„Intenzivní boje probíhají v Krasnohorivce, v oblastech osad Prohres, Zalizne, Pivnične a Časiv Jar,“ informoval vrchní velitel.
Rusové podle Syrského také vytrvale pokračují v pokusech o dobytí Stelmačivky a Makijivky, útočí na ukrajinské pozice v Ivanivske a Kliščijivce a snaží se zmocnit ostrovů v záplavové oblasti levého břehu Dněpru. Aktivní bojové akce různé intenzity se odehrávají na celé frontové linii.
Dobyli jsme dvě vesnice na východě Ukrajiny, hlásí ruští vojáci |
„Co můžeme a musíme udělat, abychom zastavili postup početně silnějšího nepřítele? Řešení je jasné: musíme na dálku vést účinnou palbu proti jeho hlavním silám a zálohám, způsobit mu rozsáhlé škody před našimi pozicemi, pevně držet naše připravené obranné linie a pozice,“ uvedl generál.
Stěžejní je podle Syrského, že Rusové navzdory masivním ztrátám pokračují v postupu směrem k Pokrovsku v Doněcké oblasti. Podle něho je třeba co nejefektivněji využívat zejména bezpilotní letouny. „Tam máme výraznou výhodu,“ dodal.
Zároveň upozornil, že je potřeba vyvinout nové metody ničení ruských průzkumných dronů. „Při naprostém nedostatku protiletadlových raket krátkého dosahu zejména s využitím elektronického boje dronů,“ míní.
Z kůlny na bojiště. Ukrajinci pracují na robotech, mají zabíjet i zachraňovat |
Agentura AP v minulém týdnu informovala, že zatímco ukrajinští vojáci na frontě svádí urputné boje s okupační armádou, ukrajinští inženýři napříč zemí pracují na nových vzdušných, pozemních i námořních dronech, které mají usnadnit záchranu životů i válečné akce.
Část expertů se soustředí na vývoj pokročilých systémů umělé inteligence, které bezpilotním strojům pomohou překonat rostoucí rušení signálu ze strany Rusů a umožní jim pracovat ve větších skupinách.
Válka na Ukrajině |
Podle Syrského je třeba klást důraz na důkladný výcvik všech kategorií vojenského personálu, aby bylo možné plně využít bojové schopnosti ukrajinského vojska a minimalizovat jeho ztráty.
Generál uvedl, že v předchozích dnech zhodnotil pokrok v přípravě záloh na bojové operace. „Cvičení se stále více podobají reálným bojovým podmínkám, přičemž simulaci akcí nepřítele se používají drony. Tento přístup nám umožňuje cvičit naše vojáky v efektivním ničení tohoto vysoce nebezpečného typu zbraní,“ informoval.