Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„První krok na dlouhé a složité cestě,“ popsal jednání americký ministr zahraničí Marco Rubio, podle kterého musí k ukončení jakéhokoliv konfliktu dojít k ústupkům ze strany všech zúčastněných. „Evropská unie bude muset v určitou chvíli být u jednacího stolu, protože i oni uvalili sankce na Rusko)“ dodal ministr.
Všichni, kdo se konfliktu na Ukrajině účastní, musejí podle Rubia souhlasit s řešením, jež ho ukončí. Rusko je podle něho „ochotno zapojit se vážně míněného“ procesu vedoucího k ukončení války.
„Musí to být trvalý konec války, ne nějaký dočasný konec, jakého jsme byli svědky v minulosti,“ řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz. „Realitou je, že předmětem debaty bude území a předmětem debaty budou také bezpečnostní záruky,“ dodal.
Rubio a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se shodli na vytvoření vyjednávacích týmů, které začnou pracovat na rychlém ukončení války.
Výsledkem jednání je podle Lavrova shoda ve třech bodech. Za prvé co nejdříve jmenovat velvyslance a zrušit „překážky vůči diplomatickým misím“, a to včetně omezení bankovních převodů pro velvyslanectví.
Druhým bodem je podle Lavrova zahájení procesu urovnání situace na Ukrajině. USA a Rusko podle Lavrova za tímto účelem jmenují zvláštní zmocněnce. Za třetí podle Lavrova existuje shoda ohledně vytvoření podmínek pro obnovení rusko-americké spolupráce v plném rozsahu a pro její rozšíření v různých oblastech.
Takhle vypadá kompetentní vedení, napsal Musk o ruské delegaci v Rijádu![]() |
Ruská delegace v úterý podle Lavrova „vysvětlila“ Američanům, že rozšiřování NATO přímo ohrožuje Rusko. Vyslání aliančních sil na Ukrajinu, i kdyby to bylo pod jinými prapory, například členských států nebo EU, by Rusko podle Lavrova pokládalo za nepřijatelné.
„Vysvětlili jsme dnes našim kolegům to, co opakovaně zdůrazňoval prezident Putin: že rozšiřování NATO, pohlcování Ukrajiny Severoatlantickou aliancí, je přímým ohrožením zájmů Ruské federace, přímým ohrožením naší suverenity,“ řekl Lavrov.
Úterní jednání podle ruského ministra „nebylo neúspěšné“. „Byl to velmi užitečný rozhovor. Poslouchali jsme se navzájem,“ prohlásil Lavrov.
NATO musí odvolat slib členství, který Ukrajině dalo v roce 2008, žádá Rusko![]() |
Šéf ruské diplomacie na otázku týkající se slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který řekl, že nepřijme mírovou dohodu, na níž by se Ukrajina nepodílela, odpověděl, že se k věci nemusí podrobně vyjadřovat, protože to již komentoval ruský prezident Putin.
„Pokud se Zelenskyj bude chtít účastnit jednání, pošlu své lidi,“ řekl Putin v nedávném rozhovoru se státní televizí. Kreml následně uvedl, že Putin je připraven se Zelenským hovořit, „pokud to bude nutné“.
Zelenskyj schůzku v Rijádu v úterý během návštěvy Turecka kritizoval s tím, že se při ní jednalo o Ukrajině bez Ukrajiny.
Schůzka Putina s Trumpem nejdřív v březnu
„Myslím, že je předčasné mluvit o kompromisech. Lze říci, že obě strany spolu začaly komunikovat, začaly si naslouchat. Začal dialog,“ řekl Kirill Dmitrijev, výkonný ředitel Ruského fondu přímých investic (RDIF). Podle něj se k sobě obě delegace chovaly s respektem, jako rovný s rovným.
Podle zahraničněpolitického poradce Kremlu Jurije Ušakova, který jednání zhodnotil jako „obstojné“, se Američané s Rusy dohodli, že budou brát v úvahu zájmy druhé strany.
Trump chce Ukrajinu ždímat víc než Němce a Japonce po světové válce, píšou Britové![]() |
Ruská a americká delegace si podle kremelského poradce vyložily své postoje k urovnání války na Ukrajině a dohodly se, že ohledně tohoto tématu navážou kontakt „ve vhodný čas“ týmy vyjednávačů.
„Američané musí jmenovat své zástupce, my jmenujeme své a pak pravděpodobně přijde práce,“ uvedl Ušakov. Kdy se tak stane, podle něj zatím není jasné a rozhodne o tom ruský prezident. „Sám prezident rozhodne, až dostaneme jména amerických účastníků,“ dodal.
Není jasný zatím ani termín setkání Putina a Trumpa. Ale je nepravděpodobné, že se uskuteční příští týden, řekl Ušakov po jednání. „Těžko říct,“ odpověděl na dotaz, kdy by se schůzka mohla konat. „Delegace obou zemí musí úzce spolupracovat. Jsme na to připraveni, ale je ještě příliš brzy hovořit o konkrétním období, konkrétních datech,“ řekl.
Putinovi s mírem na Ukrajině věřím, řekl Trump. Předstírá to, varuje ho Zelenskyj![]() |
Fotografie pořízená před začátkem rozhovorů zachytila účastníky jednání sedící po stranách velkého mahagonového stolu společně se saúdským ministrem zahraničí Fajsalem bin Farhánem a saúdským bezpečnostním poradcem Musáadem bin Muhammad Ajbánem v čele stolu.
Ukrajinští zástupci na úterní jednání pozváni nebyli. „Ukrajina se nezúčastní. Ukrajina o rozhovorech nic nevěděla,“ řekl v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Ukrajina považuje jakékoliv vyjednávání o Ukrajině bez Ukrajiny za bezvýsledná. Nemůžeme uznat jakékoliv dohody o nás bez nás,“ dodal. Podobný postoj vyjádřila i řada evropských spojenců.
Silné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. Macron mluvil s Trumpem i Zelenským |
Washingtonská administrativa chce podle svých dosavadních vyjádření válku ukončit i za cenu ukrajinských ústupků, ať už jde o vstup země do NATO či navrácení veškerého okupovaného území.
Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se kvůli ruské invazi na Ukrajinu dostaly na nejhorší úroveň za celé dekády. USA se pod vedením předchozího prezidenta Joea Bidena postavily na stranu napadené země a poskytly jí mimo jiné podporu v podobě dodávek zbraní. Západ na Rusko také uvalil řadu sankcí. V lednu se ve Washingtonu vyměnila administrativa a Trump opakovaně prohlásil, že chce co nejdříve válku mezi Ruskem a Ukrajinou ukončit a minulý týden si s Putinem telefonoval.
Telefonát mezi šéfy Bílého domu a Kremlu vyvolal v Kyjevě i v Evropě obavy, že se Moskva a Washington na míru na Ukrajině dohodnou bez jejich účasti. Podle evropských politiků by takový mír nebyl trvalý a hrál by do karet jen Rusku.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvČína vidí prostor k jednání s EU
Na úterní jednání v Rijádu zareagovala také Čína, podle které by se ho měly účastnit všechny zainteresované strany.
„Vítáme úsilí směřující k míru. Zároveň ale doufáme, že se mírových rozhovorů budou moci ve vhodnou dobu zúčastnit všechny zainteresované strany,“ řekl mluvčí čínské diplomacie Kuo Ťia-kchun.
Střežit mír na Ukrajině můžou vojáci z Číny, načrtl v Mnichově důstojník Čou Po![]() |
Peking proto v této souvislosti vidí příležitost k jednání s Evropskou unií, jejichž „vzájemné zdravé a stabilní vztahy jsou nyní potřeba více než kdy jindy“. Spolupráce by přinesla větší jistotu a stabilitu v neklidném světě, kde by Čína působila jako konstruktivní síla,“ dodal Kuo.
Tato prohlášení podle agentury Reuters představují možný obrat ve vztazích EU a Číny, jejichž zlepšení však budou pravděpodobně bránit úzké vazby Číny na Rusko.