Zelenskyj se svou stranou dobyl ukrajinský parlament, ukazují výsledky voleb

  9:45aktualizováno  22. července 19:01
Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského má po nedělních parlamentních volbách jistou většinu. V jednokomorové sněmovně bude mít po sečtení 80 procent hlasů nejméně 243 ze 450 křesel. Poprvé za téměř čtvrtstoletí ukrajinské nezávislosti tak sněmovnu ovládne jediná politická formace.

„Je pravděpodobné, že formace Sluha národa dokáže vytvořit v novém parlamentu většinu, tvořenou jednou stranou, aniž by využila nezávislých poslanců. Bude to poprvé v dějinách nezávislé Ukrajiny,“ napsala agentura Interfax-Ukrajina. Podle některých komentářů bude v příštích pěti letech moc soustředěna v rukou prezidenta Volodymyra Zelenského.

Fotogalerie

Na Ukrajině platí poměrně komplikovaný volební systém, v němž polovinu poslanců volí občané podle stranických seznamů a o druhou polovinu se utkávají často nezávislí kandidáti ve 225 jednomandátových volebních obvodech. V těch se volí většinově. 

Většinovým systémem se však letos obsadilo jen 199 míst, protože 26 křesel zůstalo volných kvůli ruské anexi Krymu a válce v Donbasu. 

A strana Sluha národa, kterou Zelenskyj postavil prakticky na „zelené louce“ nedlouho před volbami, získala drtivou převahu jak v obvodech, kde Ukrajinci volili podle stranických seznamů, tak v okrscích hlasujících většinovým systémem. 

Její stranická kandidátka byla nejúspěšnější ve všech ukrajinských oblastech s výjimkou tři - v Doněcké a Luhanské oblasti zvítězila proruská Opoziční platforma, ve Lvovské oblasti strana Hlas rockera Svjatoslava Vakarčuka. V osmi z pětadvaceti oblastí dostali kandidáti vítězné strany nadpoloviční většinu hlasů.

Po sečtení 80 procent hlasů má Sluha národa 42,8 procenta hlasů, druhá Opoziční platforma 13 procent (celkem předběžně 41 mandátů), třetí Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka 8,3 procenta (24 mandátů), čtvrtá Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové 8,1 procenta (také 24 mandátů) a pátý Vakarčukův Hlas 6,1 procenta (19).

Deset poslanců bude zastupovat strany, které se v hlasování podle kandidátek nedostaly do parlamentu, zvoleno bylo rovněž kolem 50 nezávislých poslanců. Účast v nedělních předčasných volbách činila podle ústřední volební komise 49,84 procenta.

Nový premiér musí mít na Západě dobré jméno

Ještě dlouho před sečtením hlasů se v ukrajinských médiích začalo spekulovat o obsazení postu předsedy vlády. Zelenskyj dal najevo, že chce v čele vlády chce vidět člověka nespojeného s minulým režimem, který bude zvládat problémy ukrajinské ekonomiky a má na Západě „dobré jméno“.

Za jednoho z favoritů se považovuje ukrajinský zástupce v Mezinárodním měnovém fondu Vladyslav Raškovan. List Ukrajinska pravda napsal, že premiérské ambice má i vůdce strany Hlas Vakarčuk, jehož Zelenskyj přizval ke koaliční spolupráci. Sám Vakarčuk přitom prohlásil, že ani po zisku poslaneckého mandátu nepřestane hrát se svou rockovou skupinou Okean Elzy.

V úvahu podle agentury Unian připadají i manažeři státní energetické společnosti Naftogaz Andrij Kobolev a Jurij Vitrenko.

Prezident poděkoval voličům za důvěru. V prvním projevu po skončení voleb řekl, že prioritou jeho strany v novém parlamentu bude ukončení konfliktu na východě země, návrat ukrajinských zajatců a boj s korupcí. „Není to jen velká důvěra, je to velká odpovědnost pro mne osobně i pro celý náš tým,“ řekl Zelenskyj a dodal, že „Ukrajince nezradí“.

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Porošenko v prvním komentáři k odhadům výsledků řekl, že jeho strana Evropská solidarita bude v parlamentu usilovat o „zastavení odvety proruských sil“. Udělá prý vše pro to, aby proruskou Opoziční platformu, která pravděpodobně skončila jako druhá, nepustil k „reálné politice“.

V dosavadním parlamentu, zvoleném po vyhnání proruského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014, zasedali většinou lidé vynesení revoluční převratovou vlnou. Jejich mandát je však podle povolebního průzkumu u konce, v parlamentu zasednou z velké části noví lidé bez větších politických zkušeností.

Parlament se na Ukrajině volí na pět let. O mandáty se ucházela zhruba šedesátka stran, v obvodech s většinovým systémem pak kolem tří tisíc kandidátů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zamávejme Británii. Tisíce lidí mají v den brexitu sraz na nizozemské pláži

Ilustrační foto.

Poslední říjnový den se na pláži ve městě Wijk aan Zee nedaleko Amsterdamu bude konat velká party. Tisíce lidí si...

Turek pobodal ženu před očima její dcery. V zemi si lidé přejí konec násilí

Ženy v Ankaře protestovaly proti zvyšujícímu se počtu obětí násilí ze strany...

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém se osmatřicetiletá Emine Bulutová drží za zkrvavený krk a volá, že...

Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz