Když se 7. října rozezněly v Aškelonu, vzdáleném sedm kilometrů od hranic s Pásmem Gazy, sirény, Taťána Koševová popadla své tři děti a rychle běžela do protiletadlového krytu. Tam si na mobilu přečetla, že do města pronikli ozbrojenci Hamásu a vraždí v ulicích lidi.
Do Aškelonu se Koševová přestěhovala loni v červenci, aby unikla ruskému bombardování v rodném Charkově na severovýchodě Ukrajiny.
Delegace Hamásu navštívila „přátelskou“ Moskvu. Obscénní, reaguje Izrael |
„Je to jako déjà vu. Seděla jsem ve sklepě v Charkově, sháněla jsem lidi, kteří by nás odvezli pryč. A teď se opakovalo to samé – vzít děti, sbalit se, odjet,“ popsala Koševová Rádiu Svobodná Evropa (RFE). Dobrovolníci její rodinu 8. října evakuovali do prozatímního bydlení v Tel Avivu.
Právnička Viktoria Gryščenková z Kyjeva přijela do Izraele na začátku října – svou vlast opustila poprvé od startu ruské invaze, tedy po devatenácti měsících. „Utekla jsem z války do jiné války,“ popsala.
V den útoku teroristů se probudila v severoizraelském městě Petach Tikva a měla dojem, jako by se vrátila v čase do 24. února 2022. „Mohu porovnat obě války. Hamás se chová úplně jako Rusko. Stejné údery, stejná zvěrstva. Vidím stejné zlo, které přišlo k nám,“ řekla webu Politico.
Hamás během rozsáhlého útoku na jihu Izraele zavraždil 1400 lidí, včetně dětí a seniorů. Více než 200 jich také odvlekl jako rukojmí.
Mezi oběťmi radikálů je devatenáct Ukrajinců. Další tři přišli o život při odvetném izraelském bombardování v Gaze. Portálu Ukrajinska pravda to ve čtvrtek řekl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko.
„Vše v Izraeli nyní připomíná Ukrajinu poté, co začala válka. Nepřetržité živé televizní vysílání s odborníky, vládními a armádními představiteli,“ uvedla Kateryna Senčenková, jež do Izraele utekla loni v březnu.
Rusku se konflikt v Izraeli hodí, míní britský plukovník. Podle ISW ho využije |
Podle ukrajinského velvyslance v Izraeli Jevhena Kornijčuka nelze říci, kolik uprchlíků před ruskou agresí se v Izraeli nachází. „Na ambasádě je registrováno patnáct tisíc ukrajinských občanů, ale jsou to jen ti, kteří se rozhodli zapsat,“ řekl RFE. Celkem může podle Kornijčuka z Ukrajiny pocházet až půl milionu členů ruskojazyčné komunity v Izraeli.
Vrchní ukrajinský rabín Moše Reuven Azman po útoku Hamásu sdílel fotografie svých vnoučat, která se ukrývala nejprve v Kyjevě a nyní v Izraeli.
Ze země chtějí i stovky Ukrajinců z Gazy
Devětatřicetiletá Diana Buchmanová odjela loni do Izraele se svými syny z Oděsy poté, co Rusové začali město nepřetržitě bombardovat. „Nechtěla jsem, ale moji rodiče mi řekli, že mým úkolem je chránit své děti, tak jsem to udělala,“ popsala stanici ABC. Až do 7. října si myslela, že jsou v bezpečí.
„Pohltil mě strach, začala jsem spát s nožem, na noc jsem zavírala okna. Děti se bojí, že jim Hamás přijde uřezat hlavy. Uvědomila jsem si, že musím znovu odejít,“ popsala s tím, že sbalila věci a zamířila do Polska.
KOMENTÁŘ: Ukrajina nebo Izrael, je to jedno. Napadený vždy zaslouží podporu |
Ze země se chtěli a stále chtějí dostat pryč i další Ukrajinci. Ukrajinská ambasáda ale podle Kornijčuka nyní nemá dostatek finančních prostředků a její možnosti pomoci s odvozem občanů jsou omezené.
„Nebudeme převážet lidi z jedné války do druhé,“ uvedl s tím, že velvyslanectví pro evakuované alespoň vyjednalo u komerčních leteckých společností nižší cenu a těm, kteří si letenky nemohou dovolit, našla izraelské sponzory.
K 22. říjnu z Izraele odletěly do Rumunska čtyři ukrajinské evakuační lety, které přepravily 515 cestujících. Mezi nimi byla také Oksana Sokolovská se svými třemi dětmi. Za jednu letenku na 14. října zaplatila 415 euro (11 tisíc korun) a společně s ní obdržela dvoudenní pobyt v rumunském hotelu. Poté se na vlastní náklady přesunula na Ukrajinu.
Raději budeme snášet rakety než Putina, říkají ruští emigranti v Izraeli |
O evakuaci podle Nikolenka do čtvrtka požádalo také 357 Ukrajinců z Pásma Gazy, z toho 208 žen. Většina Ukrajinců žijících na území jsou ženy, které se provdaly za palestinské muže, žijí tam už léta a mají děti, které se mohou evakuovat s nimi. Kontrolní stanoviště Rafáh na hranici mezi Pásmem Gazy a Egyptem je ale uzavřené a cizinci nemají možnost odejít.
„Spolupracujeme se zúčastněnými stranami, abychom získali povolení k evakuaci lidí,“ řekl Nikolenko. Podle ukrajinského velvyslanectví v Egyptě bude Ukrajina zřejmě financovat charterové lety, které evakuované z Gazy dopraví z Egypta do zemí sousedících s Ukrajinou – Moldavska, Rumunska či Polska.