UNESCO uznalo plnohodnotné členství Palestiny, Česko hlasovalo proti

  13:40aktualizováno  15:49
Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu schválila jako první orgán OSN plnohodnotné členství Palestiny. USA kvůli přijetí Palestinců zastavily své finanční příspěvky organizaci, Izrael tento krok plánuje. UNESCO tak přijde o čtvrtinu svých příjmů. Česko hlasovalo proti členství.

Delegáti z členských zemí UNESCO hlasují o členství Palestiny v organizaci OSN. (31. října 2011) | foto: Reuters

Pro členství Palestiny v Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) hlasovalo 107 ze 173 přítomných delegací, proti bylo 14 členských zemí, 52 států se zdrželo hlasování. Pro uznání členství byly potřeba dvě třetiny členů UNESCO.

Jak se rodilo české ne

Česká diplomacie zastává názor, že by se palestinská státnost neměla řešit jednostrannými kroky, ale v rámci blízkovýchodního mírového procesu. "Zdálo se nám, že to hlasování je špatně načasované a že z něj nemůže vzejít nic dobrého", vysvětlil Rádiu Česko postoj Prahy politický ředitel ministerstva zahraničí Pavel Fischer. Dodal, že Praha usilovala o to, aby se Evropská unie společně zdržela hlasování. Záměr ale nakonec nevyšel. "Takže ve chvíli, kdy došlo na lámání chleba a členské země se rozutekly každá za svým, tak jsme se rozhodli hlasovat proti," řekl Fischer.

Zdroj: ČTK

Proti tomu, aby se Palestina stala 195. členským státem UNESCO, hlasovali v Paříži například zástupci Spojených států, Kanady, Německa, Nizozemska nebo České republiky. Brazílie, Rusko, Čína, Indie, Jihoafrická republika a Francie naopak na členství kývly. Velká Británie i Itálie se hlasování zdržely.

Po napínavém hlasování se v sídle UNESCO v Paříži rozléhal obrovský potlesk a jeden z delegátů v sálu francouzsky zakřičel: "Ať žije Palestina!" Hlasování je konečné a formálně se Palestina stane členem, až podepíše zakládací listinu UNESCO. Dosud měla Palestinská samospráva v UNESCO pozorovatelský status.

Hlasování může Palestinu posílit při hlasování o státnosti

Za přijetí jako stálého člena ji navrhly arabské země a výkonná rada UNESCO to odsouhlasila začátkem října. V pondělí rozhodovala generální konference, což je nejvyšší orgán UNESCO a zastoupeny jsou v něm všechny členské země, připomíná ČTK.

USA nemohly kývnout kvůli zákonu

Stažením finančních příspěvků UNESCO Spojené státy uplatňují dva své zákony ze začátku 90. let. Ty zakazují financovat jakoukoli specializovanou agenturu OSN v případě, že tento orgán přijme Palestince za plnohodnotného člena dřív, než bude jejich stát vyjednán s Izraelem.

Zdroj: ČTK

Organizace rozhodla o členství Palestiny, i když tím ztratila příspěvky Spojených států a zřejmě přijde i o dotace z Izraele, tedy přibližně čtvrtinu svých příjmů. "UNESCO tuto ztrátu nebude schopno nahradit," řekl izraelský zástupce při UNESCO Nimrod Barkan.

Podle agentury AP přispívají jen Spojené státy do rozpočtu 80 miliony dolarů (1,4 miliardy korun), což je 22 procent příjmů celé organizace. ČTK uvádí, že UNESCO mělo v listopadu od Washingtonu dostat 60 milionů dolarů. 

Pondělní hlasování ale především může spustit dominový efekt v dalších orgánech OSN. Rada bezpečnosti rozhoduje o palestinské žádosti o přijetí za člena OSN, v níž má samospráva zatím status pozorovatele. Při hlasování ale USA hodlají použít právo veta.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Najdete na iDNES.cz