Nahrávka označená za telefonický rozhovor z 18. března mezi expremiérkou Julijí Tymošenkovou a bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Nestorem Šufryčem se původně objevila na serveru YouTube.com s ruskými a anglickými popisky. V pondělí ji tam umístil uživatel pod jménem Sergij Večirko s poukazem na to, že "lidé na Ukrajině by neměli slepě věřit svým vůdcům a měli by mít právo rozhodovat o své budoucnosti". Tymošenková se už 25. května utká ve volbách o post hlavy státu, jak vzkázala po dalším kandidátovi Vitaliji Kličkovi.
Právě s odkazem na příspěvek na YouTube nahrávku zveřejnila stanice RT (dříve Russia Today), tedy vícejazyčná televize placená z ruského státního rozpočtu. Ta se k současným vládnoucím silám v Kyjevě staví velmi kriticky a anexi Krymu prezentuje výhradně z prokremlské perspektivy. Jedna z moderátorek kvůli údajné neobjektivitě stanice nedávno podala výpověď v přímém přenosu (více čtěte zde).
Tymošenková pro ostrá slova nejde daleko
Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády se na záznamu ostře vymezuje vůči ruské anexi Krymského poloostrova a vyzývá k radikálnímu řešení. Pro ostrá slova přitom nejde daleko.
"Říkám ti, že co se týče Krymu, jsem v naprostém šoku! Jsem v šoku! Dneska jsem mluvil s naším společným přítelem a skoro plakal," líčí Tymošenkové bývalý místopředseda ukrajinské bezpečnostní rady Šufryč. "Vidíš to, já osobně jsem připravená vzít do ruky zbraň a toho sr... střelit do hlavy," odvětí mu expremiérka bez dalších podrobností, koho tím má na mysli.
"Podívej se, tohle překračuje všechny meze. S... na to. Měli bychom se chopit zbraní a zabít ty zas... katsapy (pejorativní označení Rusů pozn. red.) i s jejich vůdcem," hřímá Tymošenková v reakci na Sufryčovo konstatování, že jestliže vypukne válka, pak on i jeho starší syn sáhnou po zbrani a půjdou bránit vlast.
"Přála bych si, abych tu bývala mohla být a vést všechny ty akce, nažrali by se h... místo toho, aby dostali Krym," pokračuje nepříliš vybíravým slovníkem na nahrávce Tymošenková, jež se po propuštění z vězení vydala na léčení do Německa. "Našla bych způsob, jak ty kretény zabít," hřímá expremiérka. "A doufám, že jakmile to budu moci udělat, použiju všech svých známostí a varuju celý svět tak, aby z Ruska zůstala jenom spálená zem," dodává.
Pravost rozhovoru expremiérka nepřímo potvrdila
V další části dvouapůlminutové nahrávky Sufryč líčí Tymošenkové obsah rozhovoru, v němž byla nastolena otázka, co dělat s osmi miliony Rusů, kteří stále žijí na Ukrajině.
"Měli bychom je odpálit atomovkou," odvětí ukrajinská expremiérka. Právě autenticitu této pasáže jako jediné sama Tymošenková popřela, když se ke zveřejnění nahrávky vyjádřila na své oficiální stránce na Twitteru.
"Rozhovor proběhl, ale k těm osmi milionům Rusů na Ukrajině - montáž. Ve skutečnosti jsem řekla: Rusové na Ukrajině jsou Ukrajinci. Pozdrav FSB (zkratka ruské bezpečnostní služby pozn. red.). Omlouvám se za sprostou mluvu," vysvětlila stručně bez dalších podrobností Tymošenková na sociální síti několik hodin poté, co RT zveřejnila záznam rozhovoru.
Nepřímo tak fakticky ukrajinská expremiérka potvrdila pravost záznamu až na onu jedinou pasáž týkající se Rusů žijících na Ukrajině. Sufryč nahrávku jako celek označil za podvrh.
Na závěr se oba shodují, že je nutné celou věc řešit spíše v rovině mezinárodního práva. "Poženeme to do Haagu k Mezinárodnímu trestnímu soudu," prohlašuje Tymošenková.
Na odposlechy doplatili i jiní, televize RT u toho nechyběla
Ukrajinská expremiérka nicméně není prvním politikem, jehož ostrá slova skončila na internetu. V únoru se v podobné situaci ocitla náměstkyně amerického ministerstva zahraničí Victorie Nulandová, když na veřejnost unikl záznam citlivého rozhovoru mezi ní a americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffem Pyattem. Nulandová tehdy "vypoklonkovala" Evropskou unii a její iniciativu na řešení politické krize na Ukrajině. Za svá nevybíravá slova na adresu Bruselu se omluvila (více o tom se dočtete zde).
Jen o měsíc později ovšem rozruch způsobil pro změnu estonský ministr zahraničí Urmas Paet. Ten se po telefonu svěřil šéfce unijní diplomacie Catherine Ashtonové s obavami, že odstřelovači, kteří mají na svědomí desítky mrtvých na kyjevském náměstí Nezávislosti, mohli být ve skutečnosti najati vůdci Majdanu (podrobnosti o tom si můžete přečíst zde).
K medializaci všech tří případů přispěla nemalou měrou ruským státem financovaná televize RT, jež odposlechy umístěné na internet zveřejnila jako první.