Velká Británie tvrdí, že by nyní nebylo praktické posílat bitevní letouny na Ukrajinu kvůli jejich komplexnosti a délce výcviku. „Budeme Ukrajincům nadále naslouchat a zvažovat, co je správné z dlouhodobého hlediska, ale – pokud to pomůže pochopit situaci – nejrychlejší výcvikový program pro nového pilota je přibližně 35 měsíců,“ řekl mluvčí novinářům. „Současný britský program výcviku na tryskové letouny trvá pět let,“ dodal mluvčí.
Britský ministr obrany Ben Wallace ve středu řekl, že Velká Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, a podotkl, že v tuto chvíli to nepovažuje za „správný postup“. V tomto roce podle něj konflikt posune především schopnost Ukrajiny nasadit západní obrněnce.
Bez prvotřídní armády. Jako Ukrajina by se Británie neubránila, varuje generál![]() |
Vojenská pomoc spojenců Kyjeva se od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu stupňuje; země nejdříve dodávaly jen munici, ruční zbraně a vojenské vybavení. Nyní, po necelém roce od začátku války, oznámily Německo, Británie, USA a další země dodávky moderních tanků na Ukrajinu.
Jako další požaduje Ukrajina západní stíhačky. Jejich dodání vyloučil americký prezident Joe Biden, poměrně otevřeně se k věci však staví francouzský prezident Emmanuel Macron i polský premiér Mateusz Morawiecki. K poskytnutí bojových letounů Ukrajině vyzývá Sunaka například britský expremiér Boris Johnson. Spekuluje se, že by Britové dodali letouny Eurofighter Typhoon.