„Prosím, ať je klid,“ žádá každý večer pětašedesátiletá uklízečka Olha Buchnová. Se zavřenýma očima se v modlitbě obrací k nebesům. U její postele leží taška plná nezbytných věcí: dokladů, suchých potravin a vody. Při zvuku sirény vždy seběhne do sklepa, kde se ukrývá, píše agentura AP.
„Každou noc se bojíme,“ říká se slzami v očích.
Když se rozezní poplach, některé obyvatele Kyjeva pohltí strach a představují si nejhorší scénáře v podobě vysídlení, uvěznění pod troskami nebo smrti. Jiné zachvátí apatie, leží vzhůru v posteli, zatímco se oblohou rozléhají zvuky výbuchů.
Těžká noc pro Kyjev a Oděsu. Ruský útok zasáhl i vojenský objekt |
Jednotlivci k leteckému poplachu ohlašujícímu možné nebezpečí přistupují rozdílně. Někteří zůstávají doma, smířeni se svým osudem, a jiní se urychleně vydávají do bezpečnějších prostor.
Pětačtyřicetiletý Pavlo Červinskij své čtyřleté dceři říká, že je to všechno hra. Při drnčení oken jejich bytu ji za vzdáleného dunění nočních výbuchů odnáší na chodbu, kde čeká, až se vyjasní.
„Putin zase dělá kravál,“ říká jí. Dcera si na zvuk sirény podle něj zvykla a nebojí se. Poslední víkendové útoky dokonce prospala. „Aspoň někdo si odpočine,“ dodává Červinskij s unaveným úsměvem.
Druhý rok války na Ukrajině |
Fyzioterapeutka Mariana Javolinová se při víkendovém útoku na Kyjev nacházela ve svém novém bytě, kam se krátce předtím přestěhovala. Za zvuku poplachu však po náročném dni ulehla na pohovku a dívala se do stropu. V dálce se přitom ozývaly exploze.
„Snažím se to nebrat tak vážně. Je to strašně otravné, ale pokud chci žít sama, nemůžu se tím nechat pohltit,“ říká.
Během noci sama sebe přesvědčovala, že je v pořádku usnout. Jedna exploze však domem otřásla tak, že se probudila. Venku stoupala oblaka kouře, jak ze střechy vedlejší budovy šlehaly plameny.
Na místo brzy dorazili hasiči a policie, kteří zakázali pořizování videozáznamu trosek. Mariana ale i tak dům natočila a záběry poslala příteli, který slouží v armádě.
„Jen květiny,“ odpověděl jí idiomem, který místní používají, když chtějí vyjádřit, že to mohlo být mnohem horší.
Stupňující se frekvence náletů a účinná obrana
V posledním měsíci, kdy se ruské letecké útoky vystupňovaly na téměř každodenní nálety, si většina lidí stěžuje na nespavost. Během noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev ze vzduchu už popatnácté v měsíci. „Další těžká noc pro hlavní město,“ komentoval poslední útok kyjevský starosta Vitalij Kličko.
Výbuchy, které obyvatele Ukrajiny během noci probouzí, jsou často zvukem ukrajinských systémů protivzdušné obrany, které úspěšně zaměřují smrtící kombinaci raket a dronů, jež Rusko na Ukrajinu vysílá.
Kyjevany vyděsilo noční zemětřesení. To jedou zbraně na frontu, reagoval Kličko![]() |
Mimořádně intenzivní bombardování ze strany Ruska Ukrajina zažila 16. května. Rusové tehdy vyslali 18 raket, z nichž 14 podle mluvčího ukrajinského letectva mířilo na Kyjev. Tu noc Ukrajina uvedla, že sestřelila šest hypersonických raket Kinžal, což je schopnost, kterou loni neměla.
Největší útok dronů od začátku války Kyjev zažil v sobotu. Stalo se tak v předvečer Dne Kyjeva, kterým si město připomíná výročí svého založení. Úder si vyžádal nejméně jednu oběť.
Patrioty zavírají nebe nad Ukrajinou. Rusové se je snaží zahltit![]() |
Vojenští odborníci a ukrajinští představitelé se domnívají, že stále pravidelnější série úderů tvoří součást nové ruské letecké kampaně, která cílí na ukrajinské protiofenzivní schopnosti. Nárůst byl zaznamenán po 19. dubnu, hned poté, co Ukrajina oznámila, že obdržela rakety Patriot americké výroby. Pozorovatelé uvedli, že obnovená intenzita ruských útoků zřejmě směřuje k překonání a zacílení těchto nových systémů.
Ukrajinské síly jsou v sestřelování raket v porovnání s dřívějším obdobím roku, kdy útoky cílily především na kritickou infrastrukturu, účinnější. Mnozí to připisují právě americkým systémům.
Užívané obranné systémy však nedokážou ochránit civilisty před každou újmou. Trosky ze zničených ruských raket běžně dopadají na civilisty a způsobují požáry a zranění.