Ukrajinské vládě podrazila nohy Janukovyčova strana, chce její obměnu

  17:05aktualizováno  18:33
Ukrajinská vládní Strana regionů překvapivě podpořila požadavek demonstrující opozice týkající se zásadní změny složení vlády. Strana regionů požádala premiéra Mykolu Azarova, aby kabinet "z devadesáti procent" obměnil. Zda odejde i on sám, není zatím jasné.

Demonstranti požadující přidružení Ukrajiny k Evropské unii se procházejí centrem Kyjeva (16. prosince 2013). | foto: Reuters

O žádosti na obměnu Azarovova kabinetu informovala v pondělí odpoledne ukrajinské novináře členka vedení Strany regionů Hanna Hermanová. Uvedla, že strana požádala premiéra Mykolu Azarova, aby kabinet obměnil "z devadesáti procent". Zda by podle představ vládních poslanců měl odejít i předseda vlády, Hermanová neuvedla.

Kličko bude kandidovat na prezidenta

Slavný boxerský šampion a nynější vůdce ukrajinské opoziční strany Udar Vitalij Kličko potvrdil, že se hodlá v příštích volbách utkat o prezidentský post.

"Už jsem se rozhodl, budu kandidovat v prezidentských volbách," řekl Kličko novinářům.

Za dva roky se utká patrně mimo jiné také s nynějším prvním mužem Ukrajiny Viktorem Janukovyčem. Předpokládá se totiž, že Janukovyč bude chtít svůj post obhájit.

Situaci mohou ale Kličkovi zkomplikovat někteří další vůdci opozice, s nimiž nyní "na barikádách" bojuje za proevropskou orientaci země.

Protesty proti Janukovyčovi vedou společně tři opoziční strany a všichni jejich vedoucí představitelé uvažují o účasti ve volbách. Kromě Klička je to šéf národně orientované strany Svoboda Oleh Ťahnybok a vůdce parlamentní frakce strany Vlast Arsenij Jaceňuk.

Blížící se reformu kabinetu v pondělí potvrdil i šéf parlamentu Volodymyr Rybak. Agentuře Unian řekl, že Janukovyč bude o změnách ve vládě informovat "v nejbližší době".

Demisi Azarova, ministra vnitra Vitalije Zacharčenka a řady dalších členů kabinetu požaduje opozice od brutálního policejního zásahu na konci listopadu, při němž byly desítky demonstrantů v centru Kyjeva zraněny.

Prezident Viktor Janukovyč v minulých dnech oznámil, že osoby odpovědné za neúměrný policejní zákrok budou potrestány. Částečně už svůj slib splnil, když o víkendu odvolal kyjevského starostu Oleksandra Popova. Trestně stíháni jsou další tři vysoce postavení úředníci městské správy a státní policie.

Janukovyč zároveň naznačil, že trestu neujdou ani úředníci zodpovědní za přípravu textu asociační smlouvy s Evropskou unií. Tu prezident v listopadu na poslední chvíli odmítl podepsat k velkému překvapení bruselské exekutivy a ukrajinské opozice.

Média po prezidentově hrozbě začala spekulovat, že s úřadem se rozloučí ministr hospodářství Ihor Prasolov, ministr zahraničí Leonid Kožara a ministr průmyslu Mychajlo Korolenko. Jejich proviněním prý bylo, že prezidenta včas neupozornili na úskalí spojená s podpisem asociační smlouvy.

Rozsudek smrti pro vládu

Prohlášení Hermanové je podle některých ukrajinských komentátorů pro vládu fakticky rozsudkem smrti. V médiích se objevila nepotvrzená informace, že pro demisi celé Azarovovy vlády bude hlasovat až stovka poslanců Strany regionů. To by spolu s hlasy z opozičního tábora k vyslovení nedůvěry bohatě stačilo.

Fotogalerie

Centrum Kyjeva mezitím dál okupují aktivisté opozice. Na náměstí Nezávislosti, které se změnilo v hlavní základnu opozičních demonstrantů, je trvale ve dne i v noci kolem pěti tisíc lidí. Každý z minulých tří víkendu se tento počet prudce zvýšil, když na náměstí přišly demonstrovat podporu prozápadnímu kurzu statisíce lidí.

Další velkou demonstraci podle agentury Unian chystá opozice už na úterý, kdy prezident Janukovyč odcestuje do Moskvy. V Kremlu je podle ruských médií připravena k podpisu série hospodářských dohod, které by měly "stabilizovat" styky Kyjeva s Moskvou. Opozice se obává, že prezident se v Rusku zaváže ke vstupu země do euroasijské celní unie, kterou Rusko postupně buduje v postsovětském prostoru jako protiváhu Evropské unie.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Lehkomyslnost a neznalost, hodnotí řecký záchranář smrt českého potápěče

Potápěč v podmořské jeskyni

Víkendová smrt 60letého Čecha a 35letého Íránce v podmořské jeskyni na jihořeckém ostrově Karpathos zavinila podle...

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělními setkáními vrcholných představitelů. Johnson vyjednával...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz