Ukrajinští rapeři bojují o duši národa, rýmují i separatisté v Donbasu

  20:22aktualizováno  20:22
K vyhroceným událostem na Ukrajině se lze vyjadřovat celou řadou způsobů. Nezanedbatelný počet mladých Ukrajinců volí formu, která jim je nejbližší – hip hop. Pomocí rýmů se opírají do politiků, komentují anexi Krymu i bitvu o Donbas. A jejich hlasy znějí z tábora příznivců Kyjeva i Moskvy.

Hip hop vždy odrážel životní zkušenosti mladé generace, která v rýmech komentovala svět kolem sebe. Nejinak je tomu i v ukrajinské hiphopové komunitě, která v bitvě o budoucnost národa navázala na odkaz gansta rapu z 90. let. Jen s tím rozdílem, že prostředí amerických černošských ghett nahradil násilím zmítaný východ země.

Ukrajinská krize začala minulý rok na podzim jako poklidný protest proti Viktoru Janukovyčovi, který byl podle nepokojených Ukrajinců hlavním strůjcem pádu jejich vlasti do korupční propasti. S eskalací protestů na Majdanu se o slovo přihlásili i ukrajinští hiphopeři, píše server Foreign Policy.

Jedním z těch nejslavnějších je Michael Ščur. S tlustými černými brýlemi a knírem jako vystřiženým z pornofilmů 80. let má sice do drsného rapera daleko, jeho skladby však nepostrádají sžíravost a sarkasmus. Jeho nejslavnějším dílem je pravděpodobně skladba z prosince loňského roku, kdy v jednom dlouhém nepřerušovaném záběru prochází po Majdanu, setkává se protestujícími a chrlí ze sebe drsnou obžalobu Janukovyče.

Krize na Ukrajině

„Tvůj dětský sen se stal skutečností, máš boty z pštrosí kůže, pár italských obleků, dostal si je jen tak a skoro zadarmo,“ pouští se do bývalého ukrajinského prezidenta Ščur a připomíná životní styl Janukovyče (na celé video se můžete podívat zde). Ten podle Ukrajinců rozkradl státní kasu a z jejich peněz si dopřával luxusu (více o tom se dočtete zde).

Nadávání do fašistů

V březnu Janukovyč opustil zemi a moci se chopila dosavadní opozice. Do centra pozornosti se dostaly i nacionalistické skupiny vedené Pravým sektorem, jehož členové tvořili tvrdé jádro demonstrací. Nacionalisté ostře vystupují proti Rusku, prosazují zákaz ruštiny a hlásí se k odkazu Stěpana Bandery, kterého vidí jako hrdinu a symbol boje za nezávislost na Sovětském svazu (více o odkazu Stěpana Bandery najdete zde).

A právě v tuto chvíli do hry vstoupili hiphopeři z druhé strany barikády. Ve svých skladbách kritizují přibližování Kyjeva k Evropské unii a Banderu označují za fašistu. Popěvek „Bandera je teplouš“ je ještě tou mírnější urážkou, která se na významnou figuru ukrajinské historie snesla (jednu ze skladeb navážející se do kyjevských nacionalistů si můžete pustit zde).

Na sklonku března Rusko anektovalo Krym a vztahy mezi Kyjevem a Moskvou klesly na bod mrazu. Někteří básníci ulice se však snažili najít řešení ve vzájemném pochopení a dialogu. Příkladem může být mladík jménem Jarmak, který ve jedné ze svých skladeb cílí na stoupence anexe Krymu.

Jarmak se snaží přesvědčit, že netrpí jen oni, ale i druhá strana (celou skladbu najdete zde). „Pojď a sedni si vedle mě, budeme sdílet bratrskou bolest. Já ti povím o Krymu a ty mi povíš o Beslanu a Volgogradu,“ odkazuje Jarmak ve svých verších na teroristický útok na beslanskou školu, při kterém v září 2004 zemřelo na 330 civilistů a útok ve Volgogradu z prosince loňského roku (více o útocích v Beslanu zde, o Volgogradu zde).

Verbování skrze hudbu a bratrství s Ruskem

Prohlubující se krize v dubnu přerostla v regulérní ozbrojený konflikt. Proruští separatisté na východě do svých řad lákali i civilisty a dobře jim k tomu posloužil i hip hop. Ozbrojenci z Luhansku sami zasedli před kameru a se zbraní v ruce natočili rapový protestsong namířený proti nové vládě v Kyjevě a zdegenerovanému Západu.

„Nepotřebujeme vaše NATO, nechceme vaše gay pochody pro naše děti,“ proklamují ozbrojenci ve svém klipu (podívat se na něj můžete zde). Jejich skladby oslavují bratrství s Ruskem a apelují na obyvatele Luhanska, aby „odložili své číše“ a připojili se k boji proti „Západem podporovaným fašistům“.

Válka v Donbasu

Rusko poslalo k naší hranici 45 tisíc vojáků a helikoptéry, tvrdí Kyjev

Pozadu nezůstali ani stoupenci tzv. Ruské ortodoxní armády, která působí zejména v oblasti okolo Doněcku. Jejich projev je narozdíl od separatistů z Luhansku o něco málo sofistikovanější, protože mají ve svých řadách bývalého profesionálního zpěváka.

„Svoboda je v této zemi vzácným ptákem, když se za ni nepostavíte, můžete ztratit vše,“ zpívá Andrej Donskoj v jedné ze skladeb prodchnuté ruským nacionalismem. „Za každého bojovníka budeme bojovat až do konce, dokud nedosáhneme slavného vítězství. Ruská ortodoxní armáda!“ končí skladba slavnostním pokřikem (skladbu si můžete poslechnout zde).

Rapeři z Ukrajiny i Ruska budou mít i v následujících měsících o inspiraci postaráno. Na řadu jistě přijdou rýmované zmínky o sestřelení malajsijského letadla (vše o něm zde) či kritika západních sankcí namířených na Rusko (o sankcích více zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Jedna jachta a šest letenek? Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz