Ukrajinci chytili ruské výsadkáře. Hranici přešli omylem, zní z Moskvy

  10:24aktualizováno  16:25
Ukrajinské bezpečnostní složky v Doněcké oblasti zadržely deset ruských výsadkářů. Oznámila to tajná služba SBU. Podle Moskvy zajatí vojáci překročili hranice omylem a při zadržení nekladli odpor. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady oznámil, že při útoku ruských vrtulníků zemřeli čtyři pohraničníci.

„Operativní skupina ozbrojených sil Ukrajiny a SBU zadržela nedaleko vesnice Zerkalnyj v Amvrosijevském rajónu Doněcké oblasti deset vojáků z 331. pluku 98. Svirské divize výsadkových vojsk ozbrojených sil Ruské federace. Ruští vojáci byli zadrženi s osobními dokumenty a zbraněmi,“ stojí podle ruské služby BBC v prohlášení zveřejněném ukrajinskou rozvědkou.

Krize na Ukrajině

SBU po výslechu zajatců uvedla, že ruští paragáni před týdnem přijeli z Kostromy (asi 350 kilometrů severovýchodně od Moskvy), kde je jejich pluk trvale umístěn, do Rostova na Donu. V době zadržení měli údajně na sobě maskovací pláště a uniformy ruského typu, ale bez rozlišovacích znaků. I na jejich výzbroji podle SBU chyběly identifikační prvky.

Ukrajinská média pohotově zveřejnila fotografie a výpovědi devíti zadržených Rusů. Vojáci na videu ujišťují, že netušili, kam jedou. Velení jim prý oznámilo, že vyráží na 70 kilometrový pochod. Že jsou na ukrajinském území pochopili prý až ve chvíli, když uviděli tank s ukrajinskou vlajkou. 

Výsadkář jménem Ivan Romancev na záznamu vysvětluje, že si zprvu myslel, že je na cvičení, ale pak - když si uvědomil, že není na manévrech - dostal strach.

„Uvědomil jsem si, že se tu vede válka mezi Ukrajinou a Ruskem,“ řekl. „Všechno je tu jiné, než ukazují v televizi. Poslali nás sem jako potravu pro děla,“ uvedl další voják.

„Přestaňte sem posílat naše chlapce. Proč? Toto není naše válka. Pokud bychom zde nebyli, nic z toho by se nestalo,“ prohlásil na kameru další ze zajatých, seržant Andrej Generalov (na záznam v ruštině se můžete podívat například zde).

Moskva: My jsme žádný povyk nedělali

Moskva v minulosti opakovaně odmítla tvrzení Kyjeva, že na straně separatistů na východě Ukrajiny bojují ruští vojáci. Přiznávala nicméně, že v řadách povstalců bojují dobrovolníci z Ruska. Nyní potvrdila, že zadržení vojáci jsou skutečně Rusové. Zdůraznila však, že hranici překročili omylem.

Summit v Minsku

Putin a Porošenko usednou poprvé k jednacímu stolu. Co můžeme čekat?

„Zmiňovaní vojáci střežili pásmo rusko-ukrajinské hranice a zjevně ji omylem překročili v místech, kde není žádná zástavba a kde nejsou žádné cedule,“ řekl ruské agentuře nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany. „Pokud víme, ukrajinským ozbrojeným složkám nekladli během zadržení odpor,“ dodal.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury ITAR-TASS zdůraznilo, že ukrajinské jednotky hranici v minulosti opakovaně přešly. „Ukrajinští vojáci opakovaně vstoupili na území Ruska, jednotlivě či ve skupinách, celkem jich bylo více než 500, se zbraněmi v rukách a na obrněných vozidlech. Žádný povyk jsme kolem toho nedělali, a ty, kteří si to přáli, jsme prostě vrátili na bezpečné místo na území Ukrajiny,“ řekl ruské agentuře zdroj z ministerstva obrany.

Kyjev však slova znějící z ruského ministerstva obrany odmítá. „To nebyla chyba, ale speciální mise,“ prohlásil mluvčí Ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko v televizi.

Kyjev: Rusové nám zabili čtyři pohraničníky

Na východě Ukrajiny neustávají boje. Na příslušníky pohraniční stráže v Luhanské oblasti v pondělí podle Kyjeva zaútočily ruské bitevní vrtulníky Mi-24. „Výsledkem útoku jsou čtyři mrtví pohraničníci, tři další utrpěli zranění,“ řekl Lysenko reportérům agentury Reuters.

Útok, při němž Rusové podle ukrajinské armády použili i dvě nenaváděné rakety, se odehrál na stanici pohraniční stráže v Krasnatalovce. „Díky odvaze hrdinů se průlom přes hranici nezdařil,“ dodal podle listu Ukrajinska Pravda mluvčí bezpečnostní rady. K podobnému incidentu mezi ruským letectvem a vládními silami Ukrajiny došlo podle místních médií vůbec poprvé.

Armádní mluvčí v úterý potvrdil „tvrdé boje“ u města Ilovajsk, kde vzbouřenci podle ukrajinských médií obklíčili šest dobrovolnických praporů. „Je tam skutečně těžko, vedou se boje, protiútoky. Rusko nepřetržitě dodává těžké zbraně,“ řekl Lysenko. Současně však ujistil, že po přeskupení sil bude pokračovat ukrajinská ofenzíva.

Fotogalerie

Před ostřelováním se podle agentury AP museli v úterý skrývat obyvatelé městečka Novoazovsk, které leží nedaleko ruských hranic v Doněcké oblasti. V plamenech je údajně i místní nemocnice. Není ovšem jasné, kdo za útokem stojí.

Agentura Reuters přinesla svědectví jedné z obyvatelek města. „Všechno to začalo asi v osm hodin ráno. Objevily se tanky, bylo jich nejméně sedm,“ vylíčila žena jménem Ljudmila, která nechtěla uvést přijmení. Ulicemi Novoazovska se podle ní rozléhal hřmot a výbuchy.

Právě z okolí Novoazovska přišly v pondělí zprávy o koloně ruských tanků a obrněných vozidel, která údajně přejela hranice a vydala se do přístavního města Mariupol u Azovského moře (více o ní čtěte zde).

Kyjev už během pondělního odpoledne hlásil, že má dálnici mezi Novoazovskem a Mariupolem pod kontrolou. V úterý pak Andrij Lysenko oznámil, že ukrajinské dělostřelectvo ve spolupráci s letectvem zničilo dvanáct ruských obrněných vozidel.

Za den jsme zneškodnili 250 ozbrojenců, hlásí Ukrajina

Ukrajinské jednotky za posledních 24 hodin zabily nebo zranily skoro 250 ozbrojených separatistů a zničily množství vojenské techniky. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na armádní komuniké. Tvrzení zatím nebylo možné ověřit u druhé strany.

„Ztráty protivníka za uplynulých 24 hodin činí 247 teroristů, dva tanky, osm obrněných vozidel, dva raketomety Grad, čtyři nákladní vozy a jedno dělo,“ uvedlo tiskové středisko ukrajinské armády. O vlastních ztrátách se nezmínilo, dříve však připustilo, že v pondělních bojích o Ilovajsk padl mimo jiné velitel praporu Cherson, jedné z 25 jednotek dobrovolníků válčících po boku armády.

Podle odhadu OSN si konflikt na východě Ukrajiny vyžádal více než 2 100 lidí a přes 340 tisíc lidí vyhnal z domovů. Kyjev v předchozích dnech přiznal ztrátu 722 vojáků od začátku konfliktu, přičemž dalších 2625 jich bylo zraněno.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Najdete na iDNES.cz