Od 24. února 2022 pohraniční stráž podle Demčenka zadržela přibližně 45 tisíc ukrajinských občanů, mužů ve věku 18 až 60 let, kteří se pokoušeli tajně opustit zemi. Další čtyři tisíce Ukrajinců, jimž hrozil odvod do armády, se neúspěšně pokusilo překročit hranice přes přechody s použitím falešných dokladů.
Po ruské invazi v únoru 2022 vyhlásila Ukrajina válečný stav a také všeobecnou mobilizaci. Na většinu dospělých mužů se tak vztahují odvody do armády, a proto nesmějí opustit zemi.
Dezerce, úplatky. Brigáda ukrajinské armády vycvičená Francií čelí vyšetřování![]() |
Loni v dubnu prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal několik zákonů týkajících se mobilizace, včetně snížení věku z 27 na 25 let.
Muži ve věku mezi 18 a 60 lety také musejí v odvodových střediscích aktualizovat své osobní údaje, aby armáda měla lepší přehled o tom, kolik lidí by případně mohla povolat. Loni také ukrajinský parlament schválil zákon umožňující mobilizaci vězňů odsouzených za lehčí trestné činy.
Výcvik a dezerce, zacyklené trable ukrajinské armády. První zběhnutí už netrestá![]() |
Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu řada Ukrajinců nastoupila do armády dobrovolně bránit vlast, postupem času ale tisíce ukrajinských mužů utekly do zahraničí ve snaze vyhnout se odvodové povinnosti.
Podle neoficiálních odhadů se to povedlo až desetitisícům Ukrajinců, a to i díky převaděčům, falešným dokladům nebo úplatkům pohraničníkům. Desítky mužů přišly o život při pokusu přeplavat řeky na hranicích.
Loni v červnu ukrajinské ministerstvo vnitra připustilo, že přes hranice ilegálně odcházejí desítky mužů denně. Konkrétní čísla ale ukrajinské úřady neuvádějí, píše server The Kyiv Independent.