Rusko se nezmění, bez potrestání rozpoutá další války, říká vítězka festivalu

Autor:
  15:13
Pokud svět nepožene Rusko k odpovědnosti za zvěrstva na Ukrajině, povede to k dalším válkám, říká ukrajinská režisérka Olha Zhurba, která na festivalu Jeden svět představila svůj dokumentární film Písně o zemi v plamenech. Ukazuje, že Ukrajinci navzdory konfliktu sní o rozvoji své země a lepší budoucnosti. „Chtěla jsem, aby diváci nejen viděli, ale hlavně cítili, co je to válka,“ říká režisérka, jejíž dokument v Praze získal Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film.
Ukrajinská režisérka Olha Zhurba se v Praze účastní diskuse ke svému filmu...

Ukrajinská režisérka Olha Zhurba se v Praze účastní diskuse ke svému filmu Písně o zemi v plamenech. (19. března 2025) | foto: Eva Kořínková

Váš film se pohybuje tam a zpět mezi místy ležícími kousek od bojiště a oblastmi, které jsou tisíc kilometrů daleko. Ukazuje, jak se lidé přizpůsobují realitě války. Jde si na ni zvyknout?
Myslím, že je to způsob vyrovnávání se s realitou. To, co se děje v naší zemi každý den, každou hodinu, je zničující. Pokud budete ve vztahu k válce neustále prožívat hluboké emoce, časem se zblázníte. Myslím, že proto si na to raději zvyknete, protože jiná cesta bohužel není.

Začala jste natáčet v prvních dnech ruské invaze. Byla to akutní potřeba zaznamenat, co se děje? S jakou vizí jste do toho šla?
První dva nebo tři měsíce, kdy Rusové postupovali, útočili, okupovali ukrajinské území a blížili se ke Kyjevu, kde žiji, byla velmi apokalyptická doba. V prvních dnech bylo všechno chaotické, šlo o masivní útok. Nevěděli jsme, kam se schovat, co dělat. Byli jsme naprosto ztracení a křehcí. Myslím, že nikdo se skutečně nedokáže připravit na válku. Měli jsme pocit, že ztrácíme pevnou půdu pod nohama.

V tu chvíli nemůžete přemýšlet o filmu, protože to je něco, co souvisí s plánováním budoucnosti. V té chvíli jsem si nebyla jistá, jak dlouho budu naživu. Nevěděla jsem, co bude za pět minut, co bude na konci dne, jestli bude Ukrajina ještě zítra svobodná. Zeptala jsem se sama sebe, co chci dělat. A uvědomila jsem si, že nechci odejít, že nechci opustit domov.

Jako mnoho lidí na Ukrajině jsem se snažila přijít na to, co můžu dělat, abych své zemi pomohla. A rozhodla jsem se, že se pokusím zachytit to, co se děje kolem. V tu chvíli bylo cílem pořídit svědectví pro případ, že by všechno lehlo popelem. Říkala jsem si, že záběry třeba zůstanou a poslouží pro příští generace. Prostě jsem začala točit dlouhé záběry.

S kamerou jsem se vydala ven druhého dne invaze. Ten první jsem byla ochromená. To, co znáte z blockbusterů o zkáze, byla naše realita. První hodiny jsem strávila přilepená k telefonu a sledovala zprávy.

Během dvou let natáčení jste se setkala s mnoha lidmi, kterým válka převrátila život vzhůru nohama. Bylo nějaké setkání, které pro vás bylo obzvláště těžké?
Mnoho příběhů ve mě silně zarezonovalo, ale pamatuji si první velmi náročný emocionální proces, když jsme točili o lidech prchajících z Mariupolu. Vydali jsme se za nimi v březnu 2022 krátce poté, co okupanti ostřelovali civilní cíle (ruská armáda zasáhla mimo jiné evakuující se civilní vozidla či divadlo v centru města, ve kterém se ukrývali lidé, pozn. red.) a Mariupol se proměnil v bojiště – nebylo možné se tam dostat. Točili jsme evakuaci uprchlíků, kteří museli na cestě k ukrajinskému území projet řadou ruských kontrolních stanovišť. Lidé vyprávěli o ponížení, kterému čelili. Některé obyvatele Rusové při kontrolách unesli.

Když se díváte do tváří lidí, kteří se několik týdnů ukrývali ve sklepě a pak se museli evakuovat přes humanitární koridor, kde čelili hrozbě, že je Rusové zavraždí jen proto, že najdou v jejich telefonu nějakou fotografii, která se jim nebude líbit, je to velmi obtížné.

Slyšela jsem tolik příběhů, že bych o tom mohla udělat dvacet filmů. Bylo toho tolik, co se stalo. Bylo to velmi emotivní. V tu chvíli cítíte, jak jste bezmocní. Většina lidí nemohla mluvit, nedokázali sdílet, co viděli a zažili. Víte, že to, co vám řekli, byla jen špička ledovce toho, čím si prošli.

Trumpova vláda ukončila dokumentaci únosů dětí z Ukrajiny do Ruska

Šokoval mě také příběh Vladyka, chlapce, jehož vesnici v Chersonské oblasti skoro devět měsíců ovládali Rusové. Skrze jeho osobní příběh jsem se ve filmu dotkla tématu života na okupovaných územích. Tím, čím si prošel Vladyk a jeho rodina, prošlo také mnoho dalších dětí napříč Ukrajinou. Každý příběh v mém filmu určitým způsobem reprezentuje kolektivní zkušenost. Je to kolektivní portrét.

Film ukazuje rozdíly v životech dětí a dospívajících, kteří bydlí blízko frontě, a těch žijících ve vzdálenějších oblastech. Jak přemýšlejí o své budoucnosti? Co je pro ně důležité?
Když jsem začala natáčet, očekávala jsem, že se děti, zejména ve vyšších třídách, připravují na válku. Jako se to děje v ruských školách. Ukrajinské děti a teenageři ale nechtějí bojovat, protože válka tu pro každého znamená jediné: smrt. A nikdo z nich nechce umřít, i když jsou to vlastenci, chtějí zůstat na Ukrajině a zajímají se o její rozvoj.

Jsou na začátku svého života a chtějí žít. Je to těžká situace. Myslím, že my dospělí musíme udělat vše pro to, abychom pro ně vybudovali pevný základ. Všichni chápeme, že na jejich bedrech budou ležet další kroky a musí se na to připravit. Jsou velmi silní. Stali se moudřejšími, než by odpovídalo jejich věku, kvůli válce a všem výzvám, které přináší. Je smutné, že nemají jednoduchý život teenagerů – válka jim ho ukradla.

Válka na Ukrajině

Mnozí z nich hovoří o pocitu viny z toho, že vedou normální život, tráví čas se svými přáteli, zatímco na bojišti umírají lidé. To je něco, co cítí i dospělí. Život na Ukrajině jde dál, ale jde ruku v ruce se smrtí. Nemůžete ho cítit naplno. Řada lidí si klade etické otázky. Každá rodina je už nějak spojená s válkou, protože v každé jsou příbuzní, přátelé či kolegové, kteří slouží v armádě. Zasáhlo to každou část společnosti. Někteří lidé se nechtějí brát, nechtějí mít děti. Další přestali s oslavami nebo to dělají jen potichu. Mladí lidé nemohou trávit noci venku, protože máme zákaz vycházení. V mnoha oblastech mají děti online výuku, protože chodit do školy je nebezpečné. Nemají offline realitu. Studenti se nemohou setkávat. V tom věku máte tolik věcí, o které se chcete osobně podělit... A nemůžete.

Pracovali jste ve válečné zóně. Přišla během natáčení chvíle, kdy jste se bála, že se může vám nebo vašemu týmu něco stát?
Samozřejmě, že se bojím, všichni se bojíme. Víte, co mě ale děsí nejvíc, co mi nedá spát? Svědectví lidí, kteří žili pod okupací. Vojenské údery jsou jiným pocitem strachu. Pro mě je největší hrůza být okupován, protože vím, že bych se stala cílem Rusů, že bych byla mučena a třeba i zabita. Nejsem druh člověka, který by přijal nesvobodu.

Slyšela jsem mnoho příběhů lidí, kteří to zažili. Vím, jak se Rusové chovají k Ukrajincům. Vím o formách mučení v jejich věznicích, o metodách výslechu. Je to hrůzostrašné. Žiji v Kyjevě, strach mě ale doprovází i při cestách po Evropě, když jezdím na festivaly. Bojím se potkat Rusy na ulici, bojím se, že někteří by mě mohli napadnout kvůli tomu, že mluvím nahlas o důležitých věcech. Je to moje paranoia, možná forma PTSD.

Bylo něco, čemu jste se ve filmu cíleně nevěnovala?
Nechtěla jsem se příliš věnovat vnitřní politice. Samozřejmě, že jsem mluvila s lidmi, kteří své výpovědi prokládali názorem na vládu, na různé situace. Jistěže máme na Ukrajině spoustu problémů. Měli jsme je už před válkou. Toto téma se do filmu dostalo prostřednictvím rozhovorů se studenty, kteří hovořili například o korupci. Pro mě ale bylo hlavní ukázat válečné zkušenosti, to bylo důležitější než politická situace.

Co doufáte, že si diváci z vašeho filmu odnesou?
Myslím, že je tam mnoho jednoduchých poselství. Mým cílem bylo udělat ho srozumitelný pro mnoho kultur, pro různá časová období, jak pro naši dobu, tak pro budoucnost. Chtěla jsem, aby diváci nejen viděli, ale hlavně cítili, co se děje. Co je válka. To byla moje priorita.

Konec filmu je otevřený. Chtěla jsem ukázat, že Rusko bude hrozbou, pokud tam nedojde ke změně systému. Víme, že všechny diktatury se jednou zhroutí, ale to může trvat mnoho let, desetiletí. Chtěla jsem, aby závěr dokumentu připomínal budoucím generacím, aby nezapomněly.

Můžete zprostředkovat emoce Ukrajinců ve vztahu k dění posledních týdnů? Mám na mysli mírová jednání, snahu Donalda Trumpa válku rychle ukončit, jeho rozhovory s Ruskem.
Možná teď budeme mít příměří třicet dní nebo rok, ale politika Ruské federace se nezmění. Už víme, že páchají válečné zločiny a nikdo je za to nežene k odpovědnosti. V takové situaci budeme žít s každodenním pocitem hrozby, protože Rusko na nás může kdykoliv znovu zaútočit.

USA už nezajímá vyšetřování ruské invaze, Putina k odpovědnosti nepoženou

Nejsem politický analytik, ale myslím, že stabilní mír – nemluvím o dočasném klidu zbraní, nemůže existovat bez změny politiky uvnitř Ruska. Mluvím o trvalé změně z diktatury na demokracii. A chápu, že to bude dlouhý proces. Pokud svět nyní nepožene válečné zločince, kteří porušili mezinárodní právo, k odpovědnosti, začnou další války. Víme, že diktátorské země se nikdy nezastaví, potřebují expanzi své moci.

Je devastující vidět, jak některé země, včetně několika v Evropě, přemýšlejí o výsledcích války na Ukrajině, že nechtějí Rusku přiřknout odpovědnost. Jednání o ukončení bojů, která se nyní odehrávají, ospravedlňují válečné zločiny. To znamená, že demokracie prohrává a slábne. Je to velká hrozba pro všechny demokratické země.

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali

Přímý přenos

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do pátku může rozloučit s papežem Františkem. Otevřená rakev s jeho pozůstatky je vystavena před...

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  20:52

Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?

Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci mnohem zásadnější. Mohla by tato severoamerická země vstoupit do Evropské unie? Průzkumy ukazují, že...

23. dubna 2025  20:51

Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa

Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa. Rusko odsoudil, údajně se chce vrátit domů.

23. dubna 2025  20:39

Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA

Premium

Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat posun k tradicionalismu. Patří k nim také mnozí zastánci amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří...

23. dubna 2025

Škodíte světu, osočil Trumpa Branson. Hrozí, že Amerika může vypadnout ze hry

Nevyzpytatelná rozhodnutí amerického prezidenta jsou hrozná pro všechny a Trumpova politika napáchala ve světě mnoho škod. To si myslí o současném dění ve světě zakladatel společnosti Virgin...

23. dubna 2025

Jednotné měsíční hlášení má šanci. ANO chce zachovat podmínky pro dohodáře

Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od příštího roku zhruba 25 formulářů a tiskopisů s cílem snížit administrativu. „Věříme, že se nám podaří...

23. dubna 2025  14:58,  aktualizováno  19:20

Pokud chtějí Krym, měli o něj dřív bojovat. Trump se pustil do Zelenského

Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho prohlášení, že Ukrajina neuzná ruskou okupaci Krymu. Ukrajinský vůdce podle prezidenta USA...

23. dubna 2025  18:36,  aktualizováno  19:14

Turek nespáchal trestný čin, řekla policie o jeho výzvě k napadnutí novináře

Europoslanec Filip Turek se podle policie nedopustil trestného činu, když před dvěma týdny na Facebooku vyzval k násilí proti novináři Vojtěchu Dobešovi. Ve svém příspěvku nabádal, aby „za něj někdo...

23. dubna 2025  19:11

Estonsko vysílá signál Rusku. U hranic chce vybudovat vojenskou základnu

Estonská armáda plánuje vybudovat novou vojenskou základnu ve městě Narva, které leží u hranic s Ruskem. Hostit má přes 200 vojáků z řad estonských ozbrojených sil a také spojeneckých jednotek.

23. dubna 2025  18:41

Trump chce mír bez ohledu na Evropu, řekl Pavel a ohlásil setkání se Zelenským

Český prezident Petr Pavel se příští týden ve Varšavě na summitu iniciativy Trojmoří setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Chce s ním jednat o aktuálním vývoji na Ukrajině,...

23. dubna 2025  18:26

Na pohřeb papeže přijede kardinál Duka s třemi biskupy. Graubner zůstane v Česku

Na pohřeb papeže Františka do Říma odcestují čtyři čeští církevní představitelé: kardinál Dominik Duka, pražský biskup Zdenek Wasserbauer, olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a biskup královéhradecké...

23. dubna 2025  15:11,  aktualizováno  18:18

Ficova vláda nařídila analýzu vakcín proti covidu a jejich vlivu na lidi

Slovensko nechá z podnětu premiéra Roberta Fica analyzovat obsah vakcín proti onemocnění covid-19 a jeho vliv na lidi. Ministerský předseda novinářům řekl, že země dočasně nebude na základě příslušné...

23. dubna 2025  12:24,  aktualizováno  18:01
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.