Ačkoli zprávy nemají být senzační, prezidentův tým přišel s jednou odchylkou – novinářům doporučil, aby probíhající boje přirovnávali k bitvě u Kurska za druhé světové války, zlomovému bodu v boji SSSR proti nacistickému Německu. Kreml jako jednu ze smyšlených záminek pro svou válku na Ukrajině uvádí potřebu jejího „očištění od nacistů“.
Ruské zpravodajství by se podle instrukcí mělo soustředit také na civilní oběti ukrajinské armády, která během úterka prorazila ruskou obranu a obsadila několik kurských vesnic. Boje v regionu pokračují. Podle ruských úřadů přišlo o život pět civilistů a 24 utrpělo zranění.
Moskva kvůli ukrajinskému vpádu vyhlásila nouzovou situaci, ke Kursku posílá tanky |
Ruská média naopak nemají upozorňovat na skutečnost, že se bojuje pár desítek kilometrů od jaderné elektrárny u města Kurčatov. Podle prezidentova týmu by to mohlo lidi rozrušit. „Je třeba zabránit panice ohledně jaderné hrozby,“ nařídil podle zdrojů Meduzy.
Novináři mají nabízet příběhy na téma „jednoty a solidarity“, jako jsou reportáže o dárcovství krve či poskytnutí přístřeší uprchlíkům.
Rovněž by měli zdůraznit, že pro lidi vysídlené z okolí města Sudža, které ukrajinští vojáci podle ruských kanálů „prakticky ovládli“, je k dispozici dostatek ubytovacích kapacit. Referovat mají o návštěvách gubernátora Alexeje Smirnova v ubytovnách a nemocnicích.
Nedokážete nás ochránit ani evakuovat, zuří Rusové po ukrajinském vpádu |
Obyvatelé Kurské oblasti nicméně v rozporu s tím nezávislým médiím v předchozích dnech popsali, že jim úřady s evakuací neasistovaly a lidé museli utíkat na vlastní pěst nebo s pomocí dobrovolníků. Podle místních v některých městech a obcích nejde elektřina, plyn ani voda. Někde byla rovněž pozastavena městská doprava.
„Kreml dal novinářům pokyn, aby zdůraznili úsilí představitelů, zejména prezidenta Putina, který neopustí nikoho v nouzi,“ řekl Meduze jeden z jejích zdrojů. Podle něho se instrukce dostaly do redakcí až ve čtvrtek odpoledne, tedy více než dva dny po startu vpádu.
„Vyšleme tam atomovky“
Kdo však na instrukce Kremlu nečekal, byli ruští prováleční blogeři a propagandisté. Zatímco první hojně kritizovali ruské armádní vedení za nepřipravenost, druzí okamžitě volali po masivní odvetě.
Někdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv po útoku vyzval ruské síly k dobytí Kyjeva a dalších ukrajinských měst.
„Už to není jen operace, jejímž cílem je získat zpět naše oficiální území a potrestat nacisty. Je možné a nutné jít na území dosud existující Ukrajiny. Do Oděsy, do Charkova, do Dněpropetrovska, do Mykolajova. Do Kyjeva a dál,“ napsal Medveděv.
Propagandista Sergej Mardan označil vpád ve středu za „chaos“. „Ukrajinci jsou v pohraničí. Je to pravda. Jsou tam tanky, jsou tam obrněné transportéry, je tam kolosální počet dronů,“ běsnil ve středu večer v televizním pořadu moderátora Vladimira Solovjova.
Mardan prohlásil, že by bylo možné na ukrajinskou armádu v Kurské oblasti udeřit pomocí taktického jaderného úderu. „Tyto hlavice, které by mohly být připojeny k některým ruským raketám, jsou schopny způsobit trochu větší škody,“ řekl Mardan.