Ulice Bangkoku se proměnily v bojiště, při demonstracích zemřeli dva lidé

  7:59aktualizováno  18:52
V thajském Bangkoku se opět střetli vojáci s protivládními demonstranty. Pořádkové jednotky spustily palbu poté, co protestující zablokovali jeden z hlavních tahů městem a zapálili na něm autobus. Při střetech bylo zraněno nejméně 79 lidí a dva lidé zemřeli. V Thajsku je přibližně 400 Čechů a všichni jsou v pořádku.

Ulice thajské metropole lemují vypálené autobusy. Protestující v červených tričkách vrhali po policistech a vojácích kameny a zápalné láhve. Pořádkové jednotky odpověděly střelbou slepými náboji do davu a granáty se slzným plynem.

Podle představitele záchranného koordinačního centra byla většina z hlášených 79 zraněných postižena slzným plynem, ale dva civilisté a dva vojáci byli postřeleni.

Nepotvrdily se zprávy o pěti zastřelených demonstrantech, jak to odvysílala rozhlasová stanice blízká opozici. Poslední informace však mluví o dvou mrtvých. Podle thajské vlády za jejich úmrtí nejsou odpovědné zasahující bezpečnostní složky. Oba byli údajně zabiti při střetu s místními obyvateli, které rozčílily protesty v jejich čtvrti.

Podle fotografa Reuters chytila od molotovových koktejlů třípatrová budova školských úřadů v centru města. Před sídlem vlády se shromaždily stovky vojáků, aby zabránily dalším protestujícím v příchodu k budově. Demonstranti na několika místech vybudovali barikády.

Protestující zabarikádovali hlavní tah městem

Boje začaly už nad ránem. Stoupenci bývalého premiéra Šinavatry obsadili jednu z hlavních křižovatek ve městě a zapálili na ní autobus. Když se pak pořádkové síly s pomocí vodního děla snažily hořící autobus z jedné z hlavních dopravních tepen ve městě odstranit, začali po nich protestující házet zápalné lahve.

Po půlhodině bojů se policistům podařilo demonstranty ze strategického tahu vytlačit. Při střetech na křižovatce bylo zraněno nejméně 77 lidí. "Dva civilisté a dva vojáci byli postřeleni," uvedl šéf místní nemocnice Peeraphong Saicheau. "Zatkli jsme desítky demonstrantů," řekl mluvčí armády Sansern Kaevkamnert.

Thajští vojáci se v ulicích střetli se stoupenci bývalého premiéra Šinavatry

V Bangkoku platí výjimečný stav

"Začali jsme s lehkými opatřeními, bude-li to nezbytné, přikročíme k tvrdším krokům. Vyhneme se ale ztrátám na lidských životech, jak to přikázal parlament," prohlásil dnes armádní mluvčí Sunsern Kevkumnerd.

Dnešní boje jsou prvním vážnějším střetnutím mezi demonstranty a bezpečnostními silami v nynější vlně protestů, které s novou silou vypukly minulý týden.

Stoupenci bývalého premiéra Šinavatry opět vyšli do bangkokských ulic

V ulicích Bangkoku hlídkují už od nedělního rána, kdy vláda vyhlásila v hlavním městě výjimečný stav, obrněná vozidla. Bezpečnostní síly čelí tlaku tisíců demonstrantů, kteří se dožadují odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy.

Podle armádního mluvčího Sanserna Kevkamnerta mají obrněná vozidla situaci v metropoli zklidnit, v žádném případě prý nejde o přípravy převratu, ale o opatření vedoucí k obnovení pořádku. "Ujišťujeme vás, že nepokoje v Thajsku se dostávají pod kontrolu," řekl mluvčí vlády Panitan Wattanayagorn v televizi. Vláda podle něj zajistí bezpečnost především na letištích a v přístavech.

Čeští turisté v Thajsku nemají problémy

UPOZORNĚNÍ ČESKÉHO VELVYSLANECTVÍ

Občanům pobývajícím v Bangkoku doporučujeme omezit v nejvyšší možné míře pohyb po městě a nenavštěvovat v žádném případě oblasti umístění vládních budov, kde je možnost střetů demonstrantů s bezpečnostními silami vysoce pravděpodobná. Nelze vyloučit ani lokální výskyty demonstrací v provinciích.

Thajskými zárukami se ale nenechaly ukonejšit některé západní země. Spojené státy, Francie, Británie, Belgie a Austrálie přes veškerá ujištění vyzvaly své občany v Thajsku, aby byli opatrní.

Naléhají na ně, aby do zklidnění situace zůstali ve svých hotelech a domech a pohybovali se venku jen v případě nutnosti. Soul doporučil svým občanům nenavštěvovat zemi, případně ji rychle opustit.

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je v současnosti v Thajsku přibližně 400 českých turistů. Žádný z nich se prý nedostal kvůli demonstracím do problémů. Oblíbených turistických letovisek Phuket, Krabi, Pi-pi nebo Pattaja se protesty nijak nedotkly.

Pomoc zastupitelského úřadu zatím nevyhledal žádný český občan ani podle tiskového tajemníka české ambasády v Bangkoku Michala Svobody. "V žádném případě není vhodné navštěvovat okolí vládních budov. Protesty se ale často přesunují, a tak je dobré být obezřetný i v jiných částech města," poznamenal Svoboda.

Podle něj je nyní lepší cestu do Bangkoku odložit a do metropole cestovat jen v nejnutnějších případech. Aktuální doporučení českého velvyslanectví jsou k dispozici na stránkách zastupitelského úřadu.

Armáda má klíčová místa pod kontrolou

Armáda od neděle kontroluje padesátku klíčových míst. Přibližně 400 vojáků s puškami střeží sídlo thajského krále Pchúmipchona Adundéta. Monarcha ale zřejmě město opustil a přemístil se do přímořského paláce.

Thajští vojáci se v ulicích střetli se stoupenci bývalého premiéra Šinavatry

Nedělní vyhlášení výjimečného stavu v thajské metropoli a okolí povoluje armádě zasáhnout při obnově pořádku. Úřady mohou omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím vydávat zpravodajství, které "vyvolává paniku".

Thajští vojáci se v ulicích střetli se stoupenci bývalého premiéra Šinavatry

Vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi byl v sobotu zrušen summit 16 asijských zemí, jejichž nejvyšší představitelé se měli sejít o víkendu ve městě Pattaja jižně od Bangkoku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Saúdská ofenzíva v PR. Do čela velvyslanectví v USA posílá ženu

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Sedmadvacetiletý Čech zemřel pod lavinou v Tyrolsku, vyžádala si dva životy

Záchranáři zasahovali u laviny v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu (22....

Podle úřadů jde minimálně o dvě oběti, které si v sobotu večer vyžádaly laviny v rakouském Tyrolsku. Jednou z obětí je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz