KOMENTÁŘ: Nezáleží na tom, kdo vyhraje volby na Ukrajině. Změna nepřijde

  15:27aktualizováno  15:27
Na Ukrajině se o víkendu rozhoduje, kdo se stane novým prezidentem. Je téměř jisté, že po prvním kole jeho jméno známo nebude. A bohužel, nezáleží ani na tom, kdo ze tří favoritů vyhraje v předpokládaném kole druhém. Zásadní změnu k lepšímu totiž nemůže přinést ani jeden z nich.

Kandidát na prezidenta Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj | foto: Reuters

Ukrajinská republika je na tom prachbídně. Revoluční barvy vybledly a dohromady nikdo neví, co dál, i kdyby se snad tvářil jako děd Vševěd. Přitom někteří z prezidentských kandidátů se v kampani chovají, jako by to nevnímali. Stylizují se do spasitelů země, představují recepty na skvělý život lidu, ale prakticky se nedá pochybovat, že ať zvítězí kdokoli, jeho vládnutí nepůjde hladce.

Fotogalerie

Na bedrech mu spočinou problémy se zemí, která bojuje s demografickou katastrofou, jejíž ekonomické potíže se nelepší, dřívější nebetyčná korupce vystřelila až ke hvězdám (například skrze armádní zakázky) a o řešení pět let trvající (zamrzlé) války s proruskými separatisty na východě mnozí z aktérů ani nestojí.

Zprvu jsme byli zasypáváni „zjevenými pravdami“, jež bohužel někteří doteď papouškují. Hlavně, že Ukrajina se po „Majdanu“ a následných událostech (po státním převratu, do nějž se různorodě vměšovaly zájmy USA, Evropská unie a Rusko) vydává šťastným směrem.

Cestou do slunce, co tentokrát svítí na Západě. Mnozí to tak upřímně cítili; nebylo divu, když se v reportážích zjevovali prostí lidé, vykřikující o touze začlenit se brzičko do „Sojuzu“ neboli Unie. Evropské unie.

Uplynulo pět let od doby, kdy politici „vyspělého světa“ vyjížděli na Ukrajinu horovat za to, že Moskva se nemá co míchat do vnitřních poměrů země. Pět let vlády „čokoládového krále“ Petra Porošenka, který byl zvolen – zdůrazněme za velmi zvláštních společenských poměrů – hned v prvním kole.

Slibte mír a máte náš hlas. Lidé se připravují na volby na východě Ukrajiny

Pět let překotných i krvavých událostí, během nichž se mnohé palčivé problémy zkorumpovaného státu spíše ještě prohloubily, než aby se alespoň dílčím způsobem zlepšovaly. Pamětníci ukrajinského politického vývoje si proto mohou uštěpačně vybavit důsledky někdejší „oranžové revoluce“. Nápadně podobné „Majdanu“ také stejně jednostranným hodnocením našimi veřejnoprávními médii.

Už jsem naznačil, že je svým způsobem podružné, kdo z víc než čtyřiceti uchazečů o „trůn“ bude „první na pásce“ v nadcházejících prezidentských volbách. Jejich první kolo bylo vypsáno na poslední březen a může znít symbolicky, kdy mají vyhlásit výsledky – na apríla.

Ono to totiž na pořádný kanadský žertík vypadá, jelikož celek s poněkud nejasnými hranicemi (ztráta Krymu se zdá definitivní a odpadlické východní regiony se pod Kyjev stěží vrátí) nemá tak jako tak dobré vyhlídky. O to vřeleji je ovšem všeobecně vítána ona vize vykupitele.

Dosavadní hlava státu svůj plán má. Snaží se rozdmýchávat pocit národního ohrožení. Vyvěšuje billboardy s nápisy „Porošenko, nebo Putin“, užívá šovinistickou rétoriku o „moskalech“ a tolerovány jsou manifestace krajně pravicových sil. Nejdostupnější prostředek k získávání bodů u dezorientované veřejnosti je proto jasný – občanská válka s mohutným vměšováním Ruské federace. Za ty roky údajně stála přes 13 000 životů, a protože boj vůči imperiálním zájmům Kremlu přinášel nově vládnoucí ukrajinské garnituře výhody, rozpoznáváme nesmírně cynickou potřebu napětí s velmocí dále živit. Zvláště před volbami.

„V sedle favorita voleb, komika Vladimira Zelenského, rajtuje magnát Ihor Kolomojskij.“

Navzdory tomu jsou průzkumy veřejného mínění dosti výmluvné. Odpovídají-li realitě a sčítání hlasů proběhne standardně, může Porošenko skončit až s „bronzovou medailí“, a druhého kola prezidentské volby se tudíž neúčastní. Čímž by se opakoval jev, jenž je jinak dost netypický a nepřímo svědčí o nestabilitě země: s výjimkou Leonida Kučmy zatím funkci neobhájil žádný prezident nezávislé Ukrajinské republiky.

Stávající první občan vbíhá do cílové rovinky nechutného předvolebního závodu spíše jako outsider, leč kdo případně na jeho místo? Sociologické průzkumy před něj obvykle s těsným náskokem staví Juliji Tymošenkovou.

Bílý kůň

„Plynovou“, nebo možná výmluvněji „plynárenskou“, princeznu, za níž se také táhne hezká řádka hříchů a hříšků z minulosti. Jestliže postoupí do druhého kola voleb, střetne se s komikem Volodymyrem Zelenským. Televizním showmanem, jehož úspěch nevykvetl do překvapivé košatosti z kořenů politického vzdělání nebo zkoušeností, nýbrž naopak. Jemu je nepolíbenost skutečnou veřejnou činností hlavní devizou. Víceméně se coby zatím favorizovaný kandidát na nejvýznamnější ústavní pozici nejvíce podobá jím ztvárněné postavě učitele, jehož náhodně sdílené video nadávání na poměry katapultuje do popředí.

Zelenskyj je vlastně postavou virtuální, „válí“ na sociálních sítích a ztělesňuje pořádný vztek obyvatelstva. Jenže tady leží zakopán ukrajinský pes! Ačkoli se může občanům stand-up komik jevit jako dosavadní špínou nepotřísněný, jde o bílého koně. V sedle mu rajtuje další magnát jménem Ihor Kolomojskyj, jenž kvůli rivalu Porošenkovi přišel o hromadu peněz. A který tak „v zájmu ukrajinského lidu“ touží po jistých změnách. Mluví se i o tom, že vlivný boháč nenechává nic náhodě a vrátka si též otevřel ke kandidátce Tymošenkové.

Otřesných okolností prezidentských voleb by se našlo „neurekom“, ale vážně to není tak zásadní. Je doopravdy lhostejné, kdo z triády oligarchů zvítězí. Zásadní změny k lepšímu nemůže Ukrajině přinést nikdo (z nich).

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Znásilněná a zavražděná Kurdka se stala symbolem brutality turecké invaze

Turečtí vojáci a jejich spojenci už mají na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Zabití jedné z nich však pobouřilo...

Vytáhli na sebe nože. Řecko evakuuje znesvářené migranty z tábora na Samosu

V táboře Vathy na Samosu vypukly v pondělí večer potyčky mezi migranty ze Sýrie a Afghánistánu, nejméně tři lidé...

Zvrat konečně nastal. Brexit je 31. října a s dohodou, soudí český vyslanec

Velká Británie z Evropské unie pravděpodobně vystoupí k 31. říjnu, a to s novou dohodou na základech, na které naváže...

Žádejte o status usedlíka, radí vyslanec Čechům, jak se udržet v Británii

Češi, kteří chtějí i nadále žít v Británii, by podle českého velvyslance v Londýně Libora Sečky měli požádat o status...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz