení považují za nedostatečné.
Celý Bushův projev najdete ZDE

Obě strany senátu podporují Bushe

Přední činitelé amerického
Kongresu ocenili ve čtvrtek projev, v němž prezident George Bush před Kongresem nastínil další postup proti teroristickým uskupením ve světě po krvavém útoku na Světové obchodní středisko
v New Yorku a ministerstvo obrany ve Washingtonu.

Vůdci obou stran v Senátu Tom Daschle za většinové demokraty
a Trent Lott za republikány vyjádřili bezpodmínečnou
nadstranickou podporu Bushovi a jeho záměrům.

"Může na nás spoléhat," prohlásil k prezidentově projevu
Daschle, zatímco Lott zdůraznil, že nemluví za opoziční stranu,
nýbrž jako součást amerického lidu. "Budeme bojovat za svobodu," uvedl Lott.

Jiná válka
Propuštění zadržených zahraničních humanitárních pracovníků, uzavření výcvikových táborů pro extremisty a jejich zpřístupnění mezinárodnímu společenství, to jsou požadavky, o kterých prezident USA odmítá diskutovat. "Toto nemůže být předmětem vyjednávání," apeloval Bush.

 "Naše válka nebude jako předchozí konflikty. Každý stát se nyní musí rozhodnout: Buď jste s námi, nebo jste s teroristy," řekl šéf Bílého domu na adresu ostatních národů. Směrem k armádě pak prohlásil: "Buďte připraveni! Hodina odvetného úderu se blíží."

S ohledem na tragické události minulých dní se americká administrativa rozhodla zřídit  Úřad pro vnitřní bezpečnost, jehož úkolem bude mimo jiné předecházet dalším atentátům. Jeho šéf získal status člena vlády.

"Nepřestanu bojovat za svobodu a bezpečnost amerického lidu. Proti násilí se postavíme s trpělivou spravedlností a zajistíme vítězství budoucnousti. Ať nás Bůh chrání, ať chrání Spojené státy americké," uzavřel Bush.

ČTVRTEK
USA zatím nežádají pomoc ani od NATO
Spojené státy se v plánovaných odvetných opatřeních za teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu hodlají obejít bez spojenců. Samostatně se také rozhodly bez zahraniční pomoci odstraňovat následky útoků s vědomím, že i po humanitární a technické stránce si vystačí samy (více informací v tomto článku).

USA rozmísťují pozemní síly
Amerika začala rozmísťovat své pozemní síly. Jednotky americké armády dostaly rozkaz, aby zaujaly pozice pro chystané vojenské operace. Informoval o tom oficiální představitel americké armády s tím, že nemůže být přesnější.

Dodal však, že rozkaz k zaujetí pozic se vztahuje i na pozemní jednotky. Nezmínil se ani o tom, zda se rozmístění týká pouze území Spojených států, či zda jednotky budou vyslány mimo USA. Podle nočního vysílání televize CNN má nové rozmístění vojáků na území Spojených států efektivněji bránit případným dalším útokům teroristů.

"Jsme připraveni vést bitvy v terénu, ať jde o naše zvláštní síly či naše bojové vzdušné síly či naše těžké nebo lehké jednotky," řekl představitel americké armády.

Podle nejmenovaných činitelů ministerstva obrany jde o další bod rozkazu, který ve středu vydal ministr obrany Donald Rumsfeld a který zahrnuje i vyslání několika desítek bojových letadel do oblasti Blízkého východu (o tom více ZDE).

Taliban stále hrozí svatou válkou
Tisícovka duchovních vůdců afghánského vládního hnutí Taliban, která jednala dva dny v Kábulu, varovala svět, že vyhlásí svatou válku USA a všem, kdo s nimi spolupracují, pokud Spojené státy na jejich zemi zaútočí.

Jednotliví představitelé hnutí bin Ládinovo vydání odmítají. "Bude nějakým východiskem vydání Usámy? Ne, protože Amerika stále opakuje, že vydání Usámy není jedinou spornou otázkou Afghánistánu," řekl pákistánské agentuře AIP jeden z duchovních.

Ládin: Budou-li důkazy, stanu před soudem
Podle tiskové agentury Reuters, odvolávající se na vyslance Talibanu, je bin Ládin ochoten stanout před soudem, jestliže budou proti němu předloženy důkazy.

USA považují bin Ládina za hlavního podezřelého ve vyšetřování teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu.

Pákistán se chystá na válku
Pákistán se připravuje na válku. Země podle zpravodaje Českého rozhlasu zostřila ostrahu ambasád. Vojáci jsou i v ulicích.

Letiště v Islámábádu hlídá kordón vojáků s těžkým kulometem. Zahraniční mise opouštějí ambasády. Němci, Češi a Američané zatím v zemi zůstávají.

Protože byla v Pákistánu uzavřena většina zahraničních firem, zemi chybí druhá nejdůležitější měna - dolar.

STŘEDA
Amerika vysílá do boje sto letounů

Spojené státy nařídily rozmístění stovky letadel v oblasti Perského zálivu. Uvedl to vysoký představitel amerického ministerstva obrany. Letadla by měla vzlétnout ve čtvrtek. Měly by to být bojové letouny F-16 a F- 15 a možná i bombardéry B-1.

Rozmístění letadel je prvním konkrétním příznakem příprav na odvetu za teroristické útoky v New Yorku a ve Washingtonu. Podle zástupce Pentagonu dostala operace i své jméno: Infinite Justice (Nekonečná spravedlnost).

Spojené státy mají již letadla v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Bahrajnu a v dalších zemích. Představitel Pentagonu odmítl uvést, na které konkrétní základny budou letouny směřovat, ale uvedl, že je pravděpodobné, že mnohé letadel poletí do Kuvajtu a Bahrajnu.

Rozmístění letadel bude předcházet vyslání týmů vojenských leteckých dispečerů, kteří budou koordinovat doplňování paliva stíhaček a bombardérů na cestě do základen v Perském zálivu. Stejně tak musí na různých místech po trase vytvořit komunikační stanoviště.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI

Souhrnný článek událostí od 21. - 19. září

pátek 21. září ARMÁDA USA STAHUJE SMYČKU, BUSH OSTŘE VYSTOUPIL
Do oblasti Blízkého východu a Tichého oceánu zamířila technika nejmodernější armády na světě. Výčet známých zbraní, které jsou nasazeny, najdete ZDE.
Americký prezident George Bush přednesl ostrý projev v Kongresu. Každý národ na světě si podle něj musí vybrat, jestli je s USA, nebo s teroristy.
čtvrtek 20. září USA ZATÍM NEŽÁDAJÍ ANI POMOC NATO
Spojené státy zatím nepožádají spojence o vojenskou pomoc při odvetě za teroristické útoky. Stejně tak zatím zdvořile odmítají nabídky pomoci při odstraňování následků atentátů.
středa 19. září AMERIČANÉ ZVEDAjÍ DO BOJE PŘES STO LETADEL
USA rozhodly, že pošlou do Perského záliva sto bojových letadel. Kromě stíhaček F-16 a F-15 půjde i o "neviditelné" bombardéry B1.

Souhrnný článek událostí od 19. - 15. září

úterý 18. září PÁKISTÁNSKÉ VYJEDNÁVÁNÍ ZKRACHOVALO

Jednání pákistánské mise v sousedním Afghánistánu zkrachovalo. Vyjednávači, kteří se snažili s afghánským vládním hnutím Taliban dohodnout vydání teroristy Usámy bin Ládina, se vrátili zpět domů s tím, že se do afghánistánu nehodlají vrátit.
pondělí 17. září PÁKISTÁN JEDNÁ O VYDÁNÍ LÁDINA
Česká vláda připravuje opatření proti lidem, kteří veřejně schvalují terorizmus nebo ho veřejně podporují
Pákistánská delegace začala v Afghánistánu jednání s Talibanem o vydání teroristy bin Ládina.
neděle 16. září AFGHÁNISTÁN POSILUJE OBRANU
Taliban začal posilovat obranu. Podle pákistánských zdrojů se afghánské jednotky začaly přesunovat na hranici.
Podle ministra zahraničí Donalda Rumsfelda sehrají v boji proti pachatelům útoků na USA americké jednotky cvičené pro nekonvenční válku.
Pákostán po jednání s USA v pondělí vyšle dlelgaci do sousedního Afghánistánu. Mise má za úkol předat ultimátum: vydejte do tří dnů Ládina, jinak riskujete masivní ozbrojenou odvetu.
sobota 15. září - AMERIKA CHYSTÁ ODVETU
Jsme ve válce, řekl prezident Bush a slíbil důkladnou a účinnou odvetu. Podporují ji obě komory amerického parlamentu a většina Američanů.
Podporu americkým akcím přislíbily Pákistán, Kazachstán a další státy, proti se vyslovil Irák. Afghánské vládní hnutí Taliban vyzvalo cizince, aby kvůli možnému útoku opustili zemi.
FBI zatkla další muže podezřelé ze spojení s útokem. Z vyšetřování vyplynulo, že cílem teroristů mohla být také Atlanta.
Letecké společnosti postupně obnovují lety do Spojených států, provázejí je však zvýšená bezpečnostní opatření a omezení pro cestující.

Souhrnný článek událostí od 14. - 11. září

pátek 14. září - DEN SMUTKU

Americký ministr obrany Rumsfeld povolal prvních 35 tisíc vojáků v záloze do aktivní služby. Krok následuje poté, co Senát schválil rezoluci, která Bushovi umožňuje ozbrojenou odvetu za úterní atentáty. Senát rovněž schválil pomoc ve výši 40 miliard dolarů na odstranění následků útoků a boj proti terorismu.

FBI zveřejnila jména 19 únosců letadel. Sedm z nich bylo vycvičenými pilot. Řada z nich měla základnu na Floridě.

USA udělaly první viditelný krok k odvetě. Požádaly Pákistán, aby uzavřel hranice. Vyzvaly ho o povolení přeletů v případě útoku amerických letadel proti teroristům.

čtvrtek 13. září - POPRVÉ OFICIÁLNĚ OZNAČEN LÁDIN

Amerika poprvé oficiálně pojmenovává podezřelého z teroristického útoku. Jde o teroristu bin Ládina, řekl ministr zahraničí Colin Powell.

Policisté zadrželi v souvislosti s útokem několik lidí. Pátrání je zavedlo i do Hamburku. Někteří podezřelí měli pilotní licence.
Bush vyhlásil pátek dnem smutku. Přidávají se země EU včetně Česka.
New York pohřešuje na 5000 lidí. Zachráněno jen 7 lidí, vyproštěno 94 těl.
středa 12. září - BUSH: JE TO VÁLKA
Bush označil útoky za válečný akt.
Policie i armáda pátrá po původci útoků. Stopy vedou k bin Ládinovi.
Taliban vinu Ládina popřel. Jeho vydání je předčasné, prohlásil.
První odhady ztrát na životech: newyorský starosta hovoří o tisících.
NATO v Bruselu rozhodlo, že útok na USA je útokem na celou Alianci.
Po Evropě se šíří výhrůžky, evakuují se budovy. Kontinent hlídá tisíce policistů.
úterý 11. září - TERORISTÉ ÚTOČÍ
Bush slibuje, že viníci tragédie a jakákoli země, která je kryje, budou potrestáni.
New York - 14:50 SELČ: první letadlo naráží do 110 patrového mrakodrapu, 15:08 SELČ: do druhé věže narazilo další letadlo; Washington - 15:30 SELČ: třetí letadlo se zřítilo na budovu Pentagonu; Pensylvánie - poslední letoun se zřítil do neobydlené oblasti. Teroristé zřejmě mířili na Camp David.

Demonstrace pákistánských muslimů, kterým vadí připravovaný útok USA na Afghánistán, 21. září 2001

Pákistánští muslimové na protiamerické demonstraci v Péšaváru. Ti jsou proti vydání bin Ládina Spojeným státům, 21. září 2001 A Pakistani Muslim holds prayer beads while attending an anti-American protest rally in Peshawar September 21, 2001. Peshawar, a frontier city near the Khyber Pass into Afghanistan, saw its fourth day of protests on Thursday as crowds took to the streets chanting anti-U.S. slogans and demanding that possible U.S. attacks on Afghanistan not go ahead. REUTERS/Erik de Castro

Muslim se účastní demonstrace v pákistánském Péšaváru. Protiamerická demonstrace se sešla jen pár hodin poté, co americký prezident Bush prohlásil, že ten, kdo se postaví na stranu teroristů, musí sdílet jejich osud, 21. září 2001

Demonstrace v pákistánském Péšaváru kritizovala prezidenta země Mušarafa, který slíbil USA podporu, 21. září 2001

Autoři: ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Na světě se nemocí COVID-19 nakazilo přes milion lidí, na 50 tisíc zemřelo

V souvislosti s nemocí COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, podle vědců z americké Univerzity Johnse Hopkinse...

Premium

Ukrajina je kvůli viru na pokraji bankrotu. Zelenskému škodí i vlastní strana

Na pozadí epidemie koronaviru se tento týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho vláda ocitli před jednou z...

Estonci hráli mač s Italy, teď je baltský ostrov nemocnější než Lombardie

Na estonském ostrově Saaremaa bude se zvládnutím prudce se šířící koronavirové infekce pomáhat vojenská polní...

Premium

Američané se bojí, popisuje prázdný Boston známý chirurg Bohdan Pomahač

V mnoha amerických městech, včetně Bostonu, se zastavil život. Spojené státy čekají na nejhorší. „Příští týden bude...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....