Ukrajinky pronajímají dělohy cizinkám. Po skandálu řeší byznys poslanci

  9:37aktualizováno  9:37
Stále více Ukrajinek pronajímá z nouze své dělohy, aby v nich jako náhradní matky odnosily děti ženám ze Západu. Kontroverzní, ale kvetoucí byznys, který je v zahraničí omezován, už zvažují sešněrovat ukrajinští poslanci. Reagují tak na skandál největší z reprodukčních klinik.

Některá média odhadují, že ročně se v rámci programů náhradního mateřství narodí až 2000 dětí. Spolehlivá a přesná čísla je ale těžké zjistit, protože kliniky nemají povinnost předávat informace ministerstvu zdravotnictví. 

Fotogalerie

Náhradní matky jsou většinou ženy ve věku od 20 do 35 let. Pochází obvykle ze střední či východní Ukrajiny. Právě východ země rozvrátil konflikt s proruskými povstalci, který přispěl k hospodářské recesi na Ukrajině. 

Náhradní matky bývají zpravidla chudé, často samoživitelky malých dětí. Nijak netají, že je motivuje relativně velký výdělek kolem 10 000 eur (257 000 Kč). Za ten si chtějí většinou opatřit vlastní bydlení. Náhradní mateřství považují za práci a pracovní vztah mají i k lidem, jimž dítě odnosí. 

Značná část společnosti se ale na náhradní matky dívá s opovržením. Ty své těhotenství proto často skrývají. V šestém měsíci utíkají do ústraní klinik, kde jim nehrozí stigmatizace. „Nechtějí být obviněny z toho, že jsou hříšnice prodávající své tělo a děti,“ napsala švýcarská expertka Veronika Sieglová v lednovém čísle odborného časopisu Ukraine-Analysen

Negativní publicitu zajistila celému byznysu loni v červenci kyjevská klinika BioTexCom. Jejího ředitele i vedoucího lékaře obvinila generální prokuratura z obchodování s dětmi, daňových deliktů a falšování dokumentů. Oběma hrozí 15 let vězení. 

Obžaloba se opírá i o případ italského páru z roku 2011. U něj testy DNA prokázaly, že nesdílí žádný genetický materiál s chlapečkem, kterého si z Ukrajiny od náhradní matky odvezl. To odporuje ukrajinské legislativě i legitimním očekáváním. 

BioTexCom platí za největší a nejúspěšnější z mnoha ukrajinských klinik asistované reprodukce. Chlubí se levným poskytováním služeb, přesto vykázal v posledních třech letech příjmy přesahující 30 milionů eur (772 milionů Kč). Podle médií zajišťuje až 70 procent všech náhradních mateřství na Ukrajině. 

Co jinde zakázali, na Ukrajině prodávají ve slevě

Děloh Ukrajinek využívají hlavně Němky, Američanky, Francouzky, Španělky. Rostoucí zájem dokládají čísla z německého velvyslanectví v Kyjevě. V roce 2014 přicestovalo na Ukrajinu kvůli náhradnímu mateřství 12 německých párů. V roce 2017 už jich bylo 89. 

Na Ukrajině kvete byznys s náhradním mateřstvím. Vzbuzuje naděje i obavy

„Ukrajina se v posledních letech stala jednou z nejoblíbenějších mezinárodních destinací pro náhradní mateřství,“ uvedla Sieglová. 

Ukrajina i v reprodukčním turismu konkuruje cenou. Zatímco v USA stojí program náhradního mateřství nejméně 100 000 dolarů (2,25 milionu Kč), na Ukrajině jen 30 000 až 40 000 dolarů. Tato částka zahrnuje náklady na lékařské a právní procedury i odměnu pro náhradní matku. 

Ukrajina těží i z toho, že komerční náhradní mateřství v řadě státech buď úplně zakázali nebo omezili jen pro místní páry. Restrikce již zavedlo Thajsko, Nepál, Kambodža, Indie i Mexiko. 

Nyní o zpřísnění plánují jednat ukrajinští poslanci. Ve hře je návrh, aby si náhradní matky mohly zaplatit pouze páry bydlící na Ukrajině a/nebo z těch zemí, které samy náhradní mateřství povolují. Diskuse se čeká i k případnému stanovení věkové hranice rodičů, nad kterou jim již náhradní matka dítě odnosit nesmí. 

Zaměstnanci německého velvyslanectví v Kyjevě nicméně pochybují, že parlament v dohledné době změny zákona schválí. Vláda Petra Porošenka má jiné priority. Novelizaci mohou bránit i kliniky a zprostředkovatelské agentury. Ty ze současného stavu hodně těží, poznamenala Sieglová. 

Neplodné páry jako snadná kořist marketérů

Některým regulacím ale podléhá náhradní mateřství na Ukrajině již dnes. Náhradní matkou se může stát jen žena, která již má vlastního potomka. To jí prý totiž usnadní, aby se dítěte cizinky po porodu vzdala bez větších jizev na duši. 

Náhradním matkám se v Česku narodí až stovka dětí. Zákony na ně nemyslí

Využít Ukrajinek jako náhradních matek mohou pouze heterosexuální manželské páry. Ty musí navíc prokázat, že nejsou schopny počít dítě přirozenou cestou, resp. že jej žena nezvládne donosit. To má patrně zabránit tomu, aby se na Ukrajinky obracely ženy, které se pouze snaží kvůli kráse uchránit před tělesnými následky těhotenství. 

Kritici komerčního náhradního mateřství nicméně zdůrazňují, že těhotenství i porod má zůstat hluboce osobní, intimní a emocionální záležitostí, která nepodléhá logice trhu a neotevírá prostor pro vykořisťování. 

Řada ukrajinských klinik včetně BioTexCom se neštítila agresivních a nekalých marketingových praktik, které využívaly zranitelnosti párů marně toužících po miminku. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Při nepokojích v Jakartě zahynulo šest lidí, vyvolaly je výsledky voleb

Demonstrace kvůli volbám v Jakartě (22. květen 2019)

Nepokoje v indonéské metropoli Jakartě způsobily smrt šesti lidí a nejméně dvě stě zraněných. Vyvolalo je pondělní...

Mayová přežila další pokus o sesazení z čela konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019)

V Londýně se ve středu v podvečer sešel výbor britských konzervativních poslanců, v rámci dalšího pokusu o sesazení...

Prezidentský kandidát Biden kritizoval Kima, KLDR ho nazvala imbecilem

Americký viceprezident Joe Biden

Severní Korea označila bývalého amerického viceprezidenta a demokratického kandidáta do prezidentských voleb 2020 Joea...

Najdete na iDNES.cz