„Repatriace těl, předání dopisů (zajatců a jejich rodin) a seznamů (válečných zajatců), to jsou hlavní výsledky interakce s ruskou stranou,“ napsal na facebooku ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec, jenž poznamenal, že setkání na blíže neupřesněném místě běloruského území se odehrálo za účasti Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) a za asistence Běloruska.
Jedním z konkrétních výsledků bylo podle něj shledání jednadevadesátileté ženy s jejím synem. „Sloučení rodiny je to nejdůležitější a doufám, že naše komunikace v této otázce bude pokračovat,“ uvedl ombudsman.
Podle ruské ombudsmanky Taťjany Moskalkovové seniorka žila na Ukrajině a její syn se obrátil na ruské úřady s žádostí o pomoc s jejím převozem do Ruska, aby se o ni mohl postarat. „S ukrajinskou stranou bylo možné se dohodnout na odjezdu ženy do Ruska, ale situaci komplikovala skutečnost, že se nemohla samostatně pohybovat,“ napsala činitelka a dodala, že převoz ženy se nakonec povedlo zorganizovat s pomocí ukrajinského ombudsmana a MVČK.
Ruský soud poslal dva vojáky na doživotí, na Ukrajině povraždili celou rodinu |
Moskalkovová na telegramu mimo jiné uvedla, že si s Lubincem předali dopisy od zajatců jejich příbuzným a projednali další humanitární spolupráci. Ukrajinský činitel informoval o „novém formátu“ a zmínil předání dopisů od příbuzných pro válečné zajatce. „Zdůrazňuji, že s ruskou zmocněnkyní pro lidská práva komunikuji kvůli řešení humanitárních otázek, návratu Ukrajinců domů a získávání informací o našich občanech v Ruské federaci,“ napsal na závěr Lubinec.
Humanitární otázky, jako je výměna vězňů nebo těl zabitých vojáků jsou jednou z mála oblastí spolupráce mezi Moskvou a Kyjevem od doby, kdy Rusko v roce 2022 sousední zemi napadlo, napsala AFP a poznamenala, že osobní setkání mezi činiteli zemí jsou vzácná. Ruská služba stanice BBC označila setkání Lubince s Moskalkovovu za ojedinělý případ, kdy setkání zástupců válčících stran bylo oznámeno veřejně.