Ukrajina pět let po oranžové revoluci: všichni proti všem

  16:50aktualizováno  16:50
Je to právě pět let, co na kyjevském náměstí Nezávislosti skandoval dav oblečený do oranžové: Juščenko! Juščenko! Ten, jehož revoluce vynesla do křesla prezidentského, však může na doby, kdy byl hrdinou Ukrajiny, už jen nostalgicky vzpomínat. Včera si totiž na stejné místo přišlo připomenout pětileté výročí jen zhruba sto lidí.

Ukrajinský prezident Juščenko má podle průzkumů minimální podporu voličů | foto: z1tv.cz

"Bylo by dobré, kdyby k nám dnes přišel, poděkoval nám a vysvětlil, proč nesplnil své sliby," řekl pro list Segodňa zástupce organizátorů Pavel Nuss. Velkou podporu Juščenko na náměstí neměl.

Oranžová, barva uskupení Naše Ukrajina, z ulic až na tuto výjimku vymizela. Viktor Juščenko, tehdejší hrdina, který přežil otravu dioxiny (dodnes se spekuluje o tom, že jej otrávili stoupenci provládního kandidáta na prezidenta Viktora Janukovyče), by podle průzkumů v nadcházejících lednových prezidentských volbách získal jen čtyři procenta hlasů.

Tisk o něm píše jako o politikovi "zklamaných nadějí". Jeho preference na proevropském západě země začaly strmě klesat zejména ve chvíli, kdy se v roce 2006 "zpronevěřil revoluci" tím, že jmenoval premiérem na čas právě Janukovyče.

Nejžhavější kandidát voleb - Janukovyč

A Janukovyč, jeho sok z dob oranžové revoluce, se zatím vyšvihl v nejžhavějšího kandidáta na hlavu státu. Do popředí se tedy dere modrá, barva jeho Strany regionů.

Navzdory tomu, že proti Janukovyčovi vyšlo před pěti lety demonstrovat na sto tisíc Ukrajinců, protože zmanipuloval výsledky voleb. Podle polského listu Rzeczpospolita má dokonce až 40procentní podporu – zejména proruského východu země.

A to i přes svou kriminální minulost (v 70. letech byl odsouzen za loupež a těžké ublížení na zdraví). A nehledě k tomu, že jak napsal list Kyjev Post v článku "Národ podvodníčků", je jedním z těch, jejichž univerzitní titul vzbuzuje pochyby.

Autorky textu si daly práci a v jeho formuláři pro kandidaturu na prezidenta ve volbách 2004 našly 12 chyb. Jednou z nich bylo, že jeho akademický titul je "proffessor".

Právě na boji s pandemií korupce (i když přece jen méně vehementně než s pandemií prasečí chřipky) postavila svou image premiérka Julija Tymošenková. Ačkoli během oranžové revoluce podporovala Juščenka, po volbách se ukázalo, že by ráda na jeho post. Tři hlavní tváře revoluce tedy stanou v lednu v souboji – všichni proti všem.

Volby vyhraju já, tvrdí sebevědomě Tymošenková

"Volby vyhraju já," avizuje už dnes protřelá politička, jejíž divoká podnikatelská minulost má rovněž daleko do krystalické čistoty. Zatím má však slušnou, pětadvacetiprocentní podporu. A s přehledem zastínila vítěze revoluce Juščenka.

Boduje slovanskou vizáží s ukrajinským, tedy patriotickým copem. Se stejnou obratností, s jakou si buduje image vlastenky, sbírá zejména v proruské části Ukrajiny body za své politické námluvy s Vladimirem Putinem.

Na voliče to působí. Před dvěma lety Blok Julije Tymošenkové získal 30,71 procenta hlasů, skončil na druhém místě v těsném závěsu za Stranou regionů Viktora Janukovyče.

Kandidátů na post ukrajinského prezidenta je osmnáct. Tři hlavní hvězdy klání jsou však staronové. Zatímco před pěti lety se kandidáti ostře vyhraňovali, zda směřují k Evropské unii (Juščenko, Tymošenková), nebo k Moskvě, nyní zaujali opačnou taktiku, aby zaujali voliče z obou stran ukrajinské barikády.

Předhánějí se v prohlášeních, že Ukrajina musí jít "střední cestou". Úsilí pak věnují hlavně tomu, aby své představy nemuseli blíže specifikovat. A myslí to zřejmě vážně. Jak napsal list Rzeczpospolita, i promoskevský kádr Janukovyč se už učí anglicky a najal si americké poradce.

ORANŽOVÁ vs. MODRÁ

21. a 22. listopadu 2004

- Probíhalo 2. kolo prezidentských voleb, první odhady favorizovaly proevropského Viktora Juščenka. Vítězem byl však druhý den vyhlášen proruský premiér Viktor Janukovyč. Juščenko obvinil vládu z falšování voleb a vyzval k demonstraci v centru Kyjeva. Do ulic vyšlo přes 100 tisíc lidí a demonstrace se rozšířily i do dalších měst. Západ se oblékl do oranžové (barva Juščenkovy Naší Ukrajiny), proruský východ Viktora Janukovyče do modré.
3. prosince 2004

- Nejvyšší soud anuloval výsledky voleb.
26. prosince 2004

- Konalo se opakované druhé kolo voleb, které vyhrál Juščenko. Do úřadu nastoupil 23. ledna 2005.

17. ledna 2010

- Proběhnou na Ukrajině opět prezidentské volby. Utkají se v nich i tváře revoluce. Favoritem je proruský Viktor Janukovyč, v závěsu premiérka Julija Tymošenková. Vítěz oranžové revoluce Juščenko má pouze 4% podporu.                                                         Zdroj: ČTK


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Trumpův stav nouze napadlo 16 amerických států v čele s Kalifornií

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz