Slibte mír a máte náš hlas. Lidé se připravují na volby na východě Ukrajiny

  20:30aktualizováno  20:30
Prezidentské volby na Ukrajině se blíží a nad tím, komu dát svůj hlas, uvažují také obyvatelé ve zpustošené oblasti na východu země. Největší starosti dělají volby důchodcům, kteří jsou ochotni podpořit každého, kdo jim slíbí zastavení pět let trvajícího konfliktu a dá jim naději na opravu jejich domovů. Největší šanci má mezi nimi televizní komik Vladimír Zelenskij.

Ačkoli v obci Zajceve na východě Ukrajiny už nezbylo mnoho obyvatel, pořád jsou tady lidé jako Galina Sobolevová, kteří si přejí od nadcházejících prezidentských voleb jen jedinou věc. „Kdokoli nám konečně slíbí mír a opravu našeho domova, budeme pro něj hlasovat. To je všechno, co potřebujeme,“ popisuje důchodkyně.

Fotogalerie

Pětiletý konflikt mezi vládními silami a proruskými separatisty za sebou zanechal na východní Ukrajině jen bolest a spoušť. Podle pozorovatelů OSN přišlo za tu dobu o život 13 000 lidí, více než čtvrtina z nich byli civilisté. 

V Zajceve jsou všudypřítomní vojáci, vládní kamiony riskují na prašných cestách útok ze strany rebelů, aby přivezli lidem chléb, uhlí, palivové dřevo a další nejnutnější zboží. Zaměstnanci státní banky sem každý měsíc cestují obrněným vozem, aby si mohli obyvatelé obou stran konfliktu vybrat peníze.

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko se sice pasoval do role protiruského kandidáta, místní obyvatelé však velmi obezřetně zvažují, komu dají 31. března svůj hlas. Prioritou je pro ně rychlé ukončení dlouhotrvajícího konfliktu a zajištění základních životních potřeb.

Zajceve se nachází v převážně rusky mluvící Doněcké oblasti, která se krátce po vypuknutí války dostala pod separatistickou nadvládu a její obyvatelé tak nemohli hlasovat ve volbách v roce 2014, ze kterých jako vítěz vzešel Porošenko. Rok poté však obec opět převzala ukrajinská armáda a obyvatelé mohou rozhodnout o dalším osudu své země.

Ukrajinští vojáci  v obci Zajceve na východě Ukrajiny (25. února 2019)
Vládní kamiony riskují na prašných cestách útok ze strany rebelů, aby přivezli...
Ukrajinský voják při obchůzce ve městě Zaitseve. (23. února 2019)

„Zatím nevidíme nic, žádné zlepšení. Pořád se tady bojuje. Včera se ozývaly hromové rány,“ popisuje Taťána Durnevová. Také lidé v nedalekém Doněcku jsou nerozhodní, protože se jim kandidáti na prezidenta nezamlouvají. „Všichni nás nenávidí, protože žili za našimi zády. Donbas je celý život živil a po celou tu dobu se to tady jen zhoršovalo,“ myslí si Julija ze Zajceve.

Ukrajina, západní země a NATO obviňují Rusko, že na východní Ukrajinu vyslalo své vojáky a těžké zbraně, aby podpořilo separatisty. Moskva však tvrdošíjně tvrdí, že jim poskytuje pouze politickou a humanitární pomoc a Rusy bojující na Ukrajině označuje za dobrovolníky. 

Dva hlavní Porošenkovi soupeři Julija Tymošenková a Vladimir Zelenskij tvrdí, že chtějí k mírovým rozhovorům přistoupit jinak a přizvat k jednacímu stolu Spojené státy. Změnit status quo se jim však asi nepodaří. 

Na východě Ukrajiny má největší šanci komik Zelenskij

Přestože obyvatelé Zajceve nechtějí podle agentury Reuters prozradit, koho budou volit, podle nedávných průzkumů veřejného mínění však na východě Ukrajiny prozatím boduje televizní komik Zelinský.

Tři prezidenti pro Ukrajinu: komik z televize drtí těžké váhy

Některé rodiny budou volit jen z poloviny, protože je rozdělil konflikt. Sedmdesátiletý Nikolaj Juškov žije na vládní straně s dcerou a synem, další dcera žije na území separatistů. Tam se však volby nekonají. 

„Všichni říkají, že je zapotřebí si sednout ke stolu a jednat. Mír. Naléhavě potřebujeme mír,“ popisuje Juškov. Jeho dům jen tak tak přečkal ostřelování a nachází se jen šest set metrů od separatistických zákopů. Po míru touží také rodina jeho sousedky Raisy Taranenkové.

„Není jasné, jak se situace bude vyvíjet, nemáme naději, nemáme vůbec nic. Všechno je jenom horší a horší,“ popisuje třiasedmdesátiletá důchodkyně. Kontrolní stanoviště na pět set kilometrů dlouhé hranici mezi oběma územími zaznamenají každý měsíc kolem milionu přechodů.

Většinu přecházejících tvoří právě důchodci, kteří tráví ve frontě dlouhé hodiny, navzdory zimě, horku, sněhu i dešti, aby si vyzvedli na vládní straně své důchody

Podle některých ukrajinských vojáků sloužících v Zajceve však mír nestačí. „Zaplatili jsme vysokou daň v podobě mrtvých a zraněných. Máme jen jednu možnost a tou je vítězství,“ popisuje jeden z nich pod podmínkou anonymity.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

"Indonéský Obama" nenaplnil očekávání, už není stoupencem demokracie

Indonéský prezident Joko Widodo během indonéských voleb (17. dubna 2019)

O Jokovi Widodovi se mluvilo jako o indonéském Baracku Obamovi. Jeho tvář zdobila titulní stranu časopisu Time, ten o...

Úspěšný vůdce se sociálním cítěním. Obliba Stalina mezi Rusy je rekordní

Vasili Sidamonidze se může pochlubit velkým portrétem Stalina, který zdobí zeď...

Vládu bývalého sovětského diktátora Stalina hodnotí kladně 70 procent Rusů, což je nový rekord. Zjistilo to nezávislé...

V Severním Irsku létaly zápalné lahve, republikáni zabili novinářku

Při nepokojích v severoirském Londonderry zemřela novinářka Lyra McKeeová. (18....

Při čtvrtečních nepokojích v severoirském Londonderry zemřela mladá novinářka. Vycházející hvězdu investigativní...

Najdete na iDNES.cz